Vim - en to fi translation catalogue (2765 entries)

en: 
    	Last set from
fi: 
    	Viimeksi asetettu kohteesta

en: 
    
    Arguments:
fi: 
    
    Argumentit:

en: 
    
    Usage:
fi: 
    
    käyttö:

en: 
              modified:
fi: 
              muokattu:

en: 
             [not usable on this computer]
fi: 
             [ei toimi tällä koneella]

en: 
             [not usable with this version of Vim]
fi: 
             [ei toimi tämän Vim-version kanssa]

en: 
             host name:
fi: 
             laitenimi:

en: 
             user name:
fi: 
             käyttäjänimi:

en: 
            process ID:
fi: 
            prosessin tunniste:

en: 
           a: Find assignments to this symbol
           c: Find functions calling this function
           d: Find functions called by this function
           e: Find this egrep pattern
           f: Find this file
           g: Find this definition
           i: Find files #including this file
           s: Find this C symbol
           t: Find this text string
fi: 
           a: Etsi sijotukset tähän symboliin
           c: Etsi tätä funktiota kutsuvat funktiot
           d: Etsi tämän funktion kutsumat funktiot
           e: Etsi tämä egrep-lauseke
           f: Etsi tämä tiedosto
           g: Etsi tämä määritys
           i: Etsi tiedostoja jotka #inkluudaavat tämän
           s: Etsi tämä C-symboli
           t: Etsi sijoitukset muuttujaan

en: 
        Name              Args Address Complete    Definition
fi: 
        Nimi        Argumentit Osoite    Valmis    Määritelmä

en: 
       #   line
fi: 
       #   rivi

en: 
       or:
fi: 
       tai:

en: 
      # TO tag         FROM line  in file/text
fi: 
      # TILL tagg          FRÅN LINJE  i fil/text

en: 
     jump line  col file/text
fi: 
    hyppy rivi sarake tiedosto/teksti

en: 
    # %s History (newest to oldest):
fi: 
    # %s Historia (uusimmasta alkaen):

en: 
    # Bar lines, copied verbatim:
fi: 
    # Bar-rivit, kopiotu sellaisenaan:

en: 
    # Buffer list:
fi: 
    # Puskuriluettelo:

en: 
    # File marks:
fi: 
    # Tiedoston merkit:

en: 
    # History of marks within files (newest to oldest):
fi: 
    # Tiedostojen merkkien historia (uusimmasta vanhimpaan):

en: 
    # Jumplist (newest first):
fi: 
    # Hyppylista (uusin ensiksi):

en: 
    # Last %sSearch Pattern:
    ~
fi: 
    # Edellinen %sHakulauseke:
    ~

en: 
    # Last Substitute String:
    $
fi: 
    # Viimeisin korvausmerkkijono:
    $

en: 
    # Registers:
fi: 
    # Rekisterit:

en: 
    # global variables:
fi: 
    # globaalit muuttujat:

en: 
    (1) Another program may be editing the same file.  If this is the case,
        be careful not to end up with two different instances of the same
        file when making changes.  Quit, or continue with caution.
fi: 
    (1) Toinen ohjelma saattaa käyttää samaa tiedostoa.
        Jos näin on, varo, ettet muokkaa saman tiedoston
        kahta instanssia yhtä aikaa. Lopeta tai jatka varoen.

en: 
    (You might want to write out this file under another name
fi: 
    (Saattaa kannattaa kirjoittaa tämä tiedosto toisella nimellä

en: 
    --- Autocommands ---
fi: 
    --- Autocommandit ---

en: 
    --- Global option values ---
fi: 
    --- Globaalit asetukset ---

en: 
    --- Local option values ---
fi: 
    --- Paikalliset asetukset ---

en: 
    --- Menus ---
fi: 
    --- Valikot ---

en: 
    --- Options ---
fi: 
    --- Asetukset ---

en: 
    --- Signs ---
fi: 
    --- Merkit ---

en: 
    --- Syntax items ---
fi: 
    --- Syntax-kohteet ---

en: 
    --- Syntax sync items ---
fi: 
    --- Syntax sync -kohteet ---

en: 
    --- Terminal codes ---
fi: 
    --- Terminaalikoodit ---

en: 
    --- Terminal keys ---
fi: 
    --- Terminaalinäppäimet ---

en: 
    Arguments recognised by gvim (Athena version):
fi: 
    Gvimin (Athena-version) tuntemat argumentit:

en: 
    Arguments recognised by gvim (GTK+ version):
fi: 
    Gvimin (GTK+-version) tuntemat argumentit:

en: 
    Arguments recognised by gvim (Motif version):
fi: 
    Gvimin (Motif-version) tuntemat argumentit:

en: 
    Arguments recognised by gvim (neXtaw version):
fi: 
    Gvimin (neXtaw-version) tuntemat argumentit:

en: 
    Big version
fi: 
    Big-version

en: 
    Cannot create pipes
fi: 
    Putkia ei voi tehdä

en: 
    Cannot execute shell
fi: 
    Kuoren suoritus ei onnistu

en: 
    Cannot execute shell sh
fi: 
    Kuoren sh suoritus ei onnistu

en: 
    Cannot fork
fi: 
    Ei voi haarauttaa

en: 
    Command terminated
fi: 
    Komento loppui

en: 
    Compiled
fi: 
    Kääntänyt

en: 
    Could not get security context for
fi: 
    Ei saatu turvallisuuskontekstia kohteelle

en: 
    Could not set security context for
fi: 
    Ei voitu asettaa turvallisuuskontekstia kohteelle

en: 
    Extra patches:
fi: 
    Muita pätsejä:

en: 
    Found a swap file by the name "
fi: 
    Swap-tiedosto löytyi: "

en: 
    Huge version
fi: 
    Huge-versio

en: 
    If you entered a new crypt key but did not write the text file,
fi: 
    Jos käytit uutta salausavainta muttet kirjoittanut tekstitiedostoa,

en: 
    If you wrote the text file after changing the crypt key press enter
fi: 
    Jos kirjoitit tekstitiedoston salausavaimen vaihdon jälkeen paina enteriä

en: 
    Included patches:
fi: 
    Pätsit:

en: 
    MS-Windows 32-bit GUI version
fi: 
    MS-Windows 32-bittinen GUI-version

en: 
    MS-Windows 32-bit GUI/console version
fi: 
    MS-Windows 32-bittinen GUI/konsoliversio

en: 
    MS-Windows 32-bit console version
fi: 
    MS-Windows 32-bittinen konsoliversio

en: 
    MS-Windows 64-bit GUI version
fi: 
    MS-Windows 64-bittinen GUI-versio

en: 
    MS-Windows 64-bit GUI/console version
fi: 
    MS-Windows 64-bittinen GUI/konsoliversio

en: 
    MS-Windows 64-bit console version
fi: 
    MS-Windows 32-bittinen konsoliversio

en: 
    Maybe no changes were made or Vim did not update the swap file.
fi: 
    Muutoksia ei tehty, tai Vim ei päivittänyt swap-tiedostoa.

en: 
    More info with: "vim -h"
fi: 
    Lisätietoja: "vim -h"

en: 
    Normal version
fi: 
    Normal-versio

en: 
    Note: process STILL RUNNING:
fi: 
    Huom: prosessi on vielä käynnissä:

en: 
    OpenVMS version
fi: 
    OpenVMS-version

en: 
    Small version
fi: 
    Small-versio

en: 
    Tiny version
fi: 
    Tiny-versio

en: 
    Type Name Content
fi: 
    Tyyppi Nimi Sisältö

en: 
    Vim: Got X error
fi: 
    Vim: X-virhe

en: 
    WARNING: Original file may be lost or damaged
fi: 
    VAROITUS: Alkuperäistiedosto voi hävitä tai vahingoittua

en: 
    Where case is ignored prepend / to make flag upper case
fi: 
    Jos aakkoslaji on ohitettu, lisää alkuun / tehdäksesi asetuksesta suuraakkosia

en: 
    You may want to delete the .swp file now.
fi: 
    Voit poistaa .swp-tiedoston nyt.

en: 
    [bytes] total alloc-freed %lu-%lu, in use %lu, peak use %lu
fi: 
    [tavua] yht. alloc-free %lu-%lu, käytössä %lu, käyttöhuippu %lu

en: 
    change line  col text
fi: 
    muutos rivi sarake teksti

en: 
    enter the new crypt key.
fi: 
    anna uusi salausavain.

en: 
    macOS version
fi: 
    macOS-version

en: 
    macOS version w/o darwin feat.
fi: 
    macOS-versio ilman darwinia

en: 
    mark line  col file/text
fi: 
    merkki rivi sarake tiedosto/teksti

en: 
    shell returned
fi: 
    kuoren palautusarvo

en: 
    syncing on items
fi: 
    synkataan kohteisiin

en: 
    to use the same key for text file and swap file
fi: 
    käyttääksesi samaa avainta teksti- ja swäppitiedostoille

en:                               for Vim defaults
fi:                               Vim-oletuksia varten

en:                               for two modes
fi:                               kahta tilaa varten

en:              dated:
fi:             ajalta:

en:           owned by:
fi:           omistaja:

en:          [cannot be opened]
fi:          [ei voi avata]

en:          [cannot be read]
fi:          [ei voi lukea]

en:          [does not look like a Vim swap file]
fi:          [ei näytä Vimin swap-tiedostolta]

en:          [from Vim version 3.0]
fi:          [Vimin 3.0-versiosta]

en:          file name:
fi:       tiedostonimi:

en:        defaults file: "
fi:        defaults-tiedosto: "

en:       -- none --
fi:  -- ei mitään --

en:       CANNOT BE FOUND
fi:       EI LÖYTYNYT

en:       NEWER than swap file!
fi:    joka on UUDEMPI kuin swap-tiedosto!

en:       user exrc file: "
fi:       käyttäjän exrc: "

en:      user vimrc file: "
fi:      käyttäjän vimrc: "

en:     If this is the case, use ":recover" or "vim -r
fi:     Jos näin on, käytä komentoa :recover tai vim -r

en:     If you did this already, delete the swap file "
fi:     Jos teit jo näin, poista swap-tiedosto

en:     line=%ld  id=%d%s  name=%s  priority=%d
fi:     rivi=%ld  id=%d%s  nimi=%s  prioriteetti=%d

en:     system menu file: "
fi:     järjestelmävalikko: "

en:     user gvimrc file: "
fi:     käyttäjän gvimrc: "

en:    In current directory:
fi:    Tässä hakemistossa:

en:    In directory
fi:    Hakemistossa

en:    Using specified name:
fi:    Määritellyllä nimellä:

en:    dated:
fi:   ajalta:

en:    host name:
fi:    laitenimi:

en:    system vimrc file: "
fi:    järjestelmän vimrc: "

en:   # pri kind tag
fi:   # arvo tyyppi tägi

en:   (Already listed)
fi:   (Jo lueteltu)

en:   2nd user exrc file: "
fi:   2. käyttäjän exrc: "

en:   DEBUG BUILD
fi:   DEBUG-versio

en:   Features included (+) or not (-):
fi:  Ominaisuudet mukana (+) ja poissa (-):

en:   NOT FOUND
fi:   EI LÖYTYNYT

en:   TOTAL      COUNT  MATCH   SLOWEST     AVERAGE   NAME               PATTERN
fi:   KAIKKI     MÄÄRÄ  TÄSMÄYS HITAIN      KEKSIARVO NIMI               ILMAUS

en:   Using tag with different case!
fi:   Tägissä eri kirjaintaso

en:   fall-back for $VIM: "
fi:   $VIMin fallback: "

en:   group=%s
fi:   ryhmä=%s

en:   system gvimrc file: "
fi:   järjestelmän gvimrc: "

en:  # pid    database name                       prepend path
fi:  # pid    tietokanta                          lisäyspolku

en:  (Interrupted)
fi:  (Keskeytetty)

en:  (NOT FOUND)
fi:  (EI LÖYTYNYT)

en:  (STILL RUNNING)
fi:  (VIELÄ KÄYNNISSÄ)

en:  (includes previously listed match)
fi:  (sisältää viimeksi luetellun täsmäyksen)

en:  (insert)
fi:  (syöttö)

en:  (insert) Scroll (^E/^Y)
fi:  (syöttö) Vieritys (^E/^Y)

en:  (line deleted)
fi:  (rivi poistettu)

en:  (not supported)
fi:  (ei tuettu)

en:  (paste)
fi:  (liitos)

en:  (replace)
fi:  (korvaus)

en:  (replace) Scroll (^E/^Y)
fi:  (korvaus) Vieritys (^E/^Y)

en:  (vreplace)
fi:  (vkorvaus)

en:  2nd user vimrc file: "
fi:  2. käyttäjän vimrc: "

en:  3rd user vimrc file: "
fi:  3. käyttäjän vimrc: "

en:  < "%.*s"
fi:  < %.*s

en:  Adding
fi:  Lisätään

en:  Arabic
fi:  Arabia

en:  CONVERSION ERROR
fi:  MUUNNOSVIRHE

en:  Command-line completion (^V^N^P)
fi:  Komentorivitäydennys (^V^N^P)

en:  Copy %d of %d
fi:  Kopio %d/%d

en:  Definition completion (^D^N^P)
fi:  Määritelmätäydennys (^D^N^P)

en:  Dictionary completion (^K^N^P)
fi:  Sanakirjatäydennys (^K^N^P)

en:  FAILED
fi:  EPÄONNISTUI

en:  File name completion (^F^N^P)
fi:  Tiedostonimitäydennys (^F^N^P)

en:  Hebrew
fi:  Heprea

en:  INSERT
fi:  SYÖTTÖ

en:  Keyword Local completion (^N^P)
fi:  Avainsanan paikallinen täydennys (^N^P)

en:  Keyword completion (^N^P)
fi:  Avainsanatäydennys (^N^P)

en:  Omni completion (^O^N^P)
fi:  Omnitäydennys (^O^N^P)

en:  Path pattern completion (^N^P)
fi:  Polkukuviotäydennys (^N^P)

en:  REPLACE
fi:  KORVAUS

en:  REVERSE
fi:  KÄÄNTEIS

en:  SELECT
fi:  WALINTA

en:  SELECT BLOCK
fi:  WALINTALOHKO

en:  SELECT LINE
fi:  WALINTARIVI

en:  SPACE/d/j: screen/page/line down, b/u/k: up, q: quit
fi:  SPACE/d/j: ruutu/sivu/rivi alas, b/u/k: ylös, q: lopeta

en:  Spelling suggestion (s^N^P)
fi:  Oikaisulukuehdotus (s^N^P)

en:  Tag completion (^]^N^P)
fi:  Tägitäydennys (^]^N^P)

en:  Thesaurus completion (^T^N^P)
fi:  Thesaurus-täydennys (^T^N^P)

en:  User defined completion (^U^N^P)
fi:  Käyttäjän määrittelemä täydennys (^U^N^P)

en:  VISUAL
fi:  VALINTA

en:  VISUAL BLOCK
fi:  VALINTALOHKO

en:  VISUAL LINE
fi:  VALINTARIVI

en:  VREPLACE
fi:  VKORVAUS

en:  Whole line completion (^L^N^P)
fi:  Täysrivitäydennys (^L^N^P)

en:  [Modified]
fi:  [Muokattu]

en:  ^X mode (^]^D^E^F^I^K^L^N^O^Ps^U^V^Y)
fi:  ^X-tila (^]^D^E^F^I^K^L^N^O^Ps^U^V^Y)

en:  appended
fi:  lisätty

en:  cannot be used on this computer.
fi:  ei toimi tällä koneella.

en:  cannot be used with this version of Vim.
fi:  ei toimi tämän version Vimin kanssa.

en:  f-b for $VIMRUNTIME: "
fi:  $VIMRUNTIMEn f-b: "

en:  has been damaged (page size is smaller than minimum value).
fi:  on vioittunut (sivun koko on vähimmäisarvoa pienempi).

en:  in line %ld;
fi:  rivillä %ld

en:  into "%c
fi:  kohteeksi "%c

en:  kind file
fi:  -tiedostotyyppi

en:  line
fi:  rivi

en:  line breaks
fi:  rivinvaihdot

en:  lines before top line
fi:  riviä ennen alkua

en:  marks
fi:  merkit

en:  oldfiles
fi:  vanhaatiedostoa

en:  or more
fi:  tai useammasta

en:  returned
fi:  palautti

en:  vim [arguments]
fi:  vim [argumentit]

en:  with OLE support
fi:  OLE-tuella

en:  written
fi:  kirjoitettu

en: "
        to avoid this message.
fi: "
        välttääksesi tämän viestin.

en: "
        to recover the changes (see ":help recovery").
fi: "
        palauttaaksesi muutokset (lisätietoja: ":help recovery").

en: "            A boolean option will be toggled.
fi: "            totuusarvoa muutetaan.

en: "            For other options you can edit the value before hitting <Enter>.
fi: "            Muita asetuksia voi muokata ennen <Enter>-napin painamista.

en: " Each "set" line shows the current value of an option (on the left).
fi: " jokainen "set"-rivi näyttää asetuksen arvon (vasemmalla).

en: " Hit <Enter> on a "set" line to execute it.
fi: " Paina <Enter> "set"-rivillä niin se suoritettaan

en: " Hit <Enter> on a help line to open a help window on this option.
fi: " Painamalla <Enter>-näppäintä ohjerivillä avataan ohjeikkuna asetukselle.

en: " Hit <Enter> on an index line to jump there.
fi: " Painamalla <Enter>-näppäintä siirrytään kohteeseen.

en: " Hit <Space> on a "set" line to refresh it.
fi: " Painamalla <Space> "set"-rivillä se päivitetään.

en: " already exists!
fi:  on jo olemassa

en: "alpha", "octal", "hex", "bin" and/or "unsigned"; number formats
    recognized for CTRL-A and CTRL-X commands
fi: "alpha", "octal", "hex", "bin" ja/tai "unsigned"; numeroformaatit
    jotka CTRL-A ja CTRL-X tunnistavat

en: "dark" or "light"; the background color brightness
fi: dark tai light, taustavärin kirkkaus

en: "extend", "popup" or "popup_setpos"; what the right
    mouse button is used for
fi: extend, popup tai popup_setpos, mihin hiiren
    oikeaa nappia käytetään

en: "icons", "text" and/or "tooltips"; how to show the toolbar
fi: icons, text ja tai tooltips, miltä työkalupalkki näyttää

en: "last", "buffer" or "current": which directory used for the file browser
fi: last, buffer tai current, mitä hakemistoa käytetään tiedostoselaimessa

en: "mouse", "key" and/or "cmd"; when to start Select mode
    instead of Visual mode
fi: mouse, key ja tai cmd, milloin valintatila aloitetaan
    näyttötilan sijaan

en: "no", "yes" or "menu"; how to use the ALT key
fi: no, yes tai menu, miten alt-näppäintä käytetään

en: "old", "inclusive" or "exclusive"; how selecting text behaves
fi: old inclusive tai exclusive, miten tekstin valinta toimii

en: "startsel" and/or "stopsel"; what special keys can do
fi: startsel ja tai stopsel, mitäerikoismerkit tekevät

en: "sync", "fsync" or empty; how to flush a swap file to disk
fi: sync, fsync tai tyhjä, miten heittovaihtotiedosto siirretään levylle

en: "unnamed" to use the * register like unnamed register
    "autoselect" to always put selected text on the clipboard
fi: unnamed käyttää *-rekisteriä nimettömän lailla
    autoselect käyttää aina leikepöytää valinnalle

en: "useopen" and/or "split"; which window to use when jumping
    to a buffer
fi: useopen ja tai split, mihin ikkunaan siirrytään puskurin siirrossa

en: "ver", "hor" and/or "jump"; list of options for 'scrollbind'
fi: ver, hor ja tai jump, arvot asetukselle scrollbind

en: "xterm", "xterm2", "sgr", etc.; type of mouse
fi: xterm, xterm2, sgr jne., hiirentyyppi

en: # This viminfo file was generated by Vim %s.
fi: # Vimin %s generoima viminfo-tiedosto.

en: # Value of 'encoding' when this file was written
fi: # encoding-muuttujan arvo tiedostoa kirjoitettaessa

en: # You may edit it if you're careful!
fi: # Muokkaa varovasti!

en: %-5s: %s%*s (Usage: %s)
fi: %-5s: %s%*s (Käyttö: %s)

en: %3d  %s %s  line %ld
fi: %3d  %s %s  rivi %ld

en: %3d  expr %s
fi: %3d  ilm. %s

en: %a %b %d %H:%M:%S %Y
fi: %A %d.%m.%Y %H.%M.%S

en: %d buffer deleted | %d buffers deleted
fi[0]: %d puskuri poistettu
fi[1]: %d puskuria poistettu

en: %d buffer unloaded | %d buffers unloaded
fi[0]: %d puskuri ladattu pois muistista
fi[1]: %d puskuria ladattu pois muistista

en: %d buffer wiped out | %d buffers wiped out
fi[0]: %d puskuri pyyhitty
fi[1]: %d puskuria pyyhitty

en: %d duplicate word(s) in %s
fi: toistettuja sanoja %d kohteessa %s

en: %d files to edit
fi: %d tiedostoa muokattavana

en: %d line changed | %d lines changed
fi[0]: %d rivi muuttui
fi[1]: %d riviä muuttui

en: %d more file to edit.  Quit anyway? | %d more files to edit.  Quit anyway?
fi[0]: vielä %d tiedosto muokattavana, lopetetaanko silti?
fi[1]: vielä %d tiedostoa muokattavana, lopetetaanko silti?

en: %d of %d edited
fi: %d/%d muokattu

en: %ld %s; %s #%ld  %s
fi: %ld %s, %s #%ld %s

en: %ld Cols;
fi: %ld saraketta,

en: %ld line %sed %d time | %ld line %sed %d times
fi[0]: %ld rivi %s %d kertaa
fi[1]: %ld riviä %s %d kertaa

en: %ld line --%d%%-- | %ld lines --%d%%--
fi[0]: %ld rivi --%d %%--
fi[1]: %ld riviä --%d %%--

en: %ld line changed | %ld lines changed
fi[0]: %ld rivi muuttui
fi[1]: %ld riviä muuttui

en: %ld line indented  | %ld lines indented
fi[0]: %ld rivi sisennetty
fi[1]: %ld riviä sisennetty

en: %ld line less | %ld fewer lines
fi[0]: %ld rivi vähemmän
fi[1]: %ld riviä vähemmän

en: %ld line moved | %ld lines moved
fi[0]: %ld rivi siirretty
fi[1]: %ld riviä siirretty

en: %ld line yanked%s | %ld lines yanked%s
fi[0]: %ld rivi kopioitu%s
fi[1]: %ld riviä kopioitu%s

en: %ld line,  | %ld lines,
fi[0]: %ld rivi,
fi[1]: %ld riviä,

en: %ld lines %sed %d time | %ld lines %sed %d times
fi[0]: %ld rivi %s %d kertaa
fi[1]: %ld riviä %s %d kertaa

en: %ld lines filtered
fi: %ld riviä suodatettu

en: %ld lines to indent...
fi: %ld riviä sisennettävänä...

en: %ld match on %ld line | %ld matches on %ld line
fi[0]: %ld täsmäys %ld rivillä
fi[1]: %ld täsmäystä %ld rivillä

en: %ld match on %ld lines | %ld matches on %ld lines
fi[0]: %ld täsmäys %ld rivillä
fi[1]: %ld täsmäystä %ld rivillä

en: %ld more line | %ld more lines
fi[0]: %ld rivi lisää
fi[1]: %ld riviä lisää

en: %ld second ago | %ld seconds ago
fi[0]: %ld sekunti sitten
fi[1]: %ld sekuntia sitten

en: %ld substitution on %ld line | %ld substitutions on %ld line
fi[0]: %ld korvaus %ld rivillä
fi[1]: %ld korvausta %ld rivillä

en: %ld substitution on %ld lines | %ld substitutions on %ld lines
fi[0]: %ld korvaus %ld rivillä
fi[1]: %ld korvausta %ld rivillä

en: %lld byte | %lld bytes
fi[0]: %lld tavu
fi[1]: %lld tavua

en: %s (%s, compiled %s)
fi: %s (%s, käännetty %s)

en: %s Autocommands for "%s"
fi: %s Autocommands kohteelle %s

en: %s aborted
fi: %s keskeytettiin

en: %s discarded
fi: %s poistettu

en: %s line %ld
fi: %s rivi %ld

en: %s made pending
fi: %s odotutettu

en: %s resumed
fi: %s palautettu

en: %s returning #%ld
fi: %s palaa kohdassa #%ld

en: %s returning %s
fi: %s palaa kohdassa %s

en: %s value differs from what is used in another .aff file
fi: %s-arvo eroaa toisessa .aff-tiedostossa olevasta

en: %s, line %ld
fi: %s, rivi %ld

en: %serror list %d of %d; %d errors
fi: %svirhelista %d/%d, %d virhettä

en: %sviminfo: %s in line:
fi: %sviminfo: %s rivillä:

en: &Cancel
fi: &Peru

en: &Dismiss
fi: &Ohita

en: &Filter
fi: &Suodata

en: &Help
fi: O&hje

en: &OK
fi: &Ok

en: &OK
    &Cancel
fi: &OK
    &Peru

en: &OK
    &Load File
fi: &OK
    &Avaa tiedosto uudelleen

en: &Open Read-Only
    &Edit anyway
    &Recover
    &Delete it
    &Quit
    &Abort
fi: &Avaa kirjoitussuojattuna
    &Muokkaa
    &Palauta
    P&oista
    &Lopeta
    P&eru

en: &Open Read-Only
    &Edit anyway
    &Recover
    &Quit
    &Abort
fi: &Avaa kirjoitussuojattuna
    &Muokkaa
    &Palauta
    &Lopeta
    P&eru

en: &Replace
fi: Ko&rvaa

en: &Undo
fi: &Kumoa

en: &Yes
    &No
fi: &Kyllä
    &Ei

en: &Yes
    &No
    &Cancel
fi: &Kyllä
    &Ei
    &Peru

en: &Yes
    &No
    Save &All
    &Discard All
    &Cancel
fi: &Kyllä
    &Ei
    &Tallenna kaikki
    T&uhoa kaikki
    &Peru

en: ' not known. Available builtin terminals are:
fi:  ei tunnettu. Tuetut terminaalit:

en: '-nb' cannot be used: not enabled at compile time
fi: -nb:tä ei voi käyttää, koska sitä ei käännetty mukaan

en: 'dictionary' option is empty
fi: dictionary-asetus on tyhjä

en: 'g' and 'c' flags of ":substitute" toggle
fi: asetukset g ja c komennolle :substitute käyttöön / pois

en: 'history' option is zero
fi: history-asetus on nolla

en: 'readonly' option is set for "%s".
    Do you wish to write anyway?
fi: readonly asetettu tiedostolle "%s".
    Kirjoitetaanko?

en: 'redrawtime' exceeded, syntax highlighting disabled
fi: ’redrawtime’ ylitetty joten syntaksinkorostus poistettiin käytöstä

en: 'thesaurus' option is empty
fi: thesaurus-asetus on tyhjä

en: (%d of %d)%s%s:
fi: (%d/%d)%s%s:

en: (+%lld for BOM)
fi: (+%lld BOMista)

en: (2) An edit session for this file crashed.
fi: (2) Tiedostonmuokkausistunto on kaatunut.

en: (Interrupted)
fi: (Keskeytetty)

en: (Invalid)
fi: (Virheellinen)

en: (global or local to buffer)
fi: (globaali tai paikallinen puskuri

en: (local to buffer)
fi: (paikallinen puskurille)

en: (local to window)
fi: (paikallinen ikkunalle)

en: +			Start at end of file
fi: +			Aloita tiedoston lopusta

en: +-%s%3ld line:  | +-%s%3ld lines:
fi[0]: +--%s%3ld rivi:
fi[1]: +--%s%3ld riviä:

en: +--%3ld line folded  | +--%3ld lines folded
fi[0]: +--%3ld rivi taiteltu
fi[1]: +--%3ld riviä taiteltu

en: +<lnum>		Start at line <lnum>
fi: +<rivi>			Aloita riviltä <rivi>

en: +reverse		Don't use reverse video (also: +rv)
fi: +reverse		Älä käytä käänteisvärejä (myös: +rv)

en: ,
    or the file has been damaged.
fi: ,
    tai tiedosto on vahingoittunut.

en: -               read text from stdin
fi: -                   lue vakiosyötteestä

en: --			Only file names after this
fi: --			vain tiedostonimiä tämän jälkeen

en: -- More --
fi: -- Lisää --

en: -- Searching...
fi: -- Haetaan...

en: --- Included files
fi: --- Sisällytetyt tiedostot

en: --Deleted--
fi: --Poistettu--

en: --No lines in buffer--
fi: --Ei rivejä puskurissa--

en: --clean		'nocompatible', Vim defaults, no plugins, no viminfo
fi: --clean		'nocompatible', Vimin oletukset,ei liitännäisiä tai viminfoa

en: --cmd <command>	Execute <command> before loading any vimrc file
fi: --cmd <komento>	Suorita <komento> ennen vimrc:iden latausta

en: --cmd argument
fi: --cmd-argumentti

en: --echo-wid		Make gvim echo the Window ID on stdout
fi: --echo-wid		Tulosta gvimin Window ID vakiotulosteeseen

en: --literal		Don't expand wildcards
fi: --literal		Älä käsittele jokerimerkkejä

en: --noplugin		Don't load plugin scripts
fi: --noplugin		Älä lataa liitännäisiä

en: --not-a-term		Skip warning for input/output not being a terminal
fi: --not-a-term		Ohita varoitus siitä että i/o ei ole terminaali

en: --remote <files>	Edit <files> in a Vim server if possible
fi: --remote <tiedostoja>	Muokkaa <tiedostoja> Vim-palvelimessa, jos mahdollista

en: --remote-expr <expr>	Evaluate <expr> in a Vim server and print result
fi: --remote-expr <ilmaus>	Käsittele <ilmaus> Vim-palvelimella ja tulosta tulos

en: --remote-send <keys>	Send <keys> to a Vim server and exit
fi: --remote-send <näppäimiä>	Lähetä <näppäimiä> painalluksina Vimille ja lopeta

en: --remote-silent <files>  Same, don't complain if there is no server
fi: --remote-silent <tiedostoja>	Sama, mutta älä ilmoita puuttuvasta palvelimesta

en: --remote-tab[-wait][-silent] <files>  As --remote but use tab page per file
fi: --remote-tab[-wait][-silent] <tiedostoja>  kuten --remote, mutta avaa välilehti joka tiedostolle

en: --remote-wait <files>  As --remote but wait for files to have been edited
fi: --remote-wait <tiedostoja>  kuten --remote, mutta odota tiedostojen muokkaamista

en: --remote-wait-silent <files>  Same, don't complain if there is no server
fi: --remote-wait-silent <tiedostoja>  sama, mutta älä ilmoita puuttuvasta palvelimesta

en: --role <role>	Set a unique role to identify the main window
fi: --role <rooli>	Aseta pääikkunalle ainutlaatuinen rooli tunnisteeksi

en: --serverlist		List available Vim server names and exit
fi: --serverlist		Luettele Vim-palvelinten nimet ja lopeta

en: --servername <name>	Send to/become the Vim server <name>
fi: --servername <nimi>	Lähetä Vim-palvelimelle <nimi> tai luo se

en: --socketid <xid>	Open Vim inside another GTK widget
fi: --socketid <xid>	Avaa Vim annettuun GTK-olioon

en: --startuptime <file>	Write startup timing messages to <file>
fi: --startuptime <file>	Kirjoita käynnistysaikaviestit tiedostoon <file>

en: --ttyfail		Exit if input or output is not a terminal
fi: --ttyfail		Lopeta jos syöttö tai tuloste ei tule terminaalista tai terminaaliin vastaavasti

en: --version		Print version information and exit
fi: --version			Tulosta versiotiedot ja lopeta

en: --windowid <HWND>	Open Vim inside another win32 widget
fi: --windowid <HWND>	Avaa Vim annettuun win32-olioon

en: -A			Start in Arabic mode
fi: -A			käynnistä arabia-tilassa

en: -C			Compatible with Vi: 'compatible'
fi: -C			Vi-yhteensopivuustila: compatible

en: -D			Debugging mode
fi: -D			Vianetsintätila

en: -E			Improved Ex mode
fi: -E			Paranneltu Ex-tila

en: -H			Start in Hebrew mode
fi: -H			käynnistä heprea-tilassa

en: -L			Same as -r
fi: -L			kuten -r

en: -M			Modifications in text not allowed
fi: -M			Tekstin muokkaus pois käytöstä

en: -N			Not fully Vi compatible: 'nocompatible'
fi: -N			Ei Vi-yhteensopivuutta: nocompatible

en: -O[N]		Like -o but split vertically
fi: -O[N]		Kuten -o, mutta jaa pystysuunnassa

en: -P <parent title>	Open Vim inside parent application
fi: -P <otsikko>	Avaa Vim isäntäohjelman sisään

en: -R			Readonly mode (like "view")
fi: -R			Kirjoitussuojattu tila (kuten view'lla)

en: -S <session>		Source file <session> after loading the first file
fi: -S <sessio>		Lataa <sessio> ensimmäisen tiedoston latauduttua

en: -T <terminal>	Set terminal type to <terminal>
fi: -T <terminaali>	Aseta terminaalin tyypiksi <terminaali>

en: -U <gvimrc>		Use <gvimrc> instead of any .gvimrc
fi: -U <gvimrc>		Käytä <gvimrc>-tiedostoa .gvimrc:iden sijasta

en: -V[N][fname]		Be verbose [level N] [log messages to fname]
fi: -V[N][tnimi]		Monisanainen tuloste [Taso N] [kirjoita tuloste tnimeen]

en: -W <scriptout>	Write all typed commands to file <scriptout>
fi: -W <skripti>	Kirjoita komennot <skripti>-tiedostoon

en: -X			Do not connect to X server
fi: -X			Älä yhdistä X-palvelimeen

en: -Z			Restricted mode (like "rvim")
fi: -Z			Rajoitettu tila (kuten rvimillä)

en: -b			Binary mode
fi: -b			Binääritila

en: -background <color>	Use <color> for the background (also: -bg)
fi: -background <väri>	Käytä <väriä> taustavärinä (myös: -bg)

en: -boldfont <font>	Use <font> for bold text
fi: -boldfont <fontti>	Käytä <fonttia> lihavoidussa tekstissä

en: -borderwidth <width>	Use a border width of <width> (also: -bw)
fi: -borderwidt <leveys>	Käytä <leveyttä> reunuksissa (myös: -bw)

en: -c <command>		Execute <command> after loading the first file
fi: -c <komento>		Suorita <komento> ensimmäisen tiedoston latauduttua

en: -c argument
fi: -c-argumentti

en: -d			Diff mode (like "vimdiff")
fi: -d			Diff-tila (kuten vimdiffillä)

en: -dev <device>		Use <device> for I/O
fi: -dev <laite>		Käytä <laitetta> IO:hon

en: -display <display>	Connect Vim to this particular X-server
fi: -display <näyttö>	Yhdistä Vim tiettyyn X-palvelimeen

en: -display <display>	Run Vim on <display>
fi: -display <näyttö>	Suorita Vim <näytössä>

en: -display <display>	Run Vim on <display> (also: --display)
fi: -display <näyttö>	Suorita Vim näytöllä <näyttö> (myös: --display)

en: -e			Ex mode (like "ex")
fi: -e			Ex-tila (kute exillä)

en: -f			Don't use newcli to open window
fi: -f			Älä käytä newcli:tä ikkunan avaamiseen

en: -f  or  --nofork	Foreground: Don't fork when starting GUI
fi: -f tai --nofork	Edustalle: Älä haarauta GUIn käynnistyksessä

en: -font <font>		Use <font> for normal text (also: -fn)
fi: -font <fontti>		Käytä <fonttia> tekstissä (myös: -fn)

en: -foreground <color>	Use <color> for normal text (also: -fg)
fi: -foreground <väri>	Käytä <väriä> tekstin värinä (myös: -fg)

en: -g			Run using GUI (like "gvim")
fi: -g			Avaa GUI (kuten gvimillä)

en: -geometry <geom>	Use <geom> for initial geometry (also: -geom)
fi: -geometry <geom>	Käytä mittoja <geom> ikkunan asetteluun (myös: -geom)

en: -h  or  --help	Print Help (this message) and exit
fi: -h tai --help	Tulosta ohje (tämä viesti) ja lopeta

en: -i <viminfo>		Use <viminfo> instead of .viminfo
fi: -i <viminfo>		Käytä <viminfo>-tiedostoa .viminfon sijaan

en: -iconic		Start Vim iconified
fi: -iconic		Käynnistä pienennettynä

en: -italicfont <font>	Use <font> for italic text
fi: -italicfont <fontti>	Käytä <fonttia> kursivoidussa tekstissä

en: -l			Lisp mode
fi: -l			Lisp-tila

en: -m			Modifications (writing files) not allowed
fi: -m			Muokkaukset (kirjoittaminen tiedostoon) pois käytöstä

en: -menuheight <height>	Use a menu bar height of <height> (also: -mh)
fi: -menuheight <korkeus>	Käytä <korkeutta> valikossa (myös: -mh)

en: -n			No swap file, use memory only
fi: -n			Ei swap-tiedostoja, käytä muistia

en: -o[N]		Open N windows (default: one for each file)
fi: -o[N]		Avaa N ikkunaa (oletus: yksi per tiedosto)

en: -p[N]		Open N tab pages (default: one for each file)
fi: -p[N]		Avaa N välilehteä (oletus: yksi per tiedosto)

en: -q [errorfile]  edit file with first error
fi: -q [virhetiedosto]  muokkaa tiedostoa ensimmäisestä virheestä

en: -r			List swap files and exit
fi: -r			Luetteloi swap-tiedostot ja poistu

en: -r (with file name)	Recover crashed session
fi: -r (tiedostonimi)	Palauta kaatunut sessio

en: -register		Register this gvim for OLE
fi: -register		rekisteröi gvim OLEa varten

en: -reverse		Use reverse video (also: -rv)
fi: -reverse		Käytä käänteisvärejä (myös: -rv)

en: -s			Silent (batch) mode (only for "ex")
fi: -s			Hiljainen (eräajo)tila (vain exillä)

en: -s <scriptin>	Read Normal mode commands from file <scriptin>
fi: -s <skripti>	Lue normaalitilan komentoja <skripti>-tiedostosta

en: -scrollbarwidth <width>  Use a scrollbar width of <width> (also: -sw)
fi: -scrollbarwidth <leveys>  Käytä <leveyttä> vierityspalkissa (myös: -sw)

en: -t tag          edit file where tag is defined
fi: -t tägi             muokkaa tiedostoa tägistä

en: -u <vimrc>		Use <vimrc> instead of any .vimrc
fi: -u <vimrc>		Käytä <vimrc>-tiedostoa .vimrc:iden sijasta

en: -unregister		Unregister gvim for OLE
fi: -unregister		Poista gvim OLE-rekisteristä

en: -v			Vi mode (like "vi")
fi: -v			Vi-tila (kuten villä)

en: -w <scriptout>	Append all typed commands to file <scriptout>
fi: -w <skripti>	Lisää kirjoitetut komennot <skripti>-tiedostoon

en: -x			Edit encrypted files
fi: -x			Muokkaa salattua tiedostoa

en: -xrm <resource>	Set the specified resource
fi: -xrm <resurssi>	Aseta resurssi

en: -y			Easy mode (like "evim", modeless)
fi: -y			Helppokäyttötila (kuten evimissä, ilman tiloja)

en: / line ignored in %s line %ld: %s
fi: / ohitettu kohteessa %s rivillä %ld: %s

en: /encoding= line after word ignored in %s line %ld: %s
fi: /encoding= sanojen jälkeen ohitettu kohteessa %s rivillä %ld: %s

en: 0 or 1; the order in which ":cstag" performs a search
fi: 0 tai 1, missä järjestyksess :cstag tekee haun

en: 0, 1 or 2; when to use a status line for the last window
fi: 0, 1 tai 2, milloin tilarivi näytetään viimeiselle ikkunalle

en: 0, 1 or 2; when to use a tab pages line
fi: 0, 1 tai 2, milloin tabit näytetään rivillä

en: 2nd user gvimrc file: "
fi: 2. käyttäjän gvimrc: "

en: 3rd user gvimrc file: "
fi: 3. käyttäjän gvimrc: "

en: : Send expression failed.
fi: : Ilmauksen lähetys epäonnistui.

en: : Send failed.
fi: : Lähetys epäonnistui.

en: : Send failed. Trying to execute locally
fi: : Lähetys epäonnistui. Yritetään suorittaa paikallisena

en: :cd without argument goes to the home directory
fi: :cd ilman argumenttia palaa kotihakemistoon

en: ; match
fi: ; täsmää

en: <%s>%s%s  %d,  Hex %02x,  Oct %03o, Digr %s
fi: <%s>%s%s  %d, heksana %02x, oktaalina %03o, digraafi %s

en: <%s>%s%s  %d,  Hex %02x,  Octal %03o
fi: <%s>%s%s  %d, heksana %02x, oktaalina %03o

en: <cannot open>
fi: <ei voi avata>

en: <empty>
fi: <tyhjä>

en: > %d, Hex %04x, Oct %o, Digr %s
fi: > %d, heksana %04x, oktaalina %o, digraafi %s

en: > %d, Hex %04x, Octal %o
fi: > %d, heksana %04x, oktaalina %o

en: > %d, Hex %08x, Oct %o, Digr %s
fi: > %d, hekdana %08x, oktaalina %o, digraafi %s

en: > %d, Hex %08x, Octal %o
fi: > %d, hekdana %08x, oktaalina %o

en: ??? from here until ???END lines may be messed up
fi: ??? tästä kohtaan ???LOPPU rivejä sekaisin

en: ??? from here until ???END lines may have been inserted/deleted
fi: ??? tästä kohtaan ???LOPPU rivejä saattaa olla lisätty tai poistettu

en: ???BLOCK MISSING
fi: ???LOHKO PUUTTUU

en: ???EMPTY BLOCK
fi: ???TYHJÄ LOHKO

en: ???END
fi: ???LOPPU

en: ???LINE COUNT WRONG
fi: ???RIVIMÄÄRÄ PIELESSÄ

en: ???LINES MISSING
fi: ???RIVEJÄ PUUTTUU

en: ???MANY LINES MISSING
fi: ???PALJON RIVEJÄ PUUTTUU

en: ANCHOR_BUF_SIZE too small.
fi: ANCHOR_BUF_SIZE liian pieni.

en: Add a new database
fi: Lisää uusi tietokanta

en: Added cscope database %s
fi: Lisätty cscope-tietokanta %s

en: Affix also used for BAD/RARE/KEEPCASE/NEEDAFFIX/NEEDCOMPOUND/NOSUGGEST in %s line %d: %s
fi: Affiksia käytetty myös BAD-, RARE-, KEEPCASE-, NEEDAFFIX-, NEEDCOMPOUND- tai NOSUGGEST-arvossa kohteessa %s rivillä %d: %s

en: Affix name too long in %s line %d: %s
fi: Affiksin nimi on liian pitkä tiedostossa %s rivillä %d: %s

en: All
fi: Kaik

en: All Files (*)	*
fi: Kaikki tiedostot (*)	*

en: All Files (*)	*
    C source (*.c, *.h)	*.c;*.h
    C++ source (*.cpp, *.hpp)	*.cpp;*.hpp
    Vim files (*.vim, _vimrc, _gvimrc)	*.vim;_vimrc;_gvimrc
fi: Kaikki tiedostot (*)	*
    C-lähdekoodit (*.c, *.h)	*.c;*.h
    C++-lähdekoodit (*.cpp, *.hpp)	*.cpp;*.hpp
    Vim-tiedostot (*.vim, _vimrc, _gvimrc)	*.vim;_vimrc;_gvimrc

en: All Files (*.*)	*.*
fi: Kaikki tiedostot (*.*)	*.*

en: All Files (*.*)	*.*
    C source (*.c, *.h)	*.c;*.h
    C++ source (*.cpp, *.hpp)	*.cpp;*.hpp
    VB code (*.bas, *.frm)	*.bas;*.frm
    Vim files (*.vim, _vimrc, _gvimrc)	*.vim;_vimrc;_gvimrc
fi: Kaikki tiedostot (*.*)	*.*
    C-lähdekoodit (*.c, *.h)	*.c;*.h
    C++-lähdekoodit (*.cpp, *.hpp)	*.cpp;*.hpp
    VB-lähdekoodit (*.bas, *.frm)	*.bas;*.frm
    Vim-tiedostot (*.vim, _vimrc, _gvimrc)	*.vim;_vimrc;_gvimrc

en: All cscope databases reset
fi: Kaikki cscope-tietokannat nollattu

en: All included files were found
fi: Kaikki sisällytetyt rivit löytyivät

en: Already at newest change
fi: Nuorimmassa muutoksessa

en: Already at oldest change
fi: Vanhimmassa muutoksessa

en: Already only one tab page
fi: Vain yksi välilehti jäljellä enää

en: Already only one window
fi: Enää yksi ikkuna jäljellä

en: Append File
fi: Lisää tiedostoon

en: Arabic
fi: Arabialainen

en: Argument missing after
fi: Argumentti puuttuu kohdasta

en: Arrows
fi: Nuolet

en: At line
fi: Rivillä

en: Attempt to open script file again: "
fi: Yritettiin avata skriptitiedostoa uudestaan:

en: Back at original
fi: Takaisin lähtöpisteessä

en: Backwards range given, OK to swap
fi: Takaperoinen arvoalue annettu, OK kääntää

en: Become a registered Vim user!
fi: Rekisteröidy Vim-käyttäjäksi.

en: Beep!
fi: Piip!

en: Before byte %ld
fi: Ennen tavua %ld

en: Block elements
fi: Lohkoelementit

en: Bot
fi: Loppu

en: Both SAL and SOFO lines in %s
fi: SAL- ja SOFO-rivit kohteessa %s

en: Box drawing
fi: Laatikkoviivat

en: Breakpoint in "%s%s" line %ld
fi: Katkaisukohta %s%s rivillä %ld

en: Broken condition in %s line %d: %s
fi: Viallinen ehto kohteessa %s rivillä %d: %s

en: CJK symbols and punctuation
fi: CJK-symbolit ja välimerkit

en: COMPOUNDSYLMAX used without SYLLABLE
fi: COMPOUNDSYLMAX ilman SYLLABLEa

en: Calling shell to execute: "%s"
fi: Kutsutaan kuorta suorittamaan: %s

en: Can't find temp file for conversion
fi: Ei voi löytää väliaikaistiedstoa muuntamiseksi

en: Cancel
fi: Peru

en: Cannot create
fi: Ei voi luoda

en: Cannot execute
fi: Ei voi suorittaa

en: Cannot open NIL:
fi: Ei voi avata NILiä:

en: Cannot open file "%s"
fi: Tiedostoa %s ei voi avata

en: Cannot open for reading: "
fi: Ei voi avata luettavaksi:

en: Cannot open for script output: "
fi: Ei voi avata skriptin tulostetta varten:

en: Cannot source a directory: "%s"
fi: Hakemistoa ei voi ladata: %s

en: Cannot write undo file in any directory in 'undodir'
fi: Ei voitu lukea kumoustiedostoa mistään undodir-muuttujan hakemistosta

en: Change "%.*s" to:
fi: Muuta %.*s:

en: Close tab
fi: Sulje välilehti

en: Col %s of %s; Line %ld of %ld; Word %lld of %lld; Byte %lld of %lld
fi: Sarake %s/%s, Rivi %ld/%ld, sana %lld/%lld, tavu %lld/%lld

en: Col %s of %s; Line %ld of %ld; Word %lld of %lld; Char %lld of %lld; Byte %lld of %lld
fi: Sarake %s/%s, rivi %ld/%ld, sana %lld/%lld, merkki %lld/%lld, tavu %lld/%lld

en: Command Line
fi: Komentorivi

en: Compilation:
fi: Käännös:

en: Compiler:
fi: Käännin:

en: Compressed %s: %ld of %ld nodes; %ld (%ld%%) remaining
fi: Tiivistetty %s: %ld/%ld noodia. %ld (%ld %%) jäljellä

en: Compressing word tree...
fi: Tiivistetään sanapuuta...

en: Conversion failure for word in %s line %d: %s
fi: Muunnosvirhe sanalle %s rivillä %d: %s

en: Conversion failure for word in %s line %ld: %s
fi: Muunnosvirhe sanalle %s rivillä %ld: %s

en: Conversion in %s not supported: from %s to %s
fi: Muunnosta kohteessa %s ei tueta: kohteesta %s kohteeseen %s

en: Conversion with 'charconvert' failed
fi: Muunnos charconvert epäonnistui

en: Could not get security context %s for %s. Removing it!
fi: Ei saatu turvallisuuskontekstia %s kohteelle %s ja se poistetaan

en: Could not open temporary log file for writing, displaying on stderr...
fi: Ei voitu avata väliaikaislokitiedosta kirjoittamista varten, joten virheet näytetään vakiovirhevirrassa.

en: Could not set security context %s for %s
fi: Ei voitu asettaa turvallisuuskontekstia %s kohteelle %s

en: Cscope tag: %s
fi: Cscope-tägi: %s

en: Currency
fi: Valuutat

en: Current %slanguage: "%s"
fi: Käytössä oleva %skieli: %s

en: Custom
fi: Mukautettu

en: Cyrillic
fi: Kyrillinen

en: Debug Line
fi: Vianetsintärivi

en: Defining COMPOUNDFORBIDFLAG after PFX item may give wrong results in %s line %d
fi: COMPOUNDFORBIDFLAG PFX:n jälkeen voi antaa vääriä tuloksia kohteessa %s rivillä %d

en: Defining COMPOUNDPERMITFLAG after PFX item may give wrong results in %s line %d
fi: COMPOUNDPERMITFLAG PFX:n jälkeen voi antaa vääriä tuloksia kohteessa %s rivillä %d

en: Diff with Vim
fi: Diffi Vimillä

en: Different combining flag in continued affix block in %s line %d: %s
fi: Eri yhdistelmälippu jatketussa affiksilohkossa kohteessa %s rivillä %d: %s

en: Dingbats
fi: Lisämerkit

en: Direction
fi: Suunta

en: Directories
fi: Hakemistot

en: Directory	*.nothing
fi: Hakemisto	*.nothing

en: Do you really want to write to it
fi: Kirjoitetaanko

en: Done!
fi: Valmista.

en: Down
fi: Alas

en: Duplicate /encoding= line ignored in %s line %ld: %s
fi: Toistettu /encoding= ohitettu kohteessa %s rivillä %ld: %s

en: Duplicate /regions= line ignored in %s line %ld: %s
fi: Toistettu /regions= ohitettu kohteessa %s rivillä %ld: %s

en: Duplicate affix in %s line %d: %s
fi: Kaksoiskappale affiksista kohteessa %s rivillä %d: %s

en: Duplicate character in MAP in %s line %d
fi: Kaksoiskappale merkistä MAP:ssä kohteessa %s rivillä %d

en: Duplicate field name: %s
fi: Kaksoiskappale kentän nimestä: %s

en: Duplicate word in %s line %d: %s
fi: Toistettu sana kohteessa %s rivillä %d: %s

en: E1001: Variable not found: %s
fi: E1001: Muuttujaa ei löydy: %s

en: E1002: Syntax error at %s
fi: E1002: Syntaksivirhe kohdassa %s

en: E1003: Missing return value
fi: E1003: Palautusarvo puuttuu

en: E1004: White space required before and after '%s' at "%s"
fi: E1004: Välilyöntejä pitää olle ennen ja jälkeen kohteen ’%s’ kohteessa ”%s”

en: E1005: Too many argument types
fi: E1005: Liikaa argumenttityyppejä

en: E1006: %s is used as an argument
fi: E1006: %s on käytetty argumenttina

en: E1007: Mandatory argument after optional argument
fi: E1007: Pakollinen argumentti valinnaisen jälkeen

en: E1008: Missing <type>
fi: E1008: <type> puuttuu

en: E1009: Missing > after type
fi: E1009: > puuttuu tyypin jäljestä

en: E100: No other buffer in diff mode
fi: E100: Yksikään muu puskuri ei ole diff-tilassa

en: E1010: Type not recognized: %s
fi: E1010: Tyyppiä ei tunnistettu: %s

en: E1011: Name too long: %s
fi: E1011: Liian pitkä nimi: %s

en: E1012: Type mismatch; expected %s but got %s
fi: E1012: Tyyppivirhe; odotettiin tyyppiä %s saatiin %s

en: E1012: Type mismatch; expected %s but got %s in %s
fi: E1012: Tyyppivirhe: odotettiin tyyppiä %s mutta saatiin %s kohteessa %s

en: E1013: Argument %d: type mismatch, expected %s but got %s
fi: E1013: Argumentti %d: tyyppivirhe, odotettiin tyyppiä %s saatiin %s

en: E1013: Argument %d: type mismatch, expected %s but got %s in %s
fi: E1013: argumentti %d: tyyppivirhe, odotettiin tyyppiä %s saatiin %s kohteessa %s

en: E1014: Invalid key: %s
fi: E1014: Virheellinen avain: %s

en: E1015: Name expected: %s
fi: E1015: Nimi puuttuu: %s

en: E1016: Cannot declare a %s variable: %s
fi: E1016: Tyypin %s muuttujaa ei voi julistaa: %s

en: E1016: Cannot declare an environment variable: %s
fi: E1016: Ympäristömuuttujaa ei voi julistaa: %s

en: E1017: Variable already declared: %s
fi: E1017: Muuttuja on jo määritelty: %s

en: E1018: Cannot assign to a constant: %s
fi: E1018: Vakioon ei voi sijoittaa: %s

en: E1019: Can only concatenate to string
fi: E1019: Vain merkkijonoon voi konkatenoida

en: E101: More than two buffers in diff mode, don't know which one to use
fi: E101: Monta puskuria on diff-tilassa, käytettävän valinta ei onnistu

en: E1020: Cannot use an operator on a new variable: %s
fi: E1020: Operaattoria ei voi käyttää uuteen muuttujaan: %s

en: E1021: Const requires a value
fi: E1021: Vakio tarvitsee arvon

en: E1022: Type or initialization required
fi: E1022: Tyyppi tai alkuarvo pakollinen

en: E1023: Using a Number as a Bool: %lld
fi: E1023: Numeroa käytetään totuusarvona: %lld

en: E1024: Using a Number as a String
fi: E1024: Numeroa käytetään merkkijonona

en: E1025: Using } outside of a block scope
fi: E1025: } lohkon ulkopuolella

en: E1026: Missing }
fi: E1026: } puuttuu

en: E1027: Missing return statement
fi: E1027: return puuttuu

en: E1028: Compiling :def function failed
fi: E1028: Ei voitu kääntää :def-funktiota

en: E1029: Expected %s but got %s
fi: E1029: Odotettiin merkintää %s mutta vastaan tulikin %s

en: E102: Can't find buffer "%s"
fi: E102: Puskuria %s ei löydy

en: E1030: Using a String as a Number: "%s"
fi: E1030: Merkkijono ei käy numerosta: %s

en: E1031: Cannot use void value
fi: E1031: Void-arvoa ei voi käyttää

en: E1032: Missing :catch or :finally
fi: E1032: :catch tai :finally puuttuu

en: E1033: Catch unreachable after catch-all
fi: E1033: Ulottumaton catch kaikenkattavan catch-allin jälkeen

en: E1034: Cannot use reserved name %s
fi: E1034: Varattua nimeä %s ei voi käyttää

en: E1035: % requires number arguments
fi: E1035: % vaatii numeroargumentin

en: E1036: %c requires number or float arguments
fi: E1036: %c vaatii numeron tai liukuluvun

en: E1037: Cannot use "%s" with %s
fi: E1037: Ei voi käyttää juttua %s jutun %s kanssa

en: E1038: "vim9script" can only be used in a script
fi: E1038: vim9script toimii vain skriptissä

en: E1039: "vim9script" must be the first command in a script
fi: E1039: ”vim9script” on oltava skriptin ensimmäinen komento

en: E103: Buffer "%s" is not in diff mode
fi: E103: Puskuri %s ei ole diff-tilassa

en: E1040: Cannot use :scriptversion after :vim9script
fi: E1040: :scriptversion ei toimi :vim9scriptin jälkeen

en: E1041: Redefining script item %s
fi: E1041: Uudelleenmärittely skriptin kohteelle %s

en: E1042: Export can only be used in vim9script
fi: E1042: Export toimii vain vim9scriptissä

en: E1043: Invalid command after :export
fi: E1043: Virheellinen komento :exportin jälkeen

en: E1044: Export with invalid argument
fi: E1044: Exportin argumentti viallinen

en: E1047: Syntax error in import: %s
fi: E1047: Importin syntaksivirhe: %s

en: E1048: Item not found in script: %s
fi: E1048: Kohdetta ei löydy skriptistä: %s

en: E1049: Item not exported in script: %s
fi: E1049: Kohdetta %s ei ole viety skriptissä

en: E104: Escape not allowed in digraph
fi: E104: Escapea ei voi käyttää digraafissa

en: E1050: Colon required before a range: %s
fi: E1050: Kaksoispiste puuttuu arvoalueesta: %s

en: E1051: Wrong argument type for +
fi: E1051: Väärä argumenttityyppi merkinnälle +

en: E1052: Cannot declare an option: %s
fi: E1052: Asetusta ei voi julistaa: %s

en: E1053: Could not import "%s"
fi: E1053: Import %s ei toiminut

en: E1054: Variable already declared in the script: %s
fi: E1054: Muuttuja on jo määritelty skriptissä: %s

en: E1055: Missing name after ...
fi: E1055: Nimi puuttuu merkinnän ... jälkeen

en: E1056: Expected a type: %s
fi: E1056: Odotettiin tyyppiä: %s

en: E1057: Missing :enddef
fi: E1057: :enddef puuttuu

en: E1058: Function nesting too deep
fi: E1058: liian monta tasoa funktioita

en: E1059: No white space allowed before colon: %s
fi: E1059: Välilyönti ei sallittu ennen kaksoispistettä: %s

en: E105: Using :loadkeymap not in a sourced file
fi: E105: Käytetään :loadkeymapia ladatun tiedoston ulkopuolella

en: E1060: Expected dot after name: %s
fi: E1060: Nimen jälkeen tarvitaan piste: %s

en: E1061: Cannot find function %s
fi: E1061: Funktiota %s ei löydy

en: E1062: Cannot index a Number
fi: E1062: Numeroa ei voi indeksoida

en: E1063: Type mismatch for v: variable
fi: E1063: v:-muuttujan tyyppi ei täsmää

en: E1064: Yank register changed while using it
fi: E1064: Yank-rekisteri muuttui käytön aikana

en: E1066: Cannot declare a register: %s
fi: E1066: Rekisteriä ei voi julistaa: %s

en: E1067: Separator mismatch: %s
fi: E1067: Erotin ei täsmää: %s

en: E1068: No white space allowed before '%s': %s
fi: E1068: Välilyönnit ei sallittu ennen merkintää %s: %s

en: E1069: White space required after '%s': %s
fi: E1069: Välilyönti pakollinen jälkeen merkinnän %s: %s

en: E1071: Invalid string for :import: %s
fi: E1071: Väärä merkkijono :importille: %s

en: E1072: Cannot compare %s with %s
fi: E1072: Vertailu ei toimi: %s ja %s

en: E1073: Name already defined: %s
fi: E1073: Nimi on jo määritetty: %s

en: E1074: No white space allowed after dot
fi: E1074: Pisteen jälkeen ei voi käyttää välilyöntejä

en: E1075: Namespace not supported: %s
fi: E1075: Nimiavaruutta ei tueta: %s

en: E1076: This Vim is not compiled with float support
fi: E1076: Tähän Vimiin ei ole käännetty liukulukutoimintoja mukaan

en: E1077: Missing argument type for %s
fi: E1077: puuttuva argumenttityyppi: %s

en: E107: Missing parentheses: %s
fi: E107: Sulkeita puuttuu: %s

en: E1081: Cannot unlet %s
fi: E1081: Ei voi suorittaa komentoa unlet %s

en: E1083: Missing backtick
fi: E1083: takapilkku puuttuu

en: E1084: Cannot delete Vim9 script function %s
fi: E1084: Vim9-skriptiunktiota %s ei voi poistaa

en: E1085: Not a callable type: %s
fi: E1085: ei ole kutsutyyppiä: %s

en: E1086: Function reference invalid
fi: E1086: Funktioviite on viallinen

en: E1087: Cannot use an index when declaring a variable
fi: E1087: Ei voi käyttää indeksia muuttujan julistuksessa

en: E1089: Unknown variable: %s
fi: E1089: Tuntematon muuttuja: %s

en: E108: No such variable: "%s"
fi: E108: Muuttujaa %s ei ole

en: E1090: Cannot assign to argument %s
fi: E1090: Argumenttiin %s ei voi sijoittaa

en: E1091: Function is not compiled: %s
fi: E1091: Funktiota ei ole käännetty: %s

en: E1093: Expected %d items but got %d
fi: E1093: Odotettiin %d kohdetta mutta saatiin %d

en: E1094: Import can only be used in a script
fi: E1094: Import toimii vain skriptissä

en: E1095: Unreachable code after :return
fi: E1095: Koodi :returnin jälkeen on ulottumattomissa

en: E1096: Returning a value in a function without a return type
fi: E1096: Palautetaan arvo funktiossa ilman palautustyyppiä

en: E1097: Line incomplete
fi: E1097: Keskeneräinen rivi

en: E1098: String, List or Blob required
fi: E1098: Merkkijono, lista tai blob vaaditaan

en: E1099: Unknown error while executing %s
fi: E1099: Tuntematon virhe suoritettaessa koodia %s

en: E109: Missing ':' after '?'
fi: E109: ?:n jälkeen puuttuu :

en: E10: \ should be followed by /, ? or &
fi: E10: \:n jälkeen pitää tulla /, ? tai &

en: E1100: Command not supported in Vim9 script (missing :var?): %s
fi: E1100: Komentoa ei tueta Vim0-skriptissä (puuttuuko :var?): %s

en: E1101: Cannot declare a script variable in a function: %s
fi: E1101: Skriptimuuttujaa ei voi julistaa funktiossa: %s

en: E1102: Lambda function not found: %s
fi: E1102: Lambdafunktiota ei löydy: %s

en: E1103: Dictionary not set
fi: E1103: Sanakirja on asettamatta

en: E1104: Missing >
fi: E1104: > puuttuu

en: E1105: Cannot convert %s to string
fi: E1105: Ei voida konvertoida juttua %s merkkijonoksi

en: E1106: %d arguments too many
fi: E1106: %d liian monta argumenttia

en: E1106: One argument too many
fi: E1106: Yksi argumentti on liikaa

en: E1107: String, List, Dict or Blob required
fi: E1107: Merkkijono, lista, sanakirja tai blob tarvitaan

en: E1108: Item not found: %s
fi: E1108: Kuviota ei löydy: %s

en: E1109: List item %d is not a List
fi: E1109: Listan alkio %d ei ole lista

en: E110: Missing ')'
fi: E110: ) puuttuu

en: E1110: List item %d does not contain 3 numbers
fi: E1110: Listan kohta %d ei sisällä 3:a numeroa

en: E1111: List item %d range invalid
fi: E1111: Listan kohdan %d arvoalue on viallinen

en: E1112: List item %d cell width invalid
fi: E1112: Listan kohdan %d soluleveys on viallinen

en: E1113: Overlapping ranges for 0x%lx
fi: E1113: Päällekkäiset arvoalueet osoitteessa 0x%lx

en: E1114: Only values of 0x100 and higher supported
fi: E1114: Vain arvot 0x100:sta eteenpäin kelpaavat

en: E1115: "assert_fails()" fourth argument must be a number
fi: E1115: assert_fails()-funktion neljännen argumentin tulee olla numero

en: E1116: "assert_fails()" fifth argument must be a string
fi: E1116: ”assert_fails()”-funktion viidennen argumentin on oltava merkkijono

en: E1117: Cannot use ! with nested :def
fi: E1117: ! ei toimi sisäkkäistetyissä :def-määrittelyissä

en: E1118: Cannot change list
fi: E1118: Ei voi muuttaa listaa

en: E1119: Cannot change list item
fi: E1119: Ei voi vaihtaa listan alkiota

en: E111: Missing ']'
fi: E111: ] puuttuu

en: E1120: Cannot change dict
fi: E1120: Ei voi muuttaa sanakirjaa

en: E1121: Cannot change dict item
fi: E1121: Ei voi muuttaa sanakirjan alkiota

en: E1122: Variable is locked: %s
fi: E1122: Muuttuja on lukittu: %s

en: E1123: Missing comma before argument: %s
fi: E1123: Pilkku ennen argumenttia puuttuu: %s

en: E1124: "%s" cannot be used in legacy Vim script
fi: E1124: %s ei toimi vanhantyyppisessä vim-skriptissä

en: E1125: Final requires a value
fi: E1125: Final vaatii arvon

en: E1126: Cannot use :let in Vim9 script
fi: E1126: Komento :let ei toimi Vim9-skriptissä

en: E1127: Missing name after dot
fi: E1127: Nimi puuttuu pisteen perästä

en: E1128: } without {
fi: E1128: } ilman vastaavaa {:ta

en: E1129: Throw with empty string
fi: E1129: Throw tyhjällä merkkijonolla

en: E112: Option name missing: %s
fi: E112: Asetuksen nimi puuttuu: %s

en: E1130: Cannot add to null list
fi: E1130: Ei voi lisätä null-listaan

en: E1131: Cannot add to null blob
fi: E1131: Null blobiin ei voi lisätä

en: E1132: Missing function argument
fi: E1132: Funktioargumentti puutuu

en: E1133: Cannot extend a null dict
fi: E1133: Null-sanakirjaa ei voi laajentaa

en: E1134: Cannot extend a null list
fi: E1134: Ei voida laajentaa null-listaa

en: E1135: Using a String as a Bool: "%s"
fi: E1135: Merkkijonoa käytetään totuusarvona: %s

en: E1136: <Cmd> mapping must end with <CR> before second <Cmd>
fi: E1136: <Cmd>-kuvauksen pitää loppua <CR>:ään ennen toista <Cmd>:tä

en: E1137: <Cmd> mapping must not include %s key
fi: E1137: <Cmd>-kuvaus ei saa sisältää %s-avainta

en: E1138: Using a Bool as a Number
fi: E1138: Totuusarvoa käytetään numerona

en: E1139: Missing matching bracket after dict key
fi: E1139: Sulkeva sulje puutuu dictin avaimen jälkeen

en: E113: Unknown option: %s
fi: E113: Tuntematon asetus: %s

en: E1140: :for argument must be a sequence of lists
fi: E1140: :for-rakenteen argumentin pitää olla listasekvenssi

en: E1141: Indexable type required
fi: E1141: Indeksoitava tyyppi tarvitaan

en: E1143: Empty expression: "%s"
fi: E1143: Tyhjä ilmaus: %s

en: E1144: Command "%s" is not followed by white space: %s
fi: E1144: Komento %s ei ole ennen välilyöntiä: %s

en: E1145: Missing heredoc end marker: %s
fi: E1145: Heredocin lopetusmerkki puuttuu: %s

en: E1146: Command not recognized: %s
fi: E1146: Tuntematon komento: %s

en: E1147: List not set
fi: E1147: Lista asettamatta

en: E1148: Cannot index a %s
fi: E1148: Kohdetta %s ei voi indeksoida

en: E1149: Script variable is invalid after reload in function %s
fi: E1149: Skriptimuuttuja on käyttökelvoton uudelleenlatauksen jälkeen funktiossa %s

en: E114: Missing double quote: %s
fi: E114: Puuttuva kaksoislainausmerkki: %s

en: E1150: Script variable type changed
fi: E1150: Skriptimuuttujan tyyppi muuttui

en: E1151: Mismatched endfunction
fi: E1151: :endfunction ilman alkua

en: E1152: Mismatched enddef
fi: E1152: enddef ilman alkua

en: E1153: Invalid operation for %s
fi: E1153: Operaatio kohteelle %s ei toimi

en: E1154: Divide by zero
fi: E1154: Nollalla jakaminen

en: E1155: Cannot define autocommands for ALL events
fi: E1155: Autocommandseja ei voi määritellä kaikille tapahtumille

en: E1156: Cannot change the argument list recursively
fi: E1156: Argumenttilistan rekursiivinen muutos ei toimi

en: E1157: Missing return type
fi: E1157: Palautustyyppi puuttuu

en: E1158: Cannot use flatten() in Vim9 script
fi: E1158: Flatten() ei toimi vim9-skriptissä

en: E1159: Cannot split a window when closing the buffer
fi: E1159: Ikkunaa ei voi halkaista kun puskuria suljetaan

en: E115: Missing single quote: %s
fi: E115: Puuttuva yksinkertainen lainausmerkki: %s

en: E1160: Cannot use a default for variable arguments
fi: E1160: Ei voi käyttää oletusta muuttuja-argumenteille

en: E1161: Cannot json encode a %s
fi: E1161: Json-koodaus ei toimi kohteelle %s

en: E1162: Register name must be one character: %s
fi: E1162: Rekisterin nimen on oltava yksimerkkinen: %s

en: E1163: Variable %d: type mismatch, expected %s but got %s
fi: E1163: Muuttuja %d: tyyppivirhe, odottettiin tyyppiä %s saatiin %s

en: E1163: Variable %d: type mismatch, expected %s but got %s in %s
fi: E1163: Muuttuja %d: tyyppivirhe, odotettiin tyyppiä %s mutta saatiin %s kohteessa %s

en: E1164: vim9cmd must be followed by a command
fi: E1164: vim9cmd:tä pitää seurata komento

en: E1165: Cannot use a range with an assignment: %s
fi: E1165: Arvoaluetta ei voi käyttää sijoituksessa: %s

en: E1166: Cannot use a range with a dictionary
fi: E1166: Arvoaluetta ei voi käyttää sanakirjassa

en: E1167: Argument name shadows existing variable: %s
fi: E1167: Argumentin nimi varjostaa olemassaolevaa muuttujaa: %s

en: E1168: Argument already declared in the script: %s
fi: E1168: Argumentti on jo määritelty tässä skriptissä: %s

en: E1169: 'import * as {name}' not supported here
fi: E1169: import * as {name] ei toimi täällä

en: E116: Invalid arguments for function %s
fi: E116: Vääriä argumentteja funktiolle %s

en: E1170: Cannot use #{ to start a comment
fi: E1170: #( ei ole sallittu kommentin alussa

en: E1171: Missing } after inline function
fi: E1171: } puuttuu inline-funktion lopusta

en: E1172: Cannot use default values in a lambda
fi: E1172: Oletusarvoja ei voi käyttää lambdassa

en: E1173: Text found after %s: %s
fi: E1173: Tekstiä jälkeen kohteen %s: %s

en: E1174: String required for argument %d
fi: E1174: Merkkijono vaaditaan argumentille %d

en: E1175: Non-empty string required for argument %d
fi: E1175: Epätyhjä merkkijono tarvitaan argumentille %d

en: E1176: Misplaced command modifier
fi: E1176: Väärin sijoitettu komentomuuttaja

en: E1177: For loop on %s not supported
fi: E1177: For-luuppia kohteelle %s ei tueta

en: E1178: Cannot lock or unlock a local variable
fi: E1178: Ei voi lukita tai avata paikallista muuttujaa

en: E1179: Failed to extract PWD from %s, check your shell's config related to OSC 7
fi: E1179: Ei saatu PWD:tä kohteesta %s, koeta tarkistaa komentoriviasetukset liittyen OSC 7:ään

en: E117: Unknown function: %s
fi: E117: Tuntematon funktio: %s

en: E1180: Variable arguments type must be a list: %s
fi: E1180: Muuttuja-argumenttityypin tulee olla lista: %s

en: E1181: Cannot use an underscore here
fi: E1181: Alaviiva ei ole sallittu tässä

en: E1182: Blob required
fi: E1182: Blob tarvitaan

en: E1183: Cannot use a range with an assignment operator: %s
fi: E1183: Ei voi käyttää arvoaluetta sijoitusoperaattorille: %s

en: E1184: Blob not set
fi: E1184: Blob asettamatta

en: E1185: Cannot nest :redir
fi: E1185: Ei voi sisäkkäistää :redir-komentoja

en: E1185: Missing :redir END
fi: E1185: :redir END puuttuu

en: E1186: Expression does not result in a value: %s
fi: E1186: Ilmaus ei johda arvoon: %s

en: E1187: Failed to source defaults.vim
fi: E1187: Ei voitu suorittaa komentoa source defaults.vim

en: E1188: Cannot open a terminal from the command line window
fi: E1188: Ei voitu avata terminaalia komentorivi-ikkunasta

en: E1189: Cannot use :legacy with this command: %s
fi: E1189: :legacy ei toimi tälle komennolle: %s

en: E118: Too many arguments for function: %s
fi: E118: Liikaa argumentteja funktiolle: %s

en: E1190: %d arguments too few
fi: E1190: %d puuttuvaa argumenttia

en: E1190: One argument too few
fi: E1190: Yksi argumentti liian vähän

en: E1191: Call to function that failed to compile: %s
fi: E1191: Funktiokutsu ei kääntynyt: %s

en: E1192: Empty function name
fi: E1192: Tyhjä funktionimi

en: E1193: cryptmethod xchacha20 not built into this Vim
fi: E1193: cryptmethod-asetus xchacha20 ei ole mukana tässä Vimissä

en: E1194: Cannot encrypt header, not enough space
fi: E1194: Ei voida salata otsakkete koska tila ei riitä

en: E1195: Cannot encrypt buffer, not enough space
fi: E1195: Ei voida salata puskuria, koska tila ei riitä

en: E1196: Cannot decrypt header, not enough space
fi: E1196: Otsaketta ei voi purkaa, koska tila ei riitä

en: E1197: Cannot allocate_buffer for encryption
fi: E1197: allocate_buffer salausta varten ei toiminut

en: E1198: Decryption failed: Header incomplete!
fi: E1198: Purku epäonnistui: otsake on puutteellinen.

en: E1199: Cannot decrypt buffer, not enough space
fi: E1199: Ei voitu purkaa puskuria, koska tila loppui kesken

en: E119: Not enough arguments for function: %s
fi: E119: Liikaa argumentteja funktiolle %s

en: E11: Invalid in command-line window; <CR> executes, CTRL-C quits
fi: E11: Virheellinen komentorivi-ikkuna, <CR> suorittaa, Ctrl C lopettaa

en: E1200: Decryption failed!
fi: E1200: Purku epäonnistui

en: E1201: Decryption failed: pre-mature end of file!
fi: E1201: Purku epäonnistui: tiedosto loppui kesken.

en: E1202: No white space allowed after '%s': %s
fi: E1202: Välilyöntjeä ei saa olla kohteen %s jälkeen: %s

en: E1203: Dot can only be used on a dictionary: %s
fi: E1203: Piste toimii vain sanakirjalle: %s

en: E1204: No Number allowed after .: '\%%%c'
fi: E1204: Numeroa ei saa olla .:n jälkeen: \%%%c

en: E1205: No white space allowed between option and
fi: E1205: Välilyöntiä ei saa olla asetuksen välissä ja

en: E1206: Dictionary required for argument %d
fi: E1206: Sanakirja tarvitaan argumentille %d

en: E1207: Expression without an effect: %s
fi: E1207: Ilmauksella ei ole vaikutusta: %s

en: E1208: -complete used without allowing arguments
fi: E1208: -complete ilman argumenttejä

en: E1209: Invalid value for a line number: "%s"
fi: E1209: Viallinen arvo rivinumerolle: %s

en: E120: Using <SID> not in a script context: %s
fi: E120: <SID> skriptin ulkopuolella: %s

en: E1210: Number required for argument %d
fi: E1210: Numero tarvitaan argumentiksi %d

en: E1211: List required for argument %d
fi: E1211: Lista vaaditaan argumentiksi %d

en: E1212: Bool required for argument %d
fi: E1212: Totuusarvo vaaditaan argumentiksi %d

en: E1213: Redefining imported item "%s"
fi: E1213: Uudelleenmääritelty kohta %s

en: E1214: Digraph must be just two characters: %s
fi: E1214: Digraafin on oltava tasan kaksi merkkiä: %s

en: E1215: Digraph must be one character: %s
fi: E1215: Digraafin pitää olla yksi merkki: %s

en: E1216: digraph_setlist() argument must be a list of lists with two items
fi: E1216: digraph_setlist()-funktion argumentin pitää olla lista kaksikohtaisia listoja

en: E1217: Channel or Job required for argument %d
fi: E1217: Kanava tai työ vaaditaan argumentiksi %d

en: E1218: Job required for argument %d
fi: E1218: Job tarvitaan argumentiksi %d

en: E1219: Float or Number required for argument %d
fi: E1219: Float tai numero tarvitaan argumentiksi %d

en: E121: Undefined variable: %c:%s
fi: E121: Määrittelemätön muuttuja: %c:%s

en: E121: Undefined variable: %s
fi: E121: Määrittelemätön muuttuja: %s

en: E1220: String or Number required for argument %d
fi: E1220: Merkkijono tai numero tarvitaan argumentiksi %d

en: E1221: String or Blob required for argument %d
fi: E1221: Merkkijono tai Blob vaaditaan arugmentiksi %d

en: E1222: String or List required for argument %d
fi: E1222: Merkkijono tai lista vaaditaan argumentiksi %d

en: E1223: String or Dictionary required for argument %d
fi: E1223: Merkkijono tai dict vaaditaan argumentiksi %d

en: E1224: String, Number or List required for argument %d
fi: E1224: Merkkijono, numero tai lista vaaditaan argumentiksi %d

en: E1225: String, List or Dictionary required for argument %d
fi: E1225: Merkkijono, lista tai dict vaaditaan argumentiksi %d

en: E1226: List or Blob required for argument %d
fi: E1226: Lista tai Blob vaaditaan argumentiksi %d

en: E1227: List or Dictionary required for argument %d
fi: E1227: Lista tai sanakirja vaaditaan argumentiksi %d

en: E1228: List, Dictionary or Blob required for argument %d
fi: E1228: Lista, dict tai blob vaaditaan argumentiksi %d

en: E1229: Expected dictionary for using key "%s", but got %s
fi: E1229: Odotettu dict jossa on avain %s mutta tässä on %s

en: E122: Function %s already exists, add ! to replace it
fi: E122: Funktio %s on jo olemassa, lisää ! korvataksesi

en: E1230: Encryption: sodium_mlock() failed
fi: E1230: Salaus: sodium_mlock() ei toiminut

en: E1231: Cannot use a bar to separate commands here: %s
fi: E1231: Tässä ei voi käyttää pystyviivaa komentojen erottamiseen: %s

en: E1232: Argument of exists_compiled() must be a literal string
fi: E1232: exists_compiled() vaatii merkkijonoliteraaliargumentin

en: E1233: exists_compiled() can only be used in a :def function
fi: E1233: exists_compiled() toimi vain :def-funktioissa

en: E1234: legacy must be followed by a command
fi: E1234: legacyn jälkeen pitää tulla komento

en: E1235: Function reference is not set
fi: E1235: Funktioviite on asettamatta

en: E1236: Cannot use %s itself, it is imported
fi: E1236: Kohdetta %s ei voi käyttää itseensä, joten se importoidaan

en: E1237: No such user-defined command in current buffer: %s
fi: E1237: Käyttähän määrittelemää komentoa ei löydy tästä puskurista: %s

en: E1238: Blob required for argument %d
fi: E1238: Blob tarvitaan argumentiksi %d

en: E1239: Invalid value for blob: %d
fi: E1239: Blobin arvo on viallinen: %d

en: E123: Undefined function: %s
fi: E123: Tuntematon funktio: %s

en: E1240: Resulting text too long
fi: E1240: Liian pitkä tekstitulos

en: E1241: Separator not supported: %s
fi: E1241: Erotinta ei tueta: %s

en: E1242: No white space allowed before separator: %s
fi: E1242: Välilyönti puuttuu ennen erotinta: %s

en: E1243: ASCII code not in 32-127 range
fi: E1243: ASCII-koodi ei ole arvovälillä 32–127

en: E1244: Bad color string: %s
fi: E1244: Viallinen väri: %s

en: E1245: Cannot expand <sfile> in a Vim9 function
fi: E1245: Ei voida laajentaa kohdetta <sfile> vim9-funktiossa

en: E1246: Cannot find variable to (un)lock: %s
fi: E1246: Muuttujaa ei löydy lukitusta tai avaamista varten: %s

en: E1247: Line number out of range
fi: E1247: rivinumero arvoalueen ulkopuolella

en: E1248: Closure called from invalid context
fi: E1248: Sulkeuma kutsuttiin väärästä kontekstista

en: E1249: Highlight group name too long
fi: E1249: korostusryhmän nimi on liian pitkä

en: E124: Missing '(': %s
fi: E124: ( puuttuu: %s

en: E1250: Argument of %s must be a List, String, Dictionary or Blob
fi: E1250: Argumentin %s on oltava lista, merkkijono sanakirja tai blob

en: E1251: List, Dictionary, Blob or String required for argument %d
fi: E1251: Lista, dict, blob tai merkkijono vaaditaan argumentiksi %d

en: E1252: String, List or Blob required for argument %d
fi: E1252: Merkkijono, lista tai blob vaaditaan argumentiksi %d

en: E1253: String expected for argument %d
fi: E1253: Merkkijono vaaditaan argumentiksi %d

en: E1254: Cannot use script variable in for loop
fi: E1254: Skriptimuuttujaa ei voi käyttää for-silmukassa

en: E1255: <Cmd> mapping must end with <CR>
fi: E1255: <Cmd>-kuvauksen pitää päättyä merkintään <CR>

en: E1256: String or function required for argument %d
fi: E1256: Merkkijono tai funktio tarvitaan argumentiksi %d

en: E1257: Imported script must use "as" or end in .vim: %s
fi: E1257: Tuodun skriptin pitää käyttää komentoa as tai loppua merkkijonoon .vim: %s

en: E1258: No '.' after imported name: %s
fi: E1258: . puuttuu tuodun nimen perästä: %s

en: E1259: Missing name after imported name: %s
fi: E1259: Nimi puuttuu tuodun nimen perästä: %s

en: E125: Illegal argument: %s
fi: E125: Virheellinen argumentti: %s

en: E1260: Cannot unlet an imported item: %s
fi: E1260: Tuotua alkiota ei voi vapauttaa: %s

en: E1261: Cannot import .vim without using "as"
fi: E1261: Ei voida tuoda .vim-tiedostoa ilman komentoa as

en: E1262: Cannot import the same script twice: %s
fi: E1262: Ei voida tuoda samaa skriptiä kahdesti: %s

en: E1263: Using autoload in a script not under an autoload directory
fi: E1263: Käytetään autoloadia skriptissä joka ei ole autoload-hakemistossa

en: E1264: Autoload import cannot use absolute or relative path: %s
fi: E1264: Autoload-tuonti ei voi käyttää absoluuttista tai suhteellista polkua: %s

en: E1265: Cannot use a partial here
fi: E1265: Partial ei toimi tässä

en: E126: Missing :endfunction
fi: E126: :endfunction puuttuu

en: E127: Cannot redefine function %s: It is in use
fi: E127: Funktiota %s ei voi määritellä uudestaan, koska se on käytössä

en: E128: Function name must start with a capital or "s:": %s
fi: E128: Funktion nimen pitää alkaa suuraakkosella tai merkeillä ’s:’: %s

en: E129: Function name required
fi: E129: Funktion nimi puuttuu

en: E12: Command not allowed from exrc/vimrc in current dir or tag search
fi: E12: Komentoa ei tueta exrc:ssä tai vimrc:ssä tässä hakemistossa tai tägihaussa

en: E131: Cannot delete function %s: It is in use
fi: E131: Funktiota %s ei voi poistaa

en: E132: Function call depth is higher than 'maxfuncdepth'
fi: E132: Funktiokutsujen syvyys on enemmän kuin maxfuncdepth

en: E133: :return not inside a function
fi: E133: :return ei ole funktion sisällä

en: E134: Cannot move a range of lines into itself
fi: E134: Rivialuetta ei voi siirtää itsensä päälle

en: E135: *Filter* Autocommands must not change current buffer
fi: E135: *Filter*-autocommand ei voi vaihtaa puskuria

en: E136: viminfo: Too many errors, skipping rest of file
fi: E136: viminfo: liikaa virheitä, ohitetaan lopputiedosto

en: E137: Viminfo file is not writable: %s
fi: E137: Viminfo-tiedostoon ei voitu kirjoittaa: %s

en: E138: Can't write viminfo file %s!
fi: E138: Viminfo-tiedoston kirjoittaminen ei onnistu %s

en: E139: File is loaded in another buffer
fi: E139: Tiedosto on ladattu toiseen puskuriin

en: E13: File exists (add ! to override)
fi: E13: Tiedosto on jo olemassa (lisää ! ohittaaksesi)

en: E140: Use ! to write partial buffer
fi: E140: Käytä !-komentoa osittaisen puskurin kirjoittamiseen

en: E141: No file name for buffer %ld
fi: E141: Ei tiedostonimeä puskurille %ld

en: E142: File not written: Writing is disabled by 'write' option
fi: E142: Tiedostoa ei kirjoitettu; write-asetus poistaa kirjoituksen käytöstä

en: E143: Autocommands unexpectedly deleted new buffer %s
fi: E143: Autocommand poisti uuden puskurin odotuksen vastaisesti %s

en: E144: Non-numeric argument to :z
fi: E144: :z:n argumentti ei ole numero

en: E145: Shell commands and some functionality not allowed in rvim
fi: E145: Kuoren komennot ja muut toiminnot eivät toimi rvimissä

en: E146: Regular expressions can't be delimited by letters
fi: E146: Säännöllistä ilmausta ei voi rajata kirjaimilla

en: E147: Cannot do :global recursive with a range
fi: E147: :globalia ei voi suorittaa rekursiivisesti

en: E148: Regular expression missing from :global
fi: E148: Säännöllinen ilmaus puuttuu :global-komennosta

en: E149: Sorry, no help for %s
fi: E149: ei löydy ohjetta kohteelle %s

en: E150: Not a directory: %s
fi: E150: Ei ole hakemisto: %s

en: E151: No match: %s
fi: E151: Ei täsmää: %s

en: E152: Cannot open %s for writing
fi: E152: Ei voi avata tiedostoa %s kirjoittamista varten

en: E153: Unable to open %s for reading
fi: E153: Ei voi avata tiedostoa %s lukemista varten

en: E154: Duplicate tag "%s" in file %s/%s
fi: E154: Kaksoiskappale tägistä %s tiedostossa %s/%s

en: E155: Unknown sign: %s
fi: E155: Tuntematon merkki: %s

en: E156: Missing sign name
fi: E156: Merkki puuttuu

en: E157: Invalid sign ID: %d
fi: E157: Virheellinen merkin tunnus: %d

en: E158: Invalid buffer name: %s
fi: E158: Virheellinen puskurin nimi: %s

en: E159: Missing sign number
fi: E159: Merkin numero puuttuu

en: E15: Invalid expression: "%s"
fi: E15: Virheellinen ilmaus: %s

en: E160: Unknown sign command: %s
fi: E160: Tuntematon merkkikomento: %s

en: E161: Breakpoint not found: %s
fi: E161: Katkaisukohta puuttuu: %s

en: E162: No write since last change for buffer "%s"
fi: E162: Muutoksia ei ole kirjoitettu puskurin %s viime muutoksen jälkeen

en: E163: There is only one file to edit
fi: E163: Vain yksi tiedosto muokattavana

en: E164: Cannot go before first file
fi: E164: Ensimmäisen tiedoston ohi ei voi mennä

en: E165: Cannot go beyond last file
fi: E165: Viimeisen tiedoston ohi ei voi mennä

en: E166: Can't open linked file for writing
fi: E166: Linkitetyn tiedoston avaus kirjoittamista varten ei onnistu

en: E167: :scriptencoding used outside of a sourced file
fi: E167: :scriptencoding ladatun tiedoston ulkopuolella

en: E168: :finish used outside of a sourced file
fi: E168: :finish ladatun tiedoston ulkopuolella

en: E169: Command too recursive
fi: E169: Liian rekursiivinen komento

en: E16: Invalid range
fi: E16: Virheellinen arvoalue

en: E170: Missing :endfor
fi: E170: :endfor puuttuu

en: E170: Missing :endwhile
fi: E170: :endwhile puuttuu

en: E171: Missing :endif
fi: E171: :endif puuttuu

en: E172: Missing marker
fi: E172: Merkki puuttuu

en: E173: %d more file to edit
fi: E173: vielä %d tiedostoa muokattavana

en: E173: %d more files to edit
fi: E173: vielä %d tiedostoa muokattavana

en: E174: Command already exists: add ! to replace it: %s
fi: E174: Komento on jo olemassa, käytä !:ä korvataksesi: %s

en: E175: No attribute specified
fi: E175: Ei attribuutteja määriteltynä

en: E176: Invalid number of arguments
fi: E176: Väärä määrä attribuutteja

en: E177: Count cannot be specified twice
fi: E177: Lukumäärää ei voi määritellä kahdesti

en: E178: Invalid default value for count
fi: E178: Lukumäärän oletusarvo on väärä

en: E179: Argument required for %s
fi: E179: %s vaatii argumentin

en: E17: "%s" is a directory
fi: E17: %s on hakemisto

en: E180: Invalid address type value: %s
fi: E180: Virheellinen osoitetyyppiarvo: %s

en: E180: Invalid complete value: %s
fi: E180: Virheellinen täydennysarvo: %s

en: E181: Invalid attribute: %s
fi: E181: Virheellinen attribuutti: %s

en: E182: Invalid command name
fi: E182: Virheellinen komennon nimi

en: E183: User defined commands must start with an uppercase letter
fi: E183: Käyttäjän määrittelemän komennon pitää alkaa suuraakkosella

en: E184: No such user-defined command: %s
fi: E184: Käyttäjän komentoa ei ole olemassa: %s

en: E185: Cannot find color scheme '%s'
fi: E185: Väriteemaa %s ei löydy

en: E186: No previous directory
fi: E186: Ei edellistä hakemistoa

en: E187: Directory unknown
fi: E187: Hakemisto tuntematon

en: E188: Obtaining window position not implemented for this platform
fi: E188: Ikkunan sijainnin selvitys ei toimi tällä alustalla

en: E189: "%s" exists (add ! to override)
fi: E189: %s on jo olemassa (lisää komentoon ! ohittaaksesi)

en: E18: Unexpected characters in :let
fi: E18: Odottamattomia merkkejä komennossa :let

en: E18: Unexpected characters in assignment
fi: E18: Odottamattomia merkkejä sijoituksessa

en: E190: Cannot open "%s" for writing
fi: E190: Tiedostoa %s ei voitu avata kirjoittamista varten

en: E191: Argument must be a letter or forward/backward quote
fi: E191: Argumentin eteen- tai taaksepäin lainaukseen pitää olla kirjain

en: E192: Recursive use of :normal too deep
fi: E192: :normalin liian syvä rekursio

en: E193: %s not inside a function
fi: E193: %s ei ole funktion sisällä

en: E194: No alternate file name to substitute for '#'
fi: E194: Ei vaihtoehtoista tiedostonimeä #:lle

en: E195: Cannot open viminfo file for reading
fi: E195: Viminfoa ei voi avata lukemista varten

en: E196: No digraphs in this version
fi: E196: Digraafeja ei ole tässä versiossa

en: E197: Cannot set language to "%s"
fi: E197: Kieleksi ei voitu asettaa kieltä %s

en: E199: Active window or buffer deleted
fi: E199: Aktiivinen ikkuna tai puskuri poistettu

en: E19: Mark has invalid line number
fi: E19: Merkillä on virheellinen rivinumero

en: E200: *ReadPre autocommands made the file unreadable
fi: E200: *ReadPre-autocommand-komennot tekivät tiedostosta lukukelvottoman

en: E201: *ReadPre autocommands must not change current buffer
fi: E201: *ReadPre-autocommand-komennot eivät saa muuttaa puskuria

en: E202: Conversion made file unreadable!
fi: E202: Muunnos teki tiedostosta lukukelvottoman.

en: E203: Autocommands deleted or unloaded buffer to be written
fi: E203: Autocommand-komennot poistivat tai vapauttivat puskurin, johon piti kirjoittaa

en: E204: Autocommand changed number of lines in unexpected way
fi: E204: Autocommand-komento muutti rivien määrä odottamatta

en: E205: Patchmode: can't save original file
fi: E205: Patch-tilassa ei voi tallentaa alkuperäistiedostoa

en: E206: Patchmode: can't touch empty original file
fi: E206: patch-tilassa ei voi muuttaa tyhjää alkuperäistiedostoa

en: E207: Can't delete backup file
fi: E207: Ei voi poistaa varmuuskopiota

en: E208: Error writing to "%s"
fi: E208: Virhe kirjoitettaessa tiedostoon %s

en: E209: Error closing "%s"
fi: E209: Virhe suljettaessa tiedostoa %s

en: E20: Mark not set
fi: E20: Merkkiä ei asetettu

en: E210: Error reading "%s"
fi: E210: Virhe luettaessa tiedostoa %s

en: E211: File "%s" no longer available
fi: E211: Tiedostoa %s ei ole enää

en: E212: Can't open file for writing
fi: E212: Tiedoston avaus kirjoittamista varten ei onnistu

en: E213: Cannot convert (add ! to write without conversion)
fi: E213: Muunnos ei onnistu (lisää komentoon ! kirjoittaaksesi muuntamatta)

en: E214: Can't find temp file for writing
fi: E214: Ei voi löytää väliaikaistiedostoa kirjoitettavaksi

en: E215: Illegal character after *: %s
fi: E215: Virheellinen merkki *:n jälkeen: %s

en: E216: No such event: %s
fi: E216: Eventtiä ei ole: %s

en: E216: No such group or event: %s
fi: E216: Ryhmää tai eventtiä ei ole: %s

en: E217: Can't execute autocommands for ALL events
fi: E217: Ei voi suorittaa autocommandsia kaikille eventeille

en: E218: Autocommand nesting too deep
fi: E218: liian monta tasoa autocommandissa

en: E219: Missing {.
fi: E219: { puuttuu.

en: E21: Cannot make changes, 'modifiable' is off
fi: E21: Ei voi tehdä muutoksia, modifiable on pois päältä

en: E220: Missing }.
fi: E220: } puuttuu.

en: E221: Marker cannot start with lower case letter
fi: E221: Merkintä ei voi alkaa pienaakkosella

en: E222: Add to internal buffer that was already read from
fi: E222: Lisäys sisäiseen puskuriin josta on jo luettu

en: E223: Recursive mapping
fi: E223: rekursiivinen kuvaus

en: E224: Global abbreviation already exists for %s
fi: E224: globaali lyhenne merkinnälle %s on jo olemassa

en: E225: Global mapping already exists for %s
fi: E225: globaali kuvaus merkinnälle %s on jo olemassa

en: E226: Abbreviation already exists for %s
fi: E226: lyhenne on jo olemassa %s

en: E227: Mapping already exists for %s
fi: E227: kuvaus on jo olemassa %s

en: E228: makemap: Illegal mode
fi: E228: makemap: Virheellinen tila

en: E229: Cannot start the GUI
fi: E229: GUIn käynnistys ei onnistu

en: E22: Scripts nested too deep
fi: E22: Liian monta tasoa skripteissä

en: E230: Cannot read from "%s"
fi: E230: Ei voi lukea kohteesta %s

en: E231: 'guifontwide' invalid
fi: E231: guifontwide virheellinen

en: E232: Cannot create BalloonEval with both message and callback
fi: E232: Ei voi luoda BalloonEvalia viestille ja callbackille

en: E233: Cannot open display
fi: E233: näyttöä ei voi avata

en: E234: Unknown fontset: %s
fi: E234: Tuntematon fontset: %s

en: E235: Unknown font: %s
fi: E235: Tuntematon fontti: %s

en: E236: Font "%s" is not fixed-width
fi: E236: Fontti %s ei ole tasavälinen

en: E237: Printer selection failed
fi: E237: Tulostimen valinta epäonnistui

en: E238: Print error: %s
fi: E238: Tulostinvirhe: %s

en: E239: Invalid sign text: %s
fi: E239: Virheellinen merkkiteksti: %s

en: E23: No alternate file
fi: E23: Eo vaihtoehtoista tiedostoa

en: E240: No connection to the X server
fi: E240: Ei yhteyttä X-palvelimeen

en: E241: Unable to send to %s
fi: E241: Kohteeseen %s lähettäminen ei onnistunut

en: E242: Can't split a window while closing another
fi: E242: Ei voida halkaista ikkunaa kun toista suljetaan

en: E243: Argument not supported: "-%s"; Use the OLE version.
fi: E243: Argumenttia ei tueta: -%s, käytä OLE-versiota

en: E244: Illegal %s name "%s" in font name "%s"
fi: E244: Virheellinen %s-nimi %s fontin nimessä %s

en: E245: Illegal char '%c' in font name "%s"
fi: E245: Virheellinen merkki %c fontin nimessä %s

en: E246: FileChangedShell autocommand deleted buffer
fi: E246: FileChangedShell-autocommand poisti puskurin

en: E247: No registered server named "%s"
fi: E247: palvelinta %s ei ole rekisteröitynä

en: E248: Failed to send command to the destination program
fi: E248: Komennon lähetys kohdeohjelmalle ei onnistu

en: E249: Window layout changed unexpectedly
fi: E249: ikkunan asettelu vaihtui odottamatta

en: E24: No such abbreviation
fi: E24: Lyhennettä ei ole

en: E250: Fonts for the following charsets are missing in fontset %s:
fi: E250: Seuraavien merkistöjoukkojen fontit puuttuvat fontsetistä %s:

en: E251: VIM instance registry property is badly formed.  Deleted!
fi: E251: VIMin instanssin rekisteriarvo on virheellinen, poistettiin.

en: E252: Fontset name: %s - Font '%s' is not fixed-width
fi: E252: Fonttisetin nimi: %s -- fontti %s ei ole tasavälinen

en: E253: Fontset name: %s
fi: E253: Fontsetin nimi: %s

en: E254: Cannot allocate color %s
fi: E254: Väriä %s ei voi määritellä

en: E255: Couldn't read in sign data
fi: E255: Merkkidatan luku ei onnistu

en: E257: cstag: Tag not found
fi: E257: cstag: tägia ei löydy

en: E258: Unable to send to client
fi: E258: Asiakkaalle lähetys ei onnistunut

en: E259: No matches found for cscope query %s of %s
fi: E259: ei täsmäyksiä cscope-hakuun %s/%s

en: E25: GUI cannot be used: Not enabled at compile time
fi: E25: GUIta ei voi käyttää, koska sitä ei käännetty mukaan

en: E260: Missing name after ->
fi: E260: Nimi puuttuu perästä ->

en: E261: Cscope connection %s not found
fi: E261: cscope-yhteys %s puuttuu

en: E262: Error reading cscope connection %d
fi: E262: virhe luettaessa cscope-yhteyttä %d

en: E263: Sorry, this command is disabled, the Python library could not be loaded.
fi: E263: komento ei toimi, Python-kirjaston lataaminen ei onnistunut.

en: E264: Python: Error initialising I/O objects
fi: E264: Python: Virhe IO-olioiden alustuksessa

en: E265: $_ must be an instance of String
fi: E265: muuttujan $_ pitää olla Stringin instanssi

en: E266: Sorry, this command is disabled, the Ruby library could not be loaded.
fi: E266: komento ei toimi, Ruby-kirjastoa ei voitu ladata.

en: E267: Unexpected return
fi: E267: odotuksenvastainen return

en: E268: Unexpected next
fi: E268: Odotuksenvastainen next

en: E269: Unexpected break
fi: E269: Odotuksenvastainen break

en: E26: Hebrew cannot be used: Not enabled at compile time
fi: E26: Hepreaa ei voi käyttää, koska sitä ei käännetty mukaan

en: E270: Unexpected redo
fi: E270: odotuksenvastainen redo

en: E271: Retry outside of rescue clause
fi: E271: retry rescuen ulkopuolella

en: E272: Unhandled exception
fi: E272: käsittelemätön poikkeus

en: E273: Unknown longjmp status %d
fi: E273: tuntematon longjmp-tila %d

en: E274: No white space allowed before parenthesis
fi: E274: Tyhjeet ei sallittu sulkeissa

en: E275: Cannot add text property to unloaded buffer
fi: E275: Tekstiominaisuutta ei voi lisätä poisladattuun puskuriin

en: E276: Cannot use function as a method: %s
fi: E276: Funktiota %s ei voi käyttää metodina

en: E277: Unable to read a server reply
fi: E277: Palvelimen vastauksen lukeminen ei onnistunut

en: E279: Sorry, ++shell is not supported on this system
fi: E279: ++shell ei toimi tällä järjestelmällä

en: E27: Farsi support has been removed
fi: E27: Farsin tuki on poistettu käytöstä

en: E280: TCL FATAL ERROR: reflist corrupt!? Please report this to vim-dev@vim.org
fi: E280: kriittinen TCL-virhe: reflist hajalla? Ilmoita asiasta postituslistalle vim-dev@vim.org

en: E282: Cannot read from "%s"
fi: E282: Ei voida lukea kohteesta %s

en: E283: No marks matching "%s"
fi: E283: Mikään merkki ei täsmää ilmaukseen "%s"

en: E284: Cannot set IC values
fi: E284: Ei voi asettaa IC-arvoja

en: E285: Failed to create input context
fi: E285: Syötekontekstin luonti ei onnistu

en: E286: Failed to open input method
fi: E286: Syötemetodin avaus ei onnistu

en: E287: Warning: Could not set destroy callback to IM
fi: E287: Varoitus: Ei voitu asettaa destroy-kutsua syötemetodipalvelimelle

en: E288: Input method doesn't support any style
fi: E288: syötemetodi ei tue tyylejä

en: E289: Input method doesn't support my preedit type
fi: E289: syötemetodi ei tue tätä preedit-tyyppiä

en: E28: No such highlight group name: %s
fi: E28: Korostusryhmää ei ole nimellä: %s

en: E290: List or number required
fi: E290: Lista tai luku tarvitaan

en: E292: Invalid count for del_bytes(): %ld
fi: E292: Virheellinen lukumäärä funktiolle del_bytes(): %ld

en: E293: Block was not locked
fi: E293: lohkoa ei ole lukittu

en: E294: Seek error in swap file read
fi: E294: Hakuvirhe swap-tiedostoa luettaessa

en: E295: Read error in swap file
fi: E295: Lukuvirhe swap-tiedostossa

en: E296: Seek error in swap file write
fi: E296: Hakuvirhe swap-tiedostoa kirjoitettaessa

en: E297: Write error in swap file
fi: E297: Kirjoitusvirhe swap-tiedostossa

en: E298: Didn't get block nr 0?
fi: E298: Lohko 0:aa ei saatu?

en: E298: Didn't get block nr 1?
fi: E298: Lohko 1:tä ei saatu?

en: E298: Didn't get block nr 2?
fi: E298: Lohko 2:ta ei saatu?

en: E299: Perl evaluation forbidden in sandbox without the Safe module
fi: E299: Perl-suoritus kielletty hiekkalaatikossa ilman Safe-moduulia

en: E29: No inserted text yet
fi: E29: Tekstiä ei ole syötetty vielä

en: E300: Swap file already exists (symlink attack?)
fi: E300: Swaptiedosto on jo olemassa (symlink-hyökkäys?)

en: E301: Oops, lost the swap file!!!
fi: E301: Hups, swap-tiedosto hävisi!

en: E302: Could not rename swap file
fi: E302: Swap-tiedoston uudellennimeys ei onnistu

en: E303: Unable to open swap file for "%s", recovery impossible
fi: E303: Swap-tiedostoa %s ei voi avata, palautus ei onnistu

en: E304: ml_upd_block0(): Didn't get block 0??
fi: E304: ml_upd_block0(): Lohko 0:aa ei saatu?

en: E305: No swap file found for %s
fi: E305: Ei swap-tiedostoa tiedostolle %s

en: E306: Cannot open %s
fi: E306: Ei voi avata tiedostoa %s

en: E307: %s does not look like a Vim swap file
fi: E307: %s ei ole Vimin swap-tiedosto

en: E308: Warning: Original file may have been changed
fi: E308: Varoitus: Alkuperäistä tiedostoa saattaa olla muutettu

en: E309: Unable to read block 1 from %s
fi: E309: Ei voitu lukea lohkoa 1 tiedostosta %s

en: E30: No previous command line
fi: E30: Ei edellistä komentoriviä

en: E310: Block 1 ID wrong (%s not a .swp file?)
fi: E310: Lohon 1 tunniste väärä (%s ei ole .swp-tiedosto?)

en: E311: Recovery Interrupted
fi: E311: Palautus keskeytetty

en: E312: Errors detected while recovering; look for lines starting with ???
fi: E312: Palautuksessa oli virheitä, etsi rivejä, jotka alkavat ???

en: E313: Cannot preserve, there is no swap file
fi: E313: Ei voi säilyttää, swap-tiedostoa ei ole

en: E314: Preserve failed
fi: E314: Säilyttäminen epäonnistui

en: E315: ml_get: Invalid lnum: %ld
fi: E315: ml_get: virheellinen lnum: %ld

en: E316: ml_get: Cannot find line %ld in buffer %d %s
fi: E316: ml_get: riviä %ld ei löydy puskurist %d %s

en: E317: Pointer block id wrong
fi: E317: osoitinlohkon tunnus väärä

en: E317: Pointer block id wrong 2
fi: E317: osoitinlohon tunnus väärä 2

en: E317: Pointer block id wrong 3
fi: E317: osoitinlohkon tunnus väärä 3

en: E317: Pointer block id wrong 4
fi: E317: osoitinlohkon tunnus väärä 4

en: E318: Updated too many blocks?
fi: E318: Päivitetty liikaa lohkoja

en: E319: Sorry, the command is not available in this version
fi: E319: Komento ei ole käytettävissä tässä versiossa

en: E31: No such mapping
fi: E31: Kuvausta ei ole

en: E320: Cannot find line %ld
fi: E320: Riviä %ld ei löydy

en: E321: Could not reload "%s"
fi: E321: Ei voitu uudelleenavata %s

en: E322: Line number out of range: %ld past the end
fi: E322: rivinumero arvoalueen ulkopuoleta: %ld on loppua suurempi

en: E323: Line count wrong in block %ld
fi: E323: rivimäärä väärin lohkossa %ld

en: E324: Can't open PostScript output file
fi: E324: PostScript-tulostetiedoston avaus ei onnistu

en: E325: ATTENTION
fi: E325: HUOMAA

en: E326: Too many swap files found
fi: E326: Liian monta swap-tiedostoa

en: E327: Part of menu-item path is not sub-menu
fi: E327: Valikkokohtapolun osa ei ole alivalikko

en: E328: Menu only exists in another mode
fi: E328: Valikko on olemassa vain toisessa tilassa

en: E329: No menu "%s"
fi: E329: Ei valikkoa %s

en: E32: No file name
fi: E32: Ei tiedostonimeä

en: E330: Menu path must not lead to a sub-menu
fi: E330: Valikkopolku ei saa johtaa alivalikkoon

en: E331: Must not add menu items directly to menu bar
fi: E331: Valikkokohtia ei saa lisätä suoraan valikkopalkkiin

en: E332: Separator cannot be part of a menu path
fi: E332: Erotin ei voi olla valikkopolun osa

en: E333: Menu path must lead to a menu item
fi: E333: Valikkopolun on johdettava valikkokohtaan

en: E334: Menu not found: %s
fi: E334: Valikkoa ei löydy: %s

en: E335: Menu not defined for %s mode
fi: E335: Valikkoa ei ole määritelty %s-tilassa

en: E336: Menu path must lead to a sub-menu
fi: E336: Valikkopolun pitää johtaa alivalikkoon

en: E337: Menu not found - check menu names
fi: E337: Valikkoa ei löytynyt - tarkista valikkojen nimet

en: E338: Sorry, no file browser in console mode
fi: E338: tiedostonselain puuttuu konsolitilasta

en: E339: Pattern too long
fi: E339: Liian pitkä kuvio

en: E33: No previous substitute regular expression
fi: E33: Ei edellistä korvausta säännölliselle ilmaukselle

en: E341: Internal error: lalloc(0, )
fi: E341: Sisäinen virhe: lalloc(0, )

en: E342: Out of memory!  (allocating %lu bytes)
fi: E342: Muisti loppui! (varattaessa %lu tavua)

en: E343: Invalid path: '**[number]' must be at the end of the path or be followed by '%s'.
fi: E343: Virheellinen polku: '**[numero]' kuuluu polun loppuun tai ennen kohtaa %s.

en: E344: Can't find directory "%s" in cdpath
fi: E344: Hakemistoa %s ei löydy cdpathista

en: E345: Can't find file "%s" in path
fi: E345: Tiedostoa %s ei löydy polulta

en: E346: No more directory "%s" found in cdpath
fi: E346: Hakemisto %s ei ole enää cdpathissa

en: E347: No more file "%s" found in path
fi: E347: Tiedosto %s ei ole enää polulla

en: E348: No string under cursor
fi: E348: Ei merkkijonoa kursorin alla

en: E349: No identifier under cursor
fi: E349: Ei tunnistetta osoittimen alla

en: E34: No previous command
fi: E34: Ei edellistä komentoa

en: E350: Cannot create fold with current 'foldmethod'
fi: E350: Taitoksia ei voi tehdä tällä foldmethodilla

en: E351: Cannot delete fold with current 'foldmethod'
fi: E351: Taitosta ei voi poistaa tällä foldmethodilla

en: E352: Cannot erase folds with current 'foldmethod'
fi: E352: taitoksia ei voi poistaa tällä foldmethodilla

en: E353: Nothing in register %s
fi: E353: Rekisterissä %s ei ole mitään

en: E354: Invalid register name: '%s'
fi: E354: Virheellinen rekisterin nimi: %s

en: E355: Unknown option: %s
fi: E355: Tuntematon asetus: %s

en: E356: get_varp ERROR
fi: E356: get_varp-virhe

en: E357: 'langmap': Matching character missing for %s
fi: E357: langmap: Merkkiin %s täsmäävä merkki puuttuu

en: E358: 'langmap': Extra characters after semicolon: %s
fi: E358: langmap: ylimääräisiä merkkejä puolipisteen jälkeen: %s

en: E359: Screen mode setting not supported
fi: E359: Näyttötila-asetus ei tuettu

en: E35: No previous regular expression
fi: E35: Ei edellistä säännöllistä ilmausta

en: E360: Cannot execute shell with -f option
fi: E360: Kuorta ei voi avata asetuksella -f

en: E362: Using a boolean value as a Float
fi: E362: Käytettiin totuusarvoa Floattina

en: E363: Pattern uses more memory than 'maxmempattern'
fi: E363: kuvio käyttää enemmän muistia kuin maxmempattern on

en: E364: Library call failed for "%s()"
fi: E364: Kirjastukutsu %s() epäonnistui

en: E365: Failed to print PostScript file
fi: E365: PostScript-tiedoston tulostus epäonnistui

en: E366: Not allowed to enter a popup window
fi: E366: Ponnahdusikkunaan ei voi mennä

en: E367: No such group: "%s"
fi: E367: Ryhmää ei ole: %s

en: E368: Got SIG%s in libcall()
fi: E368: saatiin SIG%s kutsusta libcall()

en: E369: Invalid item in %s%%[]
fi: E369: virheellinen olio kohdassa %s%%[]

en: E36: Not enough room
fi: E36: Tila ei riitä

en: E370: Could not load library %s
fi: E370: Kirjaston %s lataaminen ei onnistu

en: E370: Could not load library %s: %s
fi: E370: Kirjaston %s lataaminen ei onnistu: %s

en: E371: Command not found
fi: E371: Komentoa ei löydy

en: E372: Too many %%%c in format string
fi: E372: Liikaa %%%c-juttuja muotoilumerkkijonossa

en: E373: Unexpected %%%c in format string
fi: E373: Odottamaton %%%c muotoilumerkkijonossa

en: E374: Missing ] in format string
fi: E374: ] puuttuu muotoilemerkkijonosta

en: E375: Unsupported %%%c in format string
fi: E375: Tukematon %%%c muotoilumerkkijonossa

en: E376: Invalid %%%c in format string prefix
fi: E376: Virheellinen %%%c muotoilumerkkijonon alussa

en: E377: Invalid %%%c in format string
fi: E377: Virheellinen %%%c muotoilumerkkijonossa

en: E378: 'errorformat' contains no pattern
fi: E378: errorformatissa ei ole kuvioita

en: E379: Missing or empty directory name
fi: E379: Puuttuva tai tyhjä hakemiston nimi

en: E37: No write since last change
fi: E37: Viimeisimmän muutoksen jälkeen ei ole kirjoitettu mitään

en: E37: No write since last change (add ! to override)
fi: E37: Viimeisen muutoksen jälkeen ei ole kirjoitettu (lisää ! ohittaaksesi)

en: E380: At bottom of quickfix stack
fi: E380: quickfix-pinon pohjalla

en: E381: At top of quickfix stack
fi: E381: quickfix-pinon huipulla

en: E382: Cannot write, 'buftype' option is set
fi: E382: Ei voi kirjoittaa, buftype asetettu

en: E383: Invalid search string: %s
fi: E383: Viallinen hakujono: %s

en: E384: Search hit TOP without match for: %s
fi: E384: Haku pääsi alkuun löytämättä jonoa: %s

en: E385: Search hit BOTTOM without match for: %s
fi: E385: Haku pääsi loppuun löytämättä jonoa: %s

en: E386: Expected '?' or '/'  after ';'
fi: E386: ;:n jälkeen pitää olla ? tai /

en: E387: Match is on current line
fi: E387: Täsmäys tällä rivillä

en: E388: Couldn't find definition
fi: E388: Määritelmä ei löydy

en: E389: Couldn't find pattern
fi: E389: kuvio ei löydy

en: E38: Null argument
fi: E38: Null-argumentti

en: E390: Illegal argument: %s
fi: E390: Virheellinen argumentti: %s

en: E391: No such syntax cluster: %s
fi: E391: Syntaksiklusteri puuttuu: %s

en: E392: No such syntax cluster: %s
fi: E392: syntaksiklusteria ei ole: %s

en: E393: group[t]here not accepted here
fi: E393: group[t]here ei sovi tähän

en: E394: Didn't find region item for %s
fi: E394: Aluetta nimelle %s ei löydy

en: E395: Contains argument not accepted here
fi: E395: contains ei sovi tähän

en: E397: Filename required
fi: E397: Tiedostonimi puuttuu

en: E398: Missing '=': %s
fi: E398: = puuttuu: %s

en: E399: Not enough arguments: syntax region %s
fi: E399: Argumentteja puuttuu: syntaksialue %s

en: E39: Number expected
fi: E39: Pitää olla numero

en: E400: No cluster specified
fi: E400: klusteri määrittelemättä

en: E401: Pattern delimiter not found: %s
fi: E401: Kuvoin erotin puuttuu: %s

en: E402: Garbage after pattern: %s
fi: E402: Roskia kuvion jäljessä: %s

en: E403: syntax sync: Line continuations pattern specified twice
fi: E403: syntax sync: rivinjatkamiskuvio määritelty kahdesti

en: E404: Illegal arguments: %s
fi: E404: Virheelliset argumentit: %s

en: E405: Missing equal sign: %s
fi: E405: = puuttuu: %s

en: E406: Empty argument: %s
fi: E406: Tyhjä argumentti: %s

en: E407: %s not allowed here
fi: E407: %s ei sovi tähän

en: E408: %s must be first in contains list
fi: E408: %s kuuluu contains-listan alkuun

en: E409: Unknown group name: %s
fi: E409: Tuntematon ryhmän nimi: %s

en: E40: Can't open errorfile %s
fi: E40: virhetiedostoa %s ei voi avata

en: E410: Invalid :syntax subcommand: %s
fi: E410: Virheelluinen :syntax-osakomento: %s

en: E411: Highlight group not found: %s
fi: E411: korostusryhmää ei löytynyt: %s

en: E412: Not enough arguments: ":highlight link %s"
fi: E412: Argumentteja puuttuu: :highlight link %s

en: E413: Too many arguments: ":highlight link %s"
fi: E413: Liikaa argumentteja: :highlight link %s

en: E414: Group has settings, highlight link ignored
fi: E414: ryhmällä on asetuksia, highlight link -komento ohitetaan

en: E415: Unexpected equal sign: %s
fi: E415: odotuksenvastainen =-merkki: %s

en: E416: Missing equal sign: %s
fi: E416: puuttuva =-merkki: %s

en: E417: Missing argument: %s
fi: E417: puuttuva argumentti: %s

en: E418: Illegal value: %s
fi: E418: Viallinen arvo: %s

en: E419: FG color unknown
fi: E419: edustaväri tuntematon

en: E41: Out of memory!
fi: E41: Muisti loppui

en: E420: BG color unknown
fi: E420: taustaväri tuntematon

en: E421: Color name or number not recognized: %s
fi: E421: Värin nimi tai numero tuntematon: %s

en: E422: Terminal code too long: %s
fi: E422: terminaalikoodi liian pitkä: %s

en: E423: Illegal argument: %s
fi: E423: Virheellinen argumentti: %s

en: E424: Too many different highlighting attributes in use
fi: E424: Liikaa eri korostusattribuutteja

en: E425: Cannot go before first matching tag
fi: E425: Ei voida mennä ensimmäistä täsmäävää tägiä alummaksi

en: E426: Tag not found: %s
fi: E426: tägi puuttuu: %s

en: E427: There is only one matching tag
fi: E427: Vain yksi tägi täsmää

en: E428: Cannot go beyond last matching tag
fi: E428: Ei voida edetä viimeisen täsmäävän tägin ohi

en: E429: File "%s" does not exist
fi: E429: Tiedostoa %s ei ole

en: E42: No Errors
fi: E42: Ei virheitä

en: E430: Tag file path truncated for %s
fi: E430: Tägitiedoston polku katkaistu kohdassa %s

en: E431: Format error in tags file "%s"
fi: E431: Muotovirh tägitiedostossa %s

en: E432: Tags file not sorted: %s
fi: E432: Tägitiedosto ei ole järjestetty: %s

en: E433: No tags file
fi: E433: Ei tägitiedostoja

en: E434: Can't find tag pattern
fi: E434: Tägikuviota ei löydy

en: E435: Couldn't find tag, just guessing!
fi: E435: Tägiä ei löydy, arvataan.

en: E436: No "%s" entry in termcap
fi: E436: %s ei löytynyt termcapista

en: E437: Terminal capability "cm" required
fi: E437: terminaalilla pitää olla cm kyvyissään

en: E438: u_undo: Line numbers wrong
fi: E438: u_undo: väärät rivinumerot

en: E439: Undo list corrupt
fi: E439: kumouslista rikki

en: E43: Damaged match string
fi: E43: Viallinen täsmäysmerkkijono

en: E440: Undo line missing
fi: E440: kumousrivi puuttuu

en: E441: There is no preview window
fi: E441: Ei esikatseluikkunaa

en: E442: Can't split topleft and botright at the same time
fi: E442: Ei voi jakaa vasenta ylänurkkaa ja oikeaa alanurkkaa yhtäaikaa

en: E443: Cannot rotate when another window is split
fi: E443: Ei voi kiertää kun toinen ikkuna on jaettu

en: E444: Cannot close last window
fi: E444: Ei voi sulkea viimeistä ikkunaa

en: E445: Other window contains changes
fi: E445: Toinen ikkuna sisältää muutoksia

en: E446: No file name under cursor
fi: E446: Ei tiedostonimeä kursorin alla

en: E447: Can't find file "%s" in path
fi: E447: Tiedosto %s ei löydy polulta

en: E448: Could not load library function %s
fi: E448: Ei voitu ladta kirjastofunktiota %s

en: E449: Invalid expression received
fi: E449: Virheellinen ilmaus saatu

en: E44: Corrupted regexp program
fi: E44: Viallinen regexp-ohjelma

en: E450: Buffer number, text or a list required
fi: E450: puskurinumero, teksti tai lista vaaditaan

en: E451: Expected }: %s
fi: E451: )-merkki puuttuu: %s

en: E452: Double ; in list of variables
fi: E452: Kaksi ;:ttä muuttujalistassa

en: E453: UL color unknown
fi: E453: UL-väri tuntematon

en: E454: Function list was modified
fi: E454: funktioluettelo on muuttunut

en: E455: Error writing to PostScript output file
fi: E455: Virhe kirjoitettaessa PostScriptiä tiedostoon

en: E456: Can't find PostScript resource file "%s.ps"
fi: E456: Postscript-resurssitiedosta %s.ps ei löydy

en: E456: Can't open file "%s"
fi: E456: Tiedoston %s avaus ei onnistu

en: E457: Can't read PostScript resource file "%s"
fi: E457: Ei voi lukea PostScript-resurssitiedostoa %s

en: E458: Cannot allocate colormap entry, some colors may be incorrect
fi: E458: Ei voi varata värikartan alkiota, värit voivat mennä väärin

en: E459: Cannot go back to previous directory
fi: E459: Ei voi siirtyä edelliseen hakemistoon

en: E45: 'readonly' option is set (add ! to override)
fi: E45: readonly asetettu (lisää ! ohittaaksesi)

en: E460: Entries missing in mapset() dict argument
fi: E460: mapset()-kutsun dict-argumentista puuttuu kenttiä

en: E461: Illegal variable name: %s
fi: E461: Virheellinen muuttujanimi: %s

en: E462: Could not prepare for reloading "%s"
fi: E462: Ei voitu valmistella uudelleen avausta %s

en: E463: Region is guarded, cannot modify
fi: E463: Alue on suojattu, muuttaminen ei onnistu

en: E464: Ambiguous use of user-defined command
fi: E464: Käyttäjän määrittelemän komennon monimerkityksinen käyttö

en: E465: :winsize requires two number arguments
fi: E465: :winsize vaatii kaksi numeroargumenttia

en: E466: :winpos requires two number arguments
fi: E466: :winpos vaatii kaksi lukuargumenttia

en: E467: Custom completion requires a function argument
fi: E467: Itse määritelty täydennys vaatii funktioargumentin

en: E468: Completion argument only allowed for custom completion
fi: E468: Täydennysargumentti sopii vain itse määriteltyyn täydennykseen

en: E469: Invalid cscopequickfix flag %c for %c
fi: E469: virheellinen cscopequickfix-asetus %c kohteelle %c

en: E46: Cannot change read-only variable
fi: E46: Kirjoitussuojattua muuttujaa ei voi muuttaa

en: E46: Cannot change read-only variable "%s"
fi: E46: Kirjoitussuojattua muuttujaa %s ei voi muuttaa

en: E470: Command aborted
fi: E470: Komento peruttu

en: E471: Argument required
fi: E471: Argumentti puuttuu

en: E472: Command failed
fi: E472: Komento epäonnistui

en: E473: Internal error in regexp
fi: E473: Sisäinen virhe regexpissä

en: E474: Invalid argument
fi: E474: Virheellinen argumentti

en: E475: Invalid argument: %s
fi: E475: Virheellinen argumentti: %s

en: E475: Invalid value for argument %s
fi: E475: Virheellinen arvo argumentille: %s

en: E475: Invalid value for argument %s: %s
fi: E475: Virheellinen arvo argumentille: %s: %s

en: E476: Invalid command
fi: E476: Virheellinen komento

en: E476: Invalid command: %s
fi: E476: Virheellinen komento: %s

en: E477: No ! allowed
fi: E477: ! ei sallittu

en: E478: Don't panic!
fi: E478: Älä panikoi.

en: E479: No match
fi: E479: Ei täsmää

en: E47: Error while reading errorfile
fi: E47: Virhe virhetiedostoa luettaessa

en: E480: No match: %s
fi: E480: Ei tsämää: %s

en: E481: No range allowed
fi: E481: Arvoalue ei sallittu

en: E482: Can't create file %s
fi: E482: Tiedostoa %s ei voi luoda

en: E483: Can't get temp file name
fi: E483: väliaikaistiedoston nimeä ei saada selville

en: E484: Can't open file %s
fi: E484: Ei voi avata tiedostoa %s

en: E485: Can't read file %s
fi: E485: Ei voi lukea tiedostoa %s

en: E486: Pattern not found
fi: E486: Kuviota ei löydy

en: E486: Pattern not found: %s
fi: E486: Kuviota ei löydy: %s

en: E487: Argument must be positive
fi: E487: Argumentin pitää olla positiivinen

en: E488: Trailing characters
fi: E488: Ylimääräisiä merkkejä perässä

en: E488: Trailing characters: %s
fi: E488: Ylimääräisiä merkkejä perässä: %s

en: E489: No call stack to substitute for "<stack>"
fi: E489: ei kutsupinokorvausta kohteessa <stack>

en: E48: Not allowed in sandbox
fi: E48: Ei sallittu hiekkalaatikossa

en: E490: No fold found
fi: E490: taitos puuttuu

en: E491: JSON decode error at '%s'
fi: E491: json-dekoodaus-virhe kohteessa %s

en: E492: Not an editor command
fi: E492: Ei ole editorikomento

en: E493: Backwards range given
fi: E493: Takaperoinen arvoalue annettu

en: E494: Use w or w>>
fi: E494: Käytä w:tä tai w>>:aa

en: E495: No autocommand file name to substitute for "<afile>"
fi: E495: ei autocommand-tiedostoa kohteelle <afile>

en: E496: No autocommand buffer number to substitute for "<abuf>"
fi: E496: ei autocommand-puskurinumeroa kohteelle <abuf>

en: E497: No autocommand match name to substitute for "<amatch>"
fi: E497: ei autocommand-täsmäysnimeä kohteella <amatch>

en: E498: No :source file name to substitute for "<sfile>"
fi: E498: ei :source-tiedostonimeä kohteelle <sfile>

en: E499: Empty file name for '%' or '#', only works with ":p:h"
fi: E499: Tyhjä tiedostonimi kohteissa % tai #  toimii vain :p:h

en: E49: Invalid scroll size
fi: E49: Virheellinen vierityskoko

en: E500: Evaluates to an empty string
fi: E500: Loppuarvo on tyhjä merkkijono

en: E501: At end-of-file
fi: E501: Tiedoston lopussa

en: E503: "%s" is not a file or writable device
fi: E503: %s ei ole tiedosto tai kirjoitettava laite

en: E505: "%s" is read-only (add ! to override)
fi: E505: %s on kirjoitussuojattu (lisää komentoon ! ohittaaksesi)

en: E506: Can't write to backup file (add ! to override)
fi: E506: Ei voi kirjoittaa varmuuskopiotiedostoon (lisää komentoon ! ohittaaksesi)

en: E507: Close error for backup file (add ! to write anyway)
fi: E507: Varmuuskopiotiedoston sulkeminen ei onnistu (lisää komentoon ! ohittaaksesi)

en: E508: Can't read file for backup (add ! to write anyway)
fi: E508: Varmuuskopiotiedostoa ei voi lukea (lisää komentoon ! ohittaaksesi)

en: E509: Cannot create backup file (add ! to override)
fi: E509: Ei voi luoda varmuuskopiotiedostoa (lisää komentoon ! ohittaaksesi)

en: E50: Too many \z(
fi: E50: Liikaa merkkejä \z(

en: E510: Can't make backup file (add ! to write anyway)
fi: E510: Ei voi tehdä varmuuskopiotiedostoa (lisää komentoon ! ohittaaksesi)

en: E511: NetBeans already connected
fi: E511: netbeans on yhdistetty jo

en: E512: Close failed
fi: E512: Sulkeminen ei onnistunut

en: E513: Write error, conversion failed (make 'fenc' empty to override)
fi: E513: kirjoitusvirhe, muunnos epäonnistui (tyhjää fenc ohittaaksesi)

en: E513: write error, conversion failed in line %ld (make 'fenc' empty to override)
fi: E513: kirjoitusvirhe, muunnos epäonnistui rivillä %ld(tyhjää fenc ohittaaksesi)

en: E514: Write error (file system full?)
fi: E514: kirjoitusvirhe (tiedostojärjestelmä täysi)

en: E515: No buffers were unloaded
fi: E515: Puskureita ei vapautettu

en: E516: No buffers were deleted
fi: E516: Puskureita ei poistettu

en: E517: No buffers were wiped out
fi: E517: Puskureita ei pyyhitty

en: E518: Unknown option
fi: E518: Tuntematon asetus

en: E519: Option not supported
fi: E519: Asetusta ei tueta

en: E51: Too many %s(
fi: E51: Liikaa merkkejä %s(

en: E520: Not allowed in a modeline
fi: E520: Ei sallitu modeline-rivillä

en: E521: Number required after =
fi: E521: =:n jälkeen tarvitaan luku

en: E521: Number required: &%s = '%s'
fi: E521: tarvitaan luku: &%s = '%s'

en: E522: Not found in termcap
fi: E522: Puuttuu termcapista

en: E523: Not allowed here
fi: E523: Ei sallittu täällä

en: E524: Missing colon
fi: E524: Kaksoispiste puuttuu

en: E525: Zero length string
fi: E525: Nollan pituinen merkkijono

en: E526: Missing number after <%s>
fi: E526: Lukuarvo puuttuu merkkijonon <%s> jälkeen

en: E527: Missing comma
fi: E527: Pilkku puuttuu

en: E528: Must specify a ' value
fi: E528: '-arvo pitää antaa

en: E529: Cannot set 'term' to empty string
fi: E529: Termiä ei voi asettaa tyhjäksi merkkijonoksi

en: E52: Unmatched \z(
fi: E52: Pariton \z(

en: E530: Cannot change 'term' in the GUI
fi: E530: Ei voi vaihtaa termiä GUIssa

en: E531: Use ":gui" to start the GUI
fi: E531: Käytä komentoa :gui GUIn käynnistämiseen

en: E532: Highlighting color name too long in defineAnnoType
fi: E532: korostusvärin nimi on liian pitkä defineAnnoTypessä

en: E533: Can't select wide font
fi: E533: Leveän fontin valinta ei onnistu

en: E534: Invalid wide font
fi: E534: Viallinen leveä fontti

en: E535: Illegal character after <%c>
fi: E535: Virheellinen merkki merkin <%c> jälkeen

en: E536: Comma required
fi: E536: pilkku puuttuu

en: E537: 'commentstring' must be empty or contain %s
fi: E537: commentstringin pitää olla tyhjä tai sisältää %s

en: E539: Illegal character <%s>
fi: E539: Virheellinen merkki <%s>

en: E53: Unmatched %s%%(
fi: E53: Pariton %s%%(

en: E540: Unclosed expression sequence
fi: E540: Sulkematon lausekesarja

en: E542: Unbalanced groups
fi: E542: epätasapainoisia ryhmiä

en: E543: Not a valid codepage
fi: E543: Koodisivu ei ole käypä

en: E544: Keymap file not found
fi: E544: Näppäinkarttaa ei löydy

en: E545: Missing colon
fi: E545: Kaksoispiste puuttuu

en: E546: Illegal mode
fi: E546: Virheellinen tila

en: E547: Illegal mouseshape
fi: E547: Virheellinen hiiren muoto

en: E548: Digit expected
fi: E548: pitää olla numero

en: E549: Illegal percentage
fi: E549: Virheellinen prosenttiluku

en: E54: Unmatched %s(
fi: E54: Pariton %s(

en: E550: Missing colon
fi: E550: kaksoispiste puuttuu

en: E551: Illegal component
fi: E551: Virheellinen komponentti

en: E552: Digit expected
fi: E552: pitäisi olla numero

en: E553: No more items
fi: E553: Ei enää kohteita

en: E554: Syntax error in %s{...}
fi: E554: Syntaksivirhe ilmauksessa %s{...}

en: E555: At bottom of tag stack
fi: E555: tägipinon pohja

en: E556: At top of tag stack
fi: E556: tägipinon huippu

en: E557: Cannot open termcap file
fi: E557: Ei voi avata termcap-tiedostoa

en: E558: Terminal entry not found in terminfo
fi: E558: Terminaalia ei löytynyt terminfosta

en: E559: Terminal entry not found in termcap
fi: E559: Terminaalia ei löytynyt termcapista

en: E55: Unmatched %s)
fi: E55: Pariton %s)

en: E560: Usage: cs[cope] %s
fi: E560: Käyttö: cs[cope] %s

en: E561: Unknown cscope search type
fi: E561: tuntematon cscope-hakutyyppi

en: E562: Usage: cstag <ident>
fi: E562: Käyttö: cstag <ident>

en: E563: stat(%s) error: %d
fi: E563: stat(%s)-virhe: %d

en: E564: %s is not a directory or a valid cscope database
fi: E564: %s ei ole hakemisto eikä cscope-tietokanta

en: E565: Not allowed to change text or change window
fi: E565: ei voi vaihtaa tekstiä tai ikkunaa

en: E566: Could not create cscope pipes
fi: E566: Ei voitu luoda cscope-putkia

en: E567: No cscope connections
fi: E567: ei cscope-yhteyksiä

en: E568: Duplicate cscope database not added
fi: E568: kaksoiskappaletta cscope-tietokannasta ei lisätty

en: E570: Fatal error in cs_manage_matches
fi: E570: kriittinen virhe cs_manage_matches-funktiossa

en: E571: Sorry, this command is disabled: the Tcl library could not be loaded.
fi: E571: komento ei toimi, Tcl-kirjastoa ei voitu ladata.

en: E572: Exit code %d
fi: E572: palautusarvo %d

en: E573: Invalid server id used: %s
fi: E573: Virheellinen palvelimen tunniste: %s

en: E574: Unknown register type %d
fi: E574: Tuntematon rekisterityyppi %d

en: E578: Not allowed to change text here
fi: E578: Ei voi vaihtaa tekstiä täällä

en: E579: :if nesting too deep
fi: E579: liian monta kerrosta :if-komennossa

en: E579: Block nesting too deep
fi: E579: liian monta kerrosta

en: E580: :endif without :if
fi: E580: :endif ilman komentoa :if

en: E581: :else without :if
fi: E581: :else ilman komentoa :if

en: E582: :elseif without :if
fi: E582: :elseif ilman komentoa :if

en: E583: Multiple :else
fi: E583: :else monta kertaa

en: E584: :elseif after :else
fi: E584: :elseif komennon :else jälkeen

en: E585: :while/:for nesting too deep
fi: E585: liian monta tasoa :while- tai :for-komennoissa

en: E586: :continue without :while or :for
fi: E586: :continue ilman komentoa :while tai :for

en: E587: :break without :while or :for
fi: E587: :break ilman komentoa :while tai :for

en: E588: :endfor without :for
fi: E588: :endfor ilman komentoa :for

en: E588: :endwhile without :while
fi: E588: :endwhile ilman komentoa :while

en: E589: 'backupext' and 'patchmode' are equal
fi: E589: backupext ja patchmod ovat samat

en: E590: A preview window already exists
fi: E590: Esikatseluikkuna on jo olemassa

en: E591: 'winheight' cannot be smaller than 'winminheight'
fi: E591: winheight ei voi olla pienempi kuin winminheight

en: E592: 'winwidth' cannot be smaller than 'winminwidth'
fi: E592: winwidth ei voi olla pienempi kuin winminwidth

en: E593: Need at least %d lines
fi: E593: Tarvitaan ainakin %d riviä

en: E594: Need at least %d columns
fi: E594: Tarvitaan ainakin %d saraketta

en: E595: 'showbreak' contains unprintable or wide character
fi: E595: showbreak sisältää tulostumattomia tai leveitä merkkejä

en: E596: Invalid font(s)
fi: E596: Viallisia fontteja

en: E597: Can't select fontset
fi: E597: Fontsetin valinta ei onnistu

en: E598: Invalid fontset
fi: E598: Viallinen fontset

en: E599: Value of 'imactivatekey' is invalid
fi: E599: imactivatekeyn arvo on virheellinen

en: E59: Invalid character after %s@
fi: E59: virheellinen merkki kohdan %s@ jälkeen

en: E600: Missing :endtry
fi: E600: :endtry puuttuu

en: E601: :try nesting too deep
fi: E601: liian monta tasoa :try-komennossa

en: E602: :endtry without :try
fi: E602: :endtry ilman komentoa :try

en: E603: :catch without :try
fi: E603: :catch ilman komentoa :try

en: E604: :catch after :finally
fi: E604: :catch ilman komentoa :finally

en: E605: Exception not caught: %s
fi: E605: Kiinniottamaton poikkeus: %s

en: E606: :finally without :try
fi: E606: :finally ilman komentoa :try

en: E607: Multiple :finally
fi: E607: :finally monta kertaa

en: E608: Cannot :throw exceptions with 'Vim' prefix
fi: E608: Vim-alkuisia poikkeuksia ei voi heittää :throw-komennolla

en: E609: Cscope error: %s
fi: E609: Cscope-virhe: %s

en: E60: Too many complex %s{...}s
fi: E60: Liikaa monimutkaisia ilmauksia %s{...}s

en: E610: No argument to delete
fi: E610: ei poistettavia argumenttejä

en: E611: Using a Special as a Number
fi: E611: Special ei käy Numberista

en: E612: Too many signs defined
fi: E612: Liikaa merkkejä määritelty

en: E613: Unknown printer font: %s
fi: E613: Tuntematon tulostimen fontti: %s

en: E614: vim_SelFile: can't return to current directory
fi: E614: vim_SelFile: nykyiseen hakemistoon ei voi palata

en: E615: vim_SelFile: can't get current directory
fi: E615: vim_SelFile: nykyistä hakemistoa ei saada selville

en: E616: vim_SelFile: can't get font %s
fi: E616: vim_SelFile: ei saada fonttia %s

en: E617: Cannot be changed in the GTK GUI
fi: E617: Ei voi muuttaa GTK-GUIssa

en: E618: File "%s" is not a PostScript resource file
fi: E618: tiedosto %s ei ole PostScript-resurssitiedosto

en: E619: File "%s" is not a supported PostScript resource file
fi: E619: tiedosto %s ei ole tuettu PostScript-resurssitiedosto

en: E61: Nested %s*
fi: E61: Sisäkkäistetty %s*

en: E620: Unable to convert to print encoding "%s"
fi: E620: Tulostuskoodaukseen %s muunto ei onnistu

en: E621: "%s" resource file has wrong version
fi: E621: resurssitiedoston %s versio on väärä

en: E622: Could not fork for cscope
fi: E622: Ei voitu haarauttaa cscopea

en: E623: Could not spawn cscope process
fi: E623: Cscope-prosessin luonti epäonnistui

en: E624: Can't open file "%s"
fi: E624: Ei voi avata tiedostoa %s

en: E625: Cannot open cscope database: %s
fi: E625: ei voi avata cscope-tietokantaa: %s

en: E626: Cannot get cscope database information
fi: E626: ei voi hakea cscope-tietokannan tietoja

en: E62: Nested %s%c
fi: E62: Sisäkkäistetty %s%c

en: E630: %s(): Write while not connected
fi: E630: %s(): ei voi kirjoittaa ilman yhteyttä

en: E631: %s(): Write failed
fi: E631: %s(): kirjoitus epäonnistui

en: E63: Invalid use of \_
fi: E63: väärinkäytetty \_

en: E64: %s%c follows nothing
fi: E64: %s%c jälkeen ei minkään

en: E654: Missing delimiter after search pattern: %s
fi: E654: erotin puuttuu hakuilmauksen perästä: %s

en: E655: Too many symbolic links (cycle?)
fi: E655: Liikaa symbolisia linkkejä (mahdollinen sykli)

en: E658: NetBeans connection lost for buffer %d
fi: E658: NetBeans-yhteys katkesi puskurille %d

en: E659: Cannot invoke Python recursively
fi: E659: Pythonia ei voi kutsua rekursiivisesti

en: E65: Illegal back reference
fi: E65: Virheellinen täsmäysviittaus

en: E661: Sorry, no '%s' help for %s
fi: E661: ei löydy %s-ohjetta kohteelle %s

en: E662: At start of changelist
fi: E662: Muutoslistan alussa

en: E663: At end of changelist
fi: E663: Muutoslistan lopussa

en: E664: Changelist is empty
fi: E664: muutoslista on tyhjä

en: E665: Cannot start GUI, no valid font found
fi: E665: Ei voi avata GUIta, sopivaa fonttia ei löydy

en: E666: Compiler not supported: %s
fi: E666: kääntäjää ei tueta: %s

en: E667: Fsync failed
fi: E667: Fsync ei onnistunut

en: E668: Wrong access mode for NetBeans connection info file: "%s"
fi: E668: Väärä avaustila NetBeans-yhteyden infotiedostolle: %s

en: E669: Unprintable character in group name
fi: E669: Tulostuskelvoton merkki ryhmän nimessä

en: E66: \z( not allowed here
fi: E66: \z( ei ole sallittu tässä

en: E670: Mix of help file encodings within a language: %s
fi: E670: Monia ohjetiedostokoodauksia kielessä: %s

en: E671: Cannot find window title "%s"
fi: E671: Ikkunan otsikkoa ei löydy %s

en: E672: Unable to open window inside MDI application
fi: E672: Ikkunaa ei voitu avata MDI-sovellukseen

en: E673: Incompatible multi-byte encoding and character set
fi: E673: Tukematon monitvauinen merkistökoodaus ja merkistö

en: E674: printmbcharset cannot be empty with multi-byte encoding.
fi: E674: printmbcharset ei voi olla tyhjä monitavuiselle koodaukselle.

en: E675: No default font specified for multi-byte printing.
fi: E675: Ei oletusfonttia monitavuiseen tulostukseen

en: E676: No matching autocommands for acwrite buffer
fi: E676: Ei autocommand-komentoa acwrite-puskurille

en: E677: Error writing temp file
fi: E677: Väliaikaistiedostoon kirjoittaminen ei onnistunut

en: E678: Invalid character after %s%%[dxouU]
fi: E678: Virheellinen merkki merkinnän %s%%[dxouU] jäljessä

en: E679: Recursive loop loading syncolor.vim
fi: E679: rekursiivinen silmukka syncolor.vimissä

en: E67: \z1 - \z9 not allowed here
fi: E67: \z1 jne. ei ole sallittu tässä

en: E680: <buffer=%d>: invalid buffer number
fi: E680: <puskuri=%d>: virheellinen puskurinumero

en: E681: Buffer is not loaded
fi: E681: Puskuria ei ole ladattu

en: E682: Invalid search pattern or delimiter
fi: E682: Virheellinen hakulauseke tai erotin

en: E683: File name missing or invalid pattern
fi: E683: Tiedostonimi puuttuu tai kuvio on viallinen

en: E684: List index out of range: %ld
fi: E684: Indeksi %ld luettelon rajojen ulkopuolella

en: E685: Internal error: %s
fi: E685: Sisäinen virhe: %s

en: E686: Argument of %s must be a List
fi: E686: Argumentin %s pitää olla lista

en: E687: Less targets than List items
fi: E687: Kohteita on vähemmän kuin listan alkioita

en: E688: More targets than List items
fi: E688: Kohteita on enemmän kuin listan alkioita

en: E689: Can only index a List, Dictionary or Blob
fi: E689: Vain listaa, sanakirjaa tai blobia voi indeksoida

en: E68: Invalid character after \z
fi: E68: Virheellinen merkki ilmauksen \z jälkeen

en: E690: Missing "in" after :for
fi: E690: :for-kommenolta puuttuu in

en: E691: Can only compare List with List
fi: E691: Listaa voi verrata vain listaan

en: E692: Invalid operation for List
fi: E692: Virheellinen toiminto listalle

en: E694: Invalid operation for Funcrefs
fi: E694: Virheellinen toiminto funcrefille

en: E695: Cannot index a Funcref
fi: E695: Funcrefiä ei voi indeksoida

en: E696: Missing comma in List: %s
fi: E696: Listasta puuttuu pilkku: %s

en: E697: Missing end of List ']': %s
fi: E697: Listan lopusta puuttuu ]: %s

en: E698: Variable nested too deep for making a copy
fi: E698: muuttuja on upotettu liian syvälle kopioitavaksi

en: E699: Too many arguments
fi: E699: Liikaa argumentteja

en: E69: Missing ] after %s%%[
fi: E69: ] puuttuu merkinnän %s%%[ jäljestä

en: E700: Unknown function: %s
fi: E700: Tuntematon funktio: %s

en: E701: Invalid type for len()
fi: E701: Virheellinen tyyppi funktiolle len()

en: E702: Sort compare function failed
fi: E702: Lajittelun vertausfunktio ei onnistunut

en: E703: Using a Funcref as a Number
fi: E703: Funcref ei käy Numberista

en: E704: Funcref variable name must start with a capital: %s
fi: E704: Funcrefin muuttujanimen pitää alkaa suuraakkosella: %s

en: E705: Variable name conflicts with existing function: %s
fi: E705: Muuttujanimi on sama kuin olemassaolevan funktion: %s

en: E707: Function name conflicts with variable: %s
fi: E707: Funktion nimi on ristiriidassa muuttujan kanssa: %s

en: E708: [:] must come last
fi: E708: [:]:n pitää olla viimeisenä

en: E709: [:] requires a List or Blob value
fi: E709: [:] toimii vain listalla tai blobilla

en: E70: Empty %s%%[]
fi: E70: Tyhjä %s%%[]

en: E710: List value has more items than targets
fi: E710: Listalla on enemmän alkioita kuin kohteita

en: E711: List value does not have enough items
fi: E711: Listalla ei ole tarpeeksi alkioita

en: E712: Argument of %s must be a List or Dictionary
fi: E712: Argumentin %s pitää olla lista tai sanakirja

en: E713: Cannot use empty key for Dictionary
fi: E713: Sanakirjassa ei voi olla tyhjiä avaimia

en: E714: List required
fi: E714: Lista tarvitaan

en: E715: Dictionary required
fi: E715: Sanakirja tarvitaan

en: E716: Key not present in Dictionary: "%s"
fi: E716: Avainta %s ei ole sanakirjassa

en: E717: Dictionary entry already exists
fi: E717: Sanakirja-alkio on jo olemassa

en: E718: Funcref required
fi: E718: Funcref tarvitaan

en: E719: Cannot slice a Dictionary
fi: E719: Sanakirjassa ei voi lohkoa

en: E71: Invalid character after %s%%
fi: E71: Virheellinen merkki merkinnän %s%% jäljessä

en: E720: Missing colon in Dictionary: %s
fi: E720: Sanakirjasta puuttuu kaksoispiste: %s

en: E721: Duplicate key in Dictionary: "%s"
fi: E721: Kaksi samaa avainta sanakirjassa: %s

en: E722: Missing comma in Dictionary: %s
fi: E722: Sanakirjasta puuttuu pilkku: %s

en: E723: Missing end of Dictionary '}': %s
fi: E723: Sanakirjan lopusta puuttuu }: %s

en: E724: Variable nested too deep for displaying
fi: E724: muuttuja on upotettu liian syvälle näytettäväksi

en: E725: Calling dict function without Dictionary: %s
fi: E725: dict-funktio ilman sanakirjaa: %s

en: E726: Stride is zero
fi: E726: Stride on nolla

en: E727: Start past end
fi: E727: Alku on lopun jälkeen

en: E728: Using a Dictionary as a Number
fi: E728: Sanakirja ei käy Numberista

en: E729: Using a Funcref as a String
fi: E729: Funcref ei käy merkkijonosta

en: E72: Close error on swap file
fi: E72: Swap-tiedoston sulkemisvirhe

en: E730: Using a List as a String
fi: E730: Lista ei käy merkkijonosta

en: E731: Using a Dictionary as a String
fi: E731: Sanakirja ei käy merkkijonosta

en: E732: Using :endfor with :while
fi: E732: :endfor ilman komentoa :while

en: E733: Using :endwhile with :for
fi: E733: :endwhile ilman komentoa :for

en: E734: Wrong variable type for %s=
fi: E734: Väärä muuttujatyyppi muuttujalle %s=

en: E735: Can only compare Dictionary with Dictionary
fi: E735: Sanakirjaa voi verrata vain sanakirjaan

en: E736: Invalid operation for Dictionary
fi: E736: Virheellinen toiminto sanakirjalle

en: E737: Key already exists: %s
fi: E737: Avain on jo olemassa: %s

en: E738: Can't list variables for %s
fi: E738: Kohteen %s muuttujia ei voi listata

en: E739: Cannot create directory: %s
fi: E739: hakemistoa ei voi luoda: %s

en: E73: Tag stack empty
fi: E73: tägipino tyhjä

en: E740: Too many arguments for function %s
fi: E740: Liikaa argumentteja funktiolle %s

en: E741: Value is locked
fi: E741: Arvo on lukittu

en: E741: Value is locked: %s
fi: E741: Arvo on lukittu: %s

en: E742: Cannot change value
fi: E742: Ei voi muuttaa

en: E742: Cannot change value of %s
fi: E742: Ei voi muuttaa muuttujan %s arvoa

en: E743: Variable nested too deep for (un)lock
fi: E743: muuttujassa liian monta tasoa lukituksen käsittelyyn

en: E744: NetBeans does not allow changes in read-only files
fi: E744: NetBeans ei tue muutoksia kirjoitussuojattuihin tiedostoihin

en: E745: Using a List as a Number
fi: E745: Lista ei käy Numberista

en: E746: Function name does not match script file name: %s
fi: E746: Funktion nimi ei ole sama kuin skriptin tiedostonnimi: %s

en: E747: Cannot change directory, buffer is modified (add ! to override)
fi: E747: Hakemistoa ei voida muuttaa, puskuria on muokattu (lisää komentoon ! ohittaaksesi

en: E748: No previously used register
fi: E748: Ei aiemmin käytettyjä rekisterejä

en: E749: Empty buffer
fi: E749: tyhjä puskuri

en: E74: Command too complex
fi: E74: Liian monimutkainen komento

en: E750: First use ":profile start {fname}"
fi: E750: Aloita käskyllä :profile start {fname}

en: E751: Output file name must not have region name
fi: E751: Tulostetiedostonimessä ei saa olla alueen nimeä

en: E752: No previous spell replacement
fi: E752: Ei edellistä oikaisulukukorjausta

en: E753: Not found: %s
fi: E753: Ei löytynyt: %s

en: E754: Only up to %d regions supported
fi: E754: Enintään %d aluetta tuetaan

en: E755: Invalid region in %s
fi: E755: Virheellinen alue kohteelle %s

en: E756: Spell checking is not possible
fi: E756: Oikaisuluku ei ole mahdollinen

en: E757: This does not look like a spell file
fi: E757: Ei vaikuta oikaisulukutiedostolta

en: E758: Truncated spell file
fi: E758: Oikolukutiedosto katkaistu

en: E759: Format error in spell file
fi: E759: Muotovirhe spell-tiedostossa

en: E75: Name too long
fi: E75: Liian pitkä nimi

en: E760: No word count in %s
fi: E760: Ei sanalaskuria kohteessa %s

en: E761: Format error in affix file FOL, LOW or UPP
fi: E761: Affiksitiedoston FOL-, LOW- tai UPP-muotovirhe

en: E762: Character in FOL, LOW or UPP is out of range
fi: E762: Merkki FOL:ssä, LOW:ssä tai UPP:ssä ei kuulu arvoalueeseen

en: E763: Word characters differ between spell files
fi: E763: Sanan merkit muuttuvat oikaisulukutiedostojen välillä

en: E764: Option '%s' is not set
fi: E764: Asetus %s on asettamatta

en: E765: 'spellfile' does not have %d entries
fi: E765: spellfile ei sisällä %d kohtaa

en: E766: Insufficient arguments for printf()
fi: E766: printf():lle ei annettu tarpeeksi argumentteja

en: E767: Too many arguments for printf()
fi: E767: printf():lle annettiin liikaa argumentteja

en: E768: Swap file exists: %s (:silent! overrides)
fi: E768: Swap-tiedosto on jo olemassa: %s (komento :silent! ohittaa)

en: E769: Missing ] after %s[
fi: E769: ] puuttuu merkinnän %s[ jäljestä

en: E76: Too many [
fi: E76: Liian monta [:a

en: E770: Unsupported section in spell file
fi: E770: Tukematon osio oikaisulukutiedostossa

en: E771: Old spell file, needs to be updated
fi: E771: Vanha oikaisulukutiedosto vaatii päivittämistä

en: E772: Spell file is for newer version of Vim
fi: E772: Oikaisulukutiedosto on uudemmalle Vimille

en: E773: Symlink loop for "%s"
fi: E773: Symlinkkisilmukka kohteelle %s

en: E774: 'operatorfunc' is empty
fi: E774: operatorfunc on tyhjä

en: E775: Eval feature not available
fi: E775: Eval ei ole käytettävissä

en: E776: No location list
fi: E776: Ei sijaintilistaa

en: E777: String or List expected
fi: E777: Pitää olla merkkijono tai lista

en: E778: This does not look like a .sug file: %s
fi: E778: Ei vaikuta .sug-tiedostolta: %s

en: E779: Old .sug file, needs to be updated: %s
fi: E779: Vanha .sug-tiedosto pitää päivittää: %s

en: E77: Too many file names
fi: E77: Liikaa tiedostonimiä

en: E780: .sug file is for newer version of Vim: %s
fi: E780: .sug-tiedosto on uudemmalle Vimille: %s

en: E781: .sug file doesn't match .spl file: %s
fi: E781: .sug-tiedosto ei täsmää .spl-tiedostoon: %s

en: E782: Error while reading .sug file: %s
fi: E782: virhe luettaessa .sug-tiedostoa: %s

en: E783: Duplicate char in MAP entry
fi: E783: kaksoiskappale merkistä MAP-kohdassa

en: E784: Cannot close last tab page
fi: E784: Viimeistä välilehteä ei voi sulkea

en: E785: complete() can only be used in Insert mode
fi: E785: complete() toimii vain syöttötilassa

en: E786: Range not allowed
fi: E786: Aluetta ei voi käyttää

en: E787: Buffer changed unexpectedly
fi: E787: Puskuri vaihtui odottamatta

en: E788: Not allowed to edit another buffer now
fi: E788: Puskuria ei voi muokata nyt

en: E789: Missing ']': %s
fi: E789: ] puuttuu: %s

en: E78: Unknown mark
fi: E78: Tuntematon merkki

en: E790: undojoin is not allowed after undo
fi: E790: undojoin ei toimi undon jälkeen

en: E791: Empty keymap entry
fi: E791: Tyhjä keymap-kenttä

en: E792: Empty menu name
fi: E792: tyhjä valikkonimi

en: E793: No other buffer in diff mode is modifiable
fi: E793: Yksikään muu diff-tilan puskurit ei ole muokattavissa

en: E794: Cannot set variable in the sandbox
fi: E794: Muuttujaa ei voi asettaa hiekkalaatikossa

en: E794: Cannot set variable in the sandbox: "%s"
fi: E794: Muuttujaa ei voi asettaa hiekkalaatikossa: %s

en: E795: Cannot delete variable
fi: E795: Muuttujaa ei voi poistaa

en: E795: Cannot delete variable %s
fi: E795: Muuttujaa %s ei voi poistaa

en: E797: SpellFileMissing autocommand deleted buffer
fi: E797: SpellFileMissing autocommand poisti puskurin

en: E798: ID is reserved for ":match": %d
fi: E798: ID on varattu kohteelle ":match": %d

en: E799: Invalid ID: %d (must be greater than or equal to 1)
fi: E799: Käyttökelvoton ID: %d (pitää olla vähintään 1)

en: E79: Cannot expand wildcards
fi: E79: Jokerimerkkien avaus ei onnistu

en: E800: Arabic cannot be used: Not enabled at compile time
fi: E800: Arabiaa ei voi käyttää, koska sitä ei käännetty mukaan

en: E801: ID already taken: %d
fi: E801: ID jo käytössä: %d

en: E802: Invalid ID: %d (must be greater than or equal to 1)
fi: E802: Käyttöklvoton ID: %d (pitää olla vähintään 1)

en: E803: ID not found: %d
fi: E803: ID:tä ei löydy: %d

en: E804: Cannot use '%' with Float
fi: E804: Ei voi käyttää '%':a Floatin kanssa

en: E805: Using a Float as a Number
fi: E805: Float ei käy Numberista

en: E806: Using Float as a String
fi: E806: Float ei käy merkkijonosta

en: E807: Expected Float argument for printf()
fi: E807: Odotettiin Float-argumenttia printf():lle

en: E808: Number or Float required
fi: E808: Number tai Float vaaditaan

en: E809: #< is not available without the +eval feature
fi: E809: #< ei ole käytössä jollei +eval ole päällä

en: E80: Error while writing
fi: E80: Kirjoitusvirhe

en: E810: Cannot read or write temp files
fi: E810: Ei voi lukea tai kirjoittaa väliaikaistiedostoja

en: E811: Not allowed to change buffer information now
fi: E811: Puskuria ei voi vaihtaa nyt

en: E812: Autocommands changed buffer or buffer name
fi: E812: Autocommands muutti puskurin tai sen nimen

en: E813: Cannot close autocmd or popup window
fi: E813: Ei voi sulkea autocmd- tai ponnahsdusikkunaa

en: E814: Cannot close window, only autocmd window would remain
fi: E814: Ei voi sulkea viimeistä ikkunaa, joka ei ole autocmd-ikkuna

en: E815: Sorry, this command is disabled, the MzScheme libraries could not be loaded.
fi: E815: komento ei toimi, MzScheme-kirjastoa ei voitu ladata.

en: E816: Cannot read patch output
fi: E816: Ei voi lukea patchin tulostetta

en: E817: Blowfish big/little endian use wrong
fi: E817: Blowfishin tavujärjestys väärä

en: E818: sha256 test failed
fi: E818: sha256-testi epäonnistui failed

en: E819: Blowfish test failed
fi: E819: Blowfish-testi epäonnistui

en: E81: Using <SID> not in a script context
fi: E81: <SID> skriptin ulkopuolella

en: E821: File is encrypted with unknown method
fi: E821: Tiedoston salaus on tuntematon

en: E822: Cannot open undo file for reading: %s
fi: E822: Kumoustiedostoa ei voi avata lukemista varten: %s

en: E823: Not an undo file: %s
fi: E823: Ei ole kumoustiedosto: %s

en: E824: Incompatible undo file: %s
fi: E824: Epäyhteensopiva kumoustiedosto: %s

en: E825: Corrupted undo file (%s): %s
fi: E825: Pilaanntunut kumoustiedosto (%s): %s

en: E826: Undo file decryption failed: %s
fi: E826: Kumoustiedoston purku epäonnistui: %s

en: E827: Undo file is encrypted: %s
fi: E827: Kumoustiedosto on salattu: %s

en: E828: Cannot open undo file for writing: %s
fi: E828: Kumoustiedoston avaus kirjoittamista varten ei onnistu: %s

en: E829: Write error in undo file: %s
fi: E829: Kirjoitusvirhe kumoustiedostossa: %s

en: E82: Cannot allocate any buffer, exiting...
fi: E82: Mitään puskuria ei voitu varata, lopetetaan...

en: E830: Undo number %ld not found
fi: E830: Kumouslukua %ld ei löydy

en: E831: bf_key_init() called with empty password
fi: E831: bf_key_init() tyhjällä salasanalla

en: E832: Non-encrypted file has encrypted undo file: %s
fi: E832: Salaamattomalla tiedostolla on salattu kumoustiedosto: %s

en: E833: %s is encrypted and this version of Vim does not support encryption
fi: E833: %s on salattu eikä tämä Vim tue salausta

en: E834: Conflicts with value of 'listchars'
fi: E834: listcharsin arvoissa on ristiriitoja

en: E835: Conflicts with value of 'fillchars'
fi: E835: fillcharsin arvossa on ristiriitoja

en: E836: This Vim cannot execute :python after using :py3
fi: E836: Python: Ei voi käyttää komentoja :py ja :py3 samassa istunnossa

en: E837: This Vim cannot execute :py3 after using :python
fi: E837: Python: Ei voi käyttää komentoja :py ja :py3 samassa istunnossa

en: E838: NetBeans is not supported with this GUI
fi: E838: netbeans ei toimi tässä käyttöliittymässä

en: E83: Cannot allocate buffer, using other one...
fi: E83: Puskuria ei voitu varata, käytetään toista...

en: E840: Completion function deleted text
fi: E840: Täydennys poisti tekstiä

en: E841: Reserved name, cannot be used for user defined command
fi: E841: Varattua nimeä ei voi käyttää käyttäjän määrittelemänä komentona

en: E842: No line number to use for "<slnum>"
fi: E842: ei rivinumeroa kohteelle <slnum>

en: E843: Error while updating swap file crypt
fi: E843: Virhe päivitettäessä swapin kryptausta

en: E844: Invalid cchar value
fi: E844: Virheellinen cchar-arvo

en: E845: Insufficient memory, word list will be incomplete
fi: E845: Muisti ei riitä, sanalista jää keskeneräiseksi

en: E846: Key code not set
fi: E846: Avainkoodi puuttuu

en: E847: Too many syntax includes
fi: E847: Liikaa syntax includeja

en: E848: Too many syntax clusters
fi: E848: Liikaa syntaksiklustereita

en: E849: Too many highlight and syntax groups
fi: E849: Liikaa korostuksia ja syntaksiryhmiä

en: E84: No modified buffer found
fi: E84: Ei muokattuja puskureita

en: E850: Invalid register name
fi: E850: Virheellinen rekisterin nimi

en: E851: Failed to create a new process for the GUI
fi: E851: Ei voitu luoda uutta prosessia käyttöliittymälle

en: E852: The child process failed to start the GUI
fi: E852: Lapsiprosesi ei voinut käynnistää käyttöliittymää

en: E853: Duplicate argument name: %s
fi: E853: Kaksoiskappale argumentin nimestä: %s

en: E854: Path too long for completion
fi: E854: polku on liian pitkä täydennykseen

en: E855: Autocommands caused command to abort
fi: E855: Autocommands lopetti komennon

en: E856: "assert_fails()" second argument must be a string or a list with one or two strings
fi: E856: assert_fails()-funktion toisen argumentin pitää olla merkkijono tai lista jossa on yksi tai kaksi merkkijonoa

en: E857: Dictionary key "%s" required
fi: E857: Sanakirjassa pitää olla avain %s

en: E858: Eval did not return a valid python object
fi: E858: Eval ei palauttanut python-oliota

en: E859: Failed to convert returned python object to a Vim value
fi: E859: Ei voitu konvertoida python-oliota vim-arvoksi

en: E85: There is no listed buffer
fi: E85: Luetteloitua puskuria ei ole

en: E860: Need 'id' and 'type' with 'both'
fi: E860: tarvitaan id ja type parametrillä both

en: E861: Cannot open a second popup with a terminal
fi: E861: Ei voi avata toista ponnahdusta terminaaliin

en: E862: Cannot use g: here
fi: E862: g: ei toimi täällä

en: E863: Not allowed for a terminal in a popup window
fi: E863: Ei sallittu terminaalille ponnahdusikkunassa

en: E864: \%#= can only be followed by 0, 1, or 2. The automatic engine will be used
fi: E864: \%#=-merkkien perään voi tulla vain 0, 1 tai 2. Käytetään automaattista masiinaa

en: E865: (NFA) Regexp end encountered prematurely
fi: E865: (NFA) Säännöllisen ilmauksen ennenaikainen loppu

en: E866: (NFA regexp) Misplaced %c
fi: E866: (NFA-regexp) %c väärässä paikassa

en: E867: (NFA regexp) Unknown operator '\%%%c'
fi: E867: (NFA-regexp) Tuntematon operaattori '\%%%c'

en: E867: (NFA regexp) Unknown operator '\z%c'
fi: E867: (NFA-regexp) Tuntematon operaattori '\z%c'

en: E868: Error building NFA with equivalence class!
fi: E868: Virhe NFA:n ekvivalenssiluokkia tekemisessä

en: E869: (NFA regexp) Unknown operator '\@%c'
fi: E869: (NFA-regexp) Tuntematon operaattori '\@%c'

en: E86: Buffer %ld does not exist
fi: E86: Puskuria %ld ei ole

en: E870: (NFA regexp) Error reading repetition limits
fi: E870: (NFA regexp) Virhe luettaessa toiston määriä

en: E871: (NFA regexp) Can't have a multi follow a multi
fi: E871: (NFA regexp) Multi ei voi seurata multia

en: E872: (NFA regexp) Too many '('
fi: E872: (NFA regexp) Liian monta suljetta '('

en: E873: (NFA regexp) proper termination error
fi: E873: (NFA regexp) oikea lopetusvirhe

en: E874: (NFA regexp) Could not pop the stack!
fi: E874: (NFA-regexp) Ei voida poistaa pinosta

en: E875: (NFA regexp) (While converting from postfix to NFA), too many states left on stack
fi: E875: (NFA regexp) (Muunnettaessa postfixistä NFA:ksi), liikaa tiloja jäljellä pinossa

en: E876: (NFA regexp) Not enough space to store the whole NFA
fi: E876: (NFA regexp) Tila ei riitä NFA:n tallentamiseen

en: E877: (NFA regexp) Invalid character class: %d
fi: E877: (NFA regexp) Virheellinen merkkiluokka: %d

en: E878: (NFA regexp) Could not allocate memory for branch traversal!
fi: E878: (NFA-regexp) Ei voitu allokoida muistia polkujen läpikäyntiin

en: E879: (NFA regexp) Too many \z(
fi: E879: (NFA regexp) Liikaa merkkejä \z(

en: E87: Cannot go beyond last buffer
fi: E87: Viimeisen puskurin ohi ei voi edetä

en: E880: Can't handle SystemExit of python exception in vim
fi: E880: Vim ei voi käsitellä SystemExit-poikkeusta pythonilta

en: E881: Line count changed unexpectedly
fi: E881: Rivimäärä vaihtui odottamatta

en: E882: Uniq compare function failed
fi: E882: Uniqin vertausfunktio ei onnistunut

en: E883: search pattern and expression register may not contain two or more lines
fi: E883: hakulauseke- ja -ilmausrekisteri ei voi sisältää kahta tai useampaa riviä

en: E884: Function name cannot contain a colon: %s
fi: E884: Funktion nimessä ei saa olla kaksoispistettä: %s

en: E885: Not possible to change sign %s
fi: E885: Ei voida muuttaa merkkiä %s

en: E886: Can't rename viminfo file to %s!
fi: E886: Viminfo-tiedostoa ei voit uudelleennimetä nimelle %s

en: E887: Sorry, this command is disabled, the Python's site module could not be loaded.
fi: E887: Komento ei toimi, Pythonin site-moduulien lataaminen ei onnistunut.

en: E888: (NFA regexp) cannot repeat %s
fi: E888: (NFA-säänn. ilmaus) ei voi toistaa kohdetta %s

en: E889: Number required
fi: E889: Number vaaditaan

en: E88: Cannot go before first buffer
fi: E88: Ensimmäisen puskurin ohi ei voi edetä

en: E890: Trailing char after ']': %s]%s
fi: E890: Ylimääräisiä merkkejä merkin ] perässä: %s]%s

en: E891: Using a Funcref as a Float
fi: E891: Funcref ei käy Floatista

en: E892: Using a String as a Float
fi: E892: String ei käy Floatista

en: E893: Using a List as a Float
fi: E893: Lista ei käy Floatista

en: E894: Using a Dictionary as a Float
fi: E894: Sanakirja ei käy Floatista

en: E895: Sorry, this command is disabled, the MzScheme's racket/base module could not be loaded.
fi: E895: Komento ei toimi, MzScheme-moduulia racket/base ei voitu ladata.

en: E896: Argument of %s must be a List, Dictionary or Blob
fi: E896: Argumentin %s pitää olla lista, sanakirja tai blob

en: E897: List or Blob required
fi: E897: Lista tai blob tarvitaan

en: E898: socket() in channel_connect()
fi: E898: socket() funktiossa channel_connect()

en: E899: Argument of %s must be a List or Blob
fi: E899: Argumentin %s pitää olla lista tai blob

en: E89: No write since last change for buffer %d (add ! to override)
fi: E89: Puskurin %d muutoksia ei ole tallennettu (lisää komentoon ! ohittaaksesi)

en: E900: maxdepth must be non-negative number
fi: E900: maxdepthin pitää olla ei-negatiivinen luku

en: E901: getaddrinfo() in channel_open(): %s
fi: E901: getaddrinfo() funktiossa channel_open(): %s

en: E901: gethostbyname() in channel_open()
fi: E901: gethostbyname() funktiossa channel_open()

en: E902: Cannot connect to port
fi: E902: Ei voi yhdistää porttiin

en: E903: Received command with non-string argument
fi: E903: komennolla ei-merkkijonoargumentti

en: E904: Last argument for expr/call must be a number
fi: E904: viimeisen expr/call-argumentin pitää olla numero

en: E904: Third argument for call must be a list
fi: E904: kolmannen argumentin pitää olla lista

en: E905: Received unknown command: %s
fi: E905: tuntematon komento: %s

en: E906: Not an open channel
fi: E906: ei ole avoin kanava

en: E907: Using a special value as a Float
fi: E907: Käytettiin erikoisarvoa Floattina

en: E908: Using an invalid value as a String: %s
fi: E908: huono arvo merkkijonolle: %s

en: E909: Cannot index a special variable
fi: E909: erikoismuuttujaa ei voi indeksoida

en: E90: Cannot unload last buffer
fi: E90: Ei voi vapauttaa viimeistä puskuria

en: E910: Using a Job as a Number
fi: E910: Job ei käy Numberista

en: E911: Using a Job as a Float
fi: E911: Job ei käy Floatista

en: E912: Cannot use ch_evalexpr()/ch_sendexpr() with a raw or nl channel
fi: E912: ei voida käyttää funktioita ch_evalexpr(), ch_sendexpr() raa'an tai nl-kanavan kanssa

en: E913: Using a Channel as a Number
fi: E913: Channel ei käy Numberista

en: E914: Using a Channel as a Float
fi: E914: Käytettiin Channelia Floattina

en: E915: in_io buffer requires in_buf or in_name to be set
fi: E915: in_io-puskurilla pitää olla in_buf tai in_name asetettu

en: E916: Not a valid job
fi: E916: ei ole job

en: E917: Cannot use a callback with %s()
fi: E917: Ei voitu käyttää callbackia %s()

en: E918: Buffer must be loaded: %s
fi: E918: puskuria ei voi ladata: %s

en: E919: Directory not found in '%s': "%s"
fi: E919: Hakemisto puuttuu kohteesta %s: %s

en: E91: 'shell' option is empty
fi: E91: shell-asetus on tyhjä

en: E920: _io file requires _name to be set
fi: E920: _io-tiedostolla pitää olla _name asetettu

en: E921: Invalid callback argument
fi: E921: Virheellinen callback-argumentti

en: E922: Expected a dict
fi: E922: odotettiin dictiä

en: E923: Second argument of function() must be a list or a dict
fi: E923: toisen function()-argumentin pitää olla lista tai sanakirja

en: E924: Current window was closed
fi: E924: Nykyinen ikkuna on suljettu

en: E925: Current quickfix list was changed
fi: E925: Nykyinen quickfix on muuttunut

en: E926: Current location list was changed
fi: E926: Nykyinen sijaintiluettelo on muuttunut

en: E927: Invalid action: '%s'
fi: E927: Viallinen toiminto: %s

en: E928: String required
fi: E928: Merkkijono puuttuu

en: E929: Too many viminfo temp files, like %s!
fi: E929: liikaa viminfo-väliaikaistiedostoja, kuten %s.

en: E92: Buffer %d not found
fi: E92: Puskuria %d ei löydy

en: E930: Cannot use :redir inside execute()
fi: E930: Komentoa :redir ei voi käyttää funktion execute() sisällä

en: E931: Buffer cannot be registered
fi: E931: Puskuria ei voi rekisteröidä

en: E932: Closure function should not be at top level: %s
fi: E932: Sulkeumafunktion ei pitäisi olla uloimmalla tasolla: %s

en: E933: Function was deleted: %s
fi: E933: Funktion nimi poistettu: %s

en: E934: Cannot jump to a buffer that does not have a name
fi: E934: Ei voida hypätä puskuriin jolla ei ole nimeä

en: E935: Invalid submatch number: %d
fi: E935: Virheellinen alitäsmäyksen numero: %d

en: E936: Cannot delete the current group
fi: E936: Nykyistä ryhmää ei voi poistaa

en: E937: Attempt to delete a buffer that is in use: %s
fi: E937: Ei voida poistaa puskuria joka on käytössä: %s

en: E938: Duplicate key in JSON: "%s"
fi: E938: Kaksi samaa avainta JSONissa: %s

en: E939: Positive count required
fi: E939: Positiivinen luku tarvitaan

en: E93: More than one match for %s
fi: E93: %s täsmää useampaan kuin yhteen puskuriin

en: E940: Cannot lock or unlock variable %s
fi: E940: Muuttujaa %s ei voi lukita tai avata

en: E941: Already started a server
fi: E941: palvelin on jo käynnissä

en: E942: +clientserver feature not available
fi: E942: +clientserver-toiminto ei ole saatavilla

en: E943: Command table needs to be updated, run 'make cmdidxs'
fi: E943: Komentotaulukko pitää päivittää komennolla 'make cmdidxs'

en: E944: Reverse range in character class
fi: E944: Merkiluokan arvoalua on takaperin

en: E945: Range too large in character class
fi: E945: Liian laaja valikoima merkkiluokassa

en: E946: Cannot make a terminal with running job modifiable
fi: E946: Terminaalia jossa suoritetaan komentoa ei voi tehdä muokattavaksi

en: E947: Job still running in buffer "%s"
fi: E947: Komento on vielä käynnissä puskurissa "%s"

en: E948: Job still running
fi: E948: Komento on vielä käynnissä

en: E948: Job still running (add ! to end the job)
fi: E948: Komento on kesken (lisää loppuun ! lopettaaksesi komennon)

en: E949: File changed while writing
fi: E949: Tiedosto muuttui kirjoittamisen jälkeen

en: E94: No matching buffer for %s
fi: E94: %s ei täsmää yhteenkään puskuriin

en: E950: Cannot convert between %s and %s
fi: E950: Ei voi konvertoida %s <-> %s

en: E951: \% value too large
fi: E951: \%-arvo liian suuri

en: E952: Autocommand caused recursive behavior
fi: E952: Autocommand rekursiivinen

en: E953: File exists: %s
fi: E953: Tiedosto on jo olemassa: %s

en: E954: 24-bit colors are not supported on this environment
fi: E954: 24-bittiset värit eivät toimi tässä järjestelmässä

en: E955: Not a terminal buffer
fi: E955: ei ole terminaalipuskuri

en: E956: Cannot use pattern recursively
fi: E956: Ilmaus ei toimi rekursiivisesti

en: E957: Invalid window number
fi: E957: Viallinen ikkunanumero

en: E958: Job already finished
fi: E958: Komento on jo lopettanut

en: E959: Invalid diff format.
fi: E959: Viallinen diff-formaatti.

en: E95: Buffer with this name already exists
fi: E95: Samanniminen puskuri on jo olemassa

en: E960: Problem creating the internal diff
fi: E960: Ongelma sisäisen diffin teossa

en: E961: No line number to use for "<sflnum>"
fi: E961: ei rivinumeroa kohteelle <sflnum>

en: E962: Invalid action: '%s'
fi: E962: Viallinen toiminto: %s

en: E963: Setting %s to value with wrong type
fi: E963: väärä tyyppi asetuksen %s arvoksi

en: E964: Invalid column number: %ld
fi: E964: Virheellinen sarakenumero: %ld

en: E965: Missing property type name
fi: E965: Puuttuva ominaisuustyyppinimi

en: E966: Invalid line number: %ld
fi: E966: virheellinen rivinumero: %ld

en: E967: Text property info corrupted
fi: E967: tekstiarvo info korruptoitunut

en: E968: Need at least one of 'id' or 'type'
fi: E968: Tarvitaan ainakin id tai type

en: E969: Property type %s already defined
fi: E969: Arvotyyppi %s on jo määritelty

en: E96: Cannot diff more than %d buffers
fi: E96: Ei voi diffata enempää kuin %d puskuria

en: E970: Unknown highlight group name: '%s'
fi: E970: Tuntematon korostusryhmän nimi: %s

en: E971: Property type %s does not exist
fi: E971: Ominaisuustyyppiä %s ei ole

en: E972: Blob value does not have the right number of bytes
fi: E972: Blobin arvossa on väärä määrä tavuja

en: E973: Blob literal should have an even number of hex characters
fi: E973: Blob-literaalilla pitää olla parillinen määrä heksakirjaimia

en: E974: Using a Blob as a Number
fi: E974: Blob ei käy Numberista

en: E975: Using a Blob as a Float
fi: E975: Blob ei käy Floatista

en: E976: Using a Blob as a String
fi: E976: Blob ei käy merkkijonosta

en: E977: Can only compare Blob with Blob
fi: E977: Blobia voi verrata vain Blobiin

en: E978: Invalid operation for Blob
fi: E978: Virheellinen toiminto Blobille

en: E979: Blob index out of range: %ld
fi: E979: Blobin indeksi %ld rajojen ulkopuolella

en: E97: Cannot create diffs
fi: E97: Ei voi luoda diffejä

en: E980: Lowlevel input not supported
fi: E980: matalan tason syötettä ei tueta

en: E981: Command not allowed in rvim
fi: E981: komennot eivät toimi rvimissä

en: E982: ConPTY is not available
fi: E982: ConPTY ei ole saatavilla

en: E983: Duplicate argument: %s
fi: E983: Kaksoiskappale argumentin nimestä: %s

en: E984: :scriptversion used outside of a sourced file
fi: E984: :scriptversion ladatun tiedoston ulkopuolella

en: E985: .= is not supported with script version >= 2
fi: E985: .= ei tuettu skriptiversiössa >=2

en: E986: Cannot modify the tag stack within tagfunc
fi: E986: tagipinoa ei voi muokata tagfuncissa

en: E987: Invalid return value from tagfunc
fi: E987: väärä palautusarvo tagfuncissa

en: E988: GUI cannot be used. Cannot execute gvim.exe.
fi: E988: GUIta ei voi käyttää eli gvim.exe ei toimi.

en: E989: Non-default argument follows default argument
fi: E989: Oletusarvoton argumentti oletusarvollisen jälkeen

en: E98: Cannot read diff output
fi: E98: Ei voi lukea diffin tulostetta

en: E990: Missing end marker '%s'
fi: E990: Lopetusmerkki %s puuttuu

en: E991: Cannot use =<< here
fi: E991: =<< ei toimi täällä

en: E992: Not allowed in a modeline when 'modelineexpr' is off
fi: E992: Ei sallitu modeline-rivillä kun modelineexpr on pois päältä

en: E993: Window %d is not a popup window
fi: E993: ikkuna %d ei ole popup

en: E994: Not allowed in a popup window
fi: E994: Ei sallittu ponnahdusikkunassa

en: E995: Cannot modify existing variable
fi: E995: Olemassaolevaa muuttujaa ei voi muuttaa

en: E996: Cannot lock a list or dict
fi: E996: Listaa tai sanakirjaa ei voi lukita

en: E996: Cannot lock a range
fi: E996: Arvoaluetta ei voi lukita

en: E996: Cannot lock a register
fi: E996: Rekisteriä ei voi lukita

en: E996: Cannot lock an environment variable
fi: E996: Ympäristömuuttujaa ei voi lukita

en: E996: Cannot lock an option
fi: E996: Asetusta ei voi lukita

en: E997: Tabpage not found: %d
fi: E997: Välilehtisivua ei löytynyt: %d

en: E998: Reduce of an empty %s with no initial value
fi: E998: Vähennys tyhjästä %s ilman aloitusarvoa

en: E999: scriptversion not supported: %d
fi: E999: skriptiversiota ei tueta: %d

en: E99: Current buffer is not in diff mode
fi: E99: Tämä puskuri ei ole diff-tilassa

en: ERROR:
fi: VIRHE:

en: Edit File
fi: Muokkaa tiedostoa

en: Edit File in new tab page
fi: Muokkaa uudessa tabissa

en: Edit File in new window
fi: Muokkaa uudessa ikkunassa

en: Edit text files
fi: Muokkaa tekstitiedostoja

en: Edit with &Vim
fi: Muokkaa &Vimillä

en: Edit with Vim using &tabpages
fi: Muokkaa Vimillä &tabisivujen kanssa

en: Edit with existing Vim
fi: Muokkaa olemassaolevalla Vimillä

en: Edit with existing Vim -
fi: Muokkaa olemassaolevalla Vimillä -

en: Edit with single &Vim
fi: Muokkaa yhdellä &Vimillä

en: Edits the selected file(s) with Vim
fi: Muokkaa valittuja tiedostoja Vimillä

en: Encoding:
fi: Koodaus:

en: End of function
fi: Funktion loppu

en: End of sourced file
fi: Ladatun tiedoston loppu

en: Enter encryption key:
fi: Anna salausavain:

en: Enter number of swap file to use (0 to quit):
fi: Anna swap-tiedoston numero tai 0 lopettaaksesi:

en: Enter same key again:
fi: Anna sama avain uudestaan:

en: Entering Debug mode.  Type "cont" to continue.
fi: Siirrytään vianetsintätilaan, kirjoita cont jatkaaksesi.

en: Entering Ex mode.  Type "visual" to go to Normal mode.
fi: Siirrytään Ex-tilaan, kirjoita visual palataksesi normaaliin tilaan.

en: Error
fi: Virhe

en: Error and interrupt
fi: Virhe ja keskeytys

en: Error creating process: Check if gvim is in your path!
fi: Virhe prosessin käynnistämisessä, varmista että gvim on polulla

en: Error detected while compiling %s:
fi: Virhe käännettäessä %s:

en: Error detected while processing %s:
fi: Virhe suoritettaessa komentoja %s:

en: Error file
fi: Virhetiedosto

en: Estimated runtime memory use: %d bytes
fi: Arvioitu käyttömuisti: %d tavua

en: Exception
fi: Poikkeus

en: Exception caught: %s
fi: Poikkeus otettu kiinni: %s

en: Exception discarded: %s
fi: Poikkeus poistettu: %s

en: Exception finished: %s
fi: Poikkeus lopeteltu: %s

en: Exception thrown: %s
fi: Poikkeus heitetty: %s

en: Executing %s
fi: Suoritetaan %s

en: Executing: %s
fi: Suoritetaan: %s

en: Expected MAP count in %s line %d
fi: Odotettiin MAP-arvoa kohteessa %s rivillä %d

en: Expected REP(SAL) count in %s line %d
fi: Odotettiin REP(SAL)-arvoa kohteessa %s rivillä %d

en: Expected Y or N in %s line %d: %s
fi: Odotettiin Y:tä tai N:ää kohteessa %s rivillä %d: %s

en: Expression
fi: Ilmaus

en: External submatches:
fi: Ulkoisia alitäsmäyksiä:

en: FLAG after using flags in %s line %d: %s
fi: FLAG kohteessa %s lippujen jälkeen rivillä %d: %s

en: Failed to set path hook: sys.path_hooks is not a list
    You should now do the following:
    - append vim.path_hook to sys.path_hooks
    - append vim.VIM_SPECIAL_PATH to sys.path
fi: Ei voitu asettaa polkukoukkua: sys.path_hooks ei ole lista
    Koeta seuraavaa:
    - lisää vim.path_hook muuttujaan sys.path_hooks
    - lisää vim.VIM_SPECIAL_PATH muuttujaan sys.path

en: Failed to set path: sys.path is not a list
    You should now append vim.VIM_SPECIAL_PATH to sys.path
fi: Ei onnistuttu asettaman polkua: sys.path ei ole list
    Lisää vim.VIM_SPECIAL_PATH muuttujaan sys.path

en: File "%s" does not exist
fi: Tiedostoa %s ei ole

en: File contents changed, cannot use undo info
fi: Tiedoston sisältö on muuttunut, joen kumoustiedot ovat käyttökelvottomia

en: File permissions of "%s" are read-only.
    It may still be possible to write it.
    Do you wish to try?
fi: Tiedosto %s on kirjoitussuojattu.
    Siihen saattaa voida silti kirjoittaa.
    Yritetäänkö?

en: File preserved
fi: Tiedosto säilytetty

en: Files
fi: Tiedostot

en: Filter
fi: Suodatus

en: Find & Replace
fi: Etsi ja korvaa

en: Find &Next
fi: Hae &seuraava

en: Find Next
fi: Etsi seuraava

en: Find string
fi: Etsi merkkijono

en: Find what:
fi: Etsi:

en: Finished reading undo file %s
fi: Ladattu kumoustiedoto %s

en: First duplicate word in %s line %d: %s
fi: Ensimmäinen kappale kohteessa %s rivillä %d: %s

en: Flag is not a number in %s line %d: %s
fi: Lippu ei ole lukuarvo kohteessa %s rivillä %d: %s

en: Font%d width is not twice that of font0
fi: Fontti%d:n leveys ei ole kaksi kertaa fontti0:n

en: Font%d width: %d
fi: Fontti%d:n leveys: %d

en: Font%d: %s
fi: Fontti%d: %s

en: Font0 width: %d
fi: Fontti0:n leveys: %d

en: Font0: %s
fi: Fontti0: %s

en: Font:
fi: Fontti:

en: For option %s
fi: Asetukselle %s

en: Found a swap file that is not useful, deleting it
fi: Swap-tiedosto löytyi mutta on käyttökelvoton joten se poistetaan

en: Garbage after option argument
fi: Roskaa argumentin perässä

en: Geometric shapes
fi: Geometriset kuviot

en: Greek and Coptic
fi: Kreikkalainen ja kopti

en: Greek extended
fi: Kreikkalainen jatko-osa

en: Greetings, Vim user!
fi: Tervehdys, Vimin käyttäjä.

en: Hebrew
fi: Heprealainen

en: Help poor children in Uganda!
fi: Auta Ugandan köyhiä lapsia

en: Hit end of paragraph
fi: Kappaleen loppu tuli vastaan

en: I/O ERROR
fi: IO-virhe

en: INTERNAL: Cannot use EX_DFLALL with ADDR_NONE, ADDR_UNSIGNED or ADDR_QUICKFIX
fi: Sisäinen: Ei voi käyttää EX_DFLALLia yhdessä ADDR_NONEn, ADDR_UNSIGNEDin taiADDR_QUICKFIXin kanssa

en: Ignored %d word(s) with non-ASCII characters in %s
fi: Ei-ASCII-merkkien takia ohitettuja sanoja %d kohteessa %s

en: Ignored %d words with non-ASCII characters
fi: Ei-ASCIIn takia ohitettuja sanoja %d

en: Ignoring long line in tags file
fi: Ohitetaan pitkä rivi tägitiedostossa

en: Illegal file name
fi: Virheellinen tiedostonimi

en: Illegal flag in %s line %d: %s
fi: Tuntematon lippu kohteessa %s rivillä %d: %s

en: Illegal register name
fi: Virheellinen rekisterin nimi

en: Illegal starting char
fi: Virheellinen aloitusmerkki

en: Input Line
fi: Syöterivi

en: Input _Methods
fi: Syöte_menetelmät

en: Interrupt
fi: Keskeytys

en: Interrupt:
fi: Keskeytys:

en: Interrupted
fi: Keskeytetty

en: Invalid argument for
fi: Väärä argumentti valitsimelle

en: Invalid font specification
fi: Virheellinen fonttimääritys

en: Invalid region nr in %s line %ld: %s
fi: Virheellinen region-luku kohteessa %s rivillä %ld: %s

en: Invalid value for FLAG in %s line %d: %s
fi: Tuntematon FLAG kohteessa %s rivillä %d: %s

en: Keys don't match!
fi: Avaimet eivät täsmää!

en: Kill a connection
fi: Tapa yhteys

en: Kill job in "%s"?
fi: Tapetaanko komento kohteessa %s

en: Latin extended
fi: Latinalainen jatko-osa

en: Latin supplement
fi: Latinalainen lisäysosa

en: Linking:
fi: Linkitys:

en: Lua library cannot be loaded.
fi: Luan kirjastoa ei voitu ladata.

en: Match case
fi: Kirjaintaso

en: Match whole word only
fi: Korvaa kokonaisia sanoja

en: Mathematical operators
fi: Matemaattiset operaattorit

en: Message
fi: Viesti

en: Messages maintainer: Bram Moolenaar <Bram@vim.org>
fi: Käännöksen ylläpitäjä: Flammie Pirinen <flammie@iki.fi>

en: Missing '>'
fi: > puuttuu

en: Missing FOL/LOW/UPP line in %s
fi: Puuttuva FOL, LOW tai UPP rivi kohteessa %s

en: Missing SOFO%s line in %s
fi: Puuttuva SOFO%s-rivi kohteessa %s

en: Modified by
fi: Muokannut

en: Name:
fi: Nimi:

en: Need %s version %ld
fi: Tarvitaan %s versio %ld

en: Need Amigados version 2.04 or later
fi: Amigados 2.04 tai uudempi tarvitaan

en: Need encryption key for "%s"
fi: Tarvitaan salausavain kohteelle %s

en: NetBeans disallows writes of unmodified buffers
fi: NetBeans ei salli kirjoittaa muokkaamattomiin puskureihin

en: New tab
fi: Uusi välilehti

en: Newval = "%s"
fi: Uusarvo = ”%s”

en: No
fi: Ei

en: No Syntax items defined for this buffer
fi: Ei syntaksikohteita tälle puskurille

en: No abbreviation found
fi: Lyhennettä ei löydy

en: No breakpoints defined
fi: Ei katkaisukohtia

en: No display
fi: Ei näyttöä

en: No display: Send expression failed.
fi: Ei näyttöä: Ilmauksen lähetys epäonnistui.

en: No entries
fi: Ei kenttiä

en: No included files
fi: Ei sisällytettyjä tiedostoja

en: No mapping found
fi: Kuvausta ei löydy

en: No marks set
fi: Ei asetettuja merkkejä

en: No match at cursor, finding next
fi: Ei täsmäystä kursorin alla, etsitään seuraava

en: No matching autocommands: %s
fi: Ei täsmäävää autocommandsia: %s

en: No old files
fi: Ei vanhoja tiedostoja

en: No swap file
fi: Ei swap-tiedostoa

en: No text to be printed
fi: Ei tekstiä tulostettavaksi

en: No undo possible; continue anyway
fi: Ei voi kumota, jatketaan silti

en: No user-defined commands found
fi: Ei käyttäjän määrittelemiä komentoja

en: Not Used
fi: Ei käytössä

en: Not enough memory to set references, garbage collection aborted!
fi: Ei tarpeeksi muistia viitteiden asettamista varten, roskiekeruu peruttiin.

en: Not enough memory to use internal diff for buffer "%s"
fi: Muisti ei riittänyt puskurin %s sisäiseen diffiin

en: Not reading undo file, owner differs: %s
fi: Ei lueta kumoustiedosto jonka omistaja on eri: %s

en: Note: Encryption of swapfile not supported, disabling swap file
fi: Huom: Swap-tiedoston salaustuki puuttuu, swap poistetaan käytöstä

en: Nothing to undo
fi: Ei kumottavaa

en: Number of words after soundfolding: %ld
fi: Sanoja ääntämysyhdistelyn jälkeen: %ld

en: Oldval = "%s"
fi: vanha-arvo = %s

en: Open File dialog
fi: Avausikkuna

en: Open Tab...
fi: Avaa välilehti...

en: Open tab...
fi: Avaa välilehti...

en: Opening the X display failed
fi: X-näytön avaus epäonnistui

en: Opening the X display timed out
fi: X-näytön avaus aikakatkaistiin

en: Opening the X display took %ld msec
fi: X-näytön avaus vei %ld millisekuntia

en: Original file "%s"
fi: Alkuperäinen tiedosto %s

en: Other
fi: Muut

en: Overwrite existing file "%s"?
fi: Ylikirjoitetaanko olemassaoleva tiedosto %s?

en: Page %d
fi: Sivu %d

en: Partial writes disallowed for NetBeans buffers
fi: Osittaiset kirjoitukset kielletty NetBeans-puskureissa

en: Patch file
fi: Patch-tiedosto

en: Pathname:
fi: Polku:

en: Pattern found in every line: %s
fi: Kuvio löytyi joka riviltä: %s

en: Pattern not found: %s
fi: Kuviota ei löydy: %s

en: Performing soundfolding...
fi: Ääntämyksen mukaan yhdistellään...

en: Press ENTER or type command to continue
fi: Paina enteriä tai kirjoita komento aloittaaksesi

en: Print job sent.
fi: Tulostustyö lähetetty.

en: Printed: %s
fi: Tulostettu: %s

en: Printing '%s'
fi: Tulostetaan %s

en: Printing aborted
fi: Tulostus peruttu

en: Printing page %d (%d%%)
fi: Tulostetaan sivua %d (%d %%)

en: Punctuation
fi: Välimerkit

en: Query for a pattern
fi: Hae kuviota

en: Question
fi: Kysymys

en: Reading affix file %s...
fi: Luetaan affiksitiedostoa %s...

en: Reading back spell file...
fi: Luetaan taas oikaisulukutiedostoa...

en: Reading dictionary file %s...
fi: Luetaan sanakirjatiedostoa %s

en: Reading from stdin...
fi: Luetaan vakiosyötteestä

en: Reading spell file "%s"
fi: Luetaan oikaisulukutiedosta %s

en: Reading undo file: %s
fi: Luetaan kumoustiedostoa: %s

en: Reading viminfo file "%s"%s%s%s%s
fi: Luetaan viminfo-tiedostoa "%s"%s%s%s%s

en: Reading word file %s...
fi: Luetaan sanatiedostoa %s...

en: Recovery completed. Buffer contents equals file contents.
fi: Palautus onnistui. Puskurin ja tiedoston sisällöt täsmäävät.

en: Recovery completed. You should check if everything is OK.
fi: Palautus onnistui. Tarkista, että kaikki on kunnossa.

en: Reinit all connections
fi: Alusta uudelleen yhteydet

en: Replace
fi: Korvaa

en: Replace &All
fi: Korvaa k&aikki

en: Replace All
fi: Korvaa kaikki

en: Replace with:
fi: Korvaa:

en: Roman numbers
fi: Roomalaiset numeraalit

en: Running in Vi compatible mode
fi: Suoritetaan Vi-yhteensopivuustilaa

en: Running modeless, typed text is inserted
fi: Suoritetaan tilattomana, kirjoitettu teksti syötetään

en: Save As
fi: Tallenna nimellä

en: Save File dialog
fi: Tallennusikkuna

en: Save Redirection
fi: Tallenna uudelleenosoitus

en: Save Session
fi: Tallenna sessio

en: Save Setup
fi: Tallenna asetukset

en: Save View
fi: Tallenna näkymä

en: Save changes to "%s"?
fi: Tallennetaanko muutokset tiedostoon %s?

en: Scanning dictionary: %s
fi: Luetaan sanakirjaa: %s

en: Scanning included file: %s
fi: Haku sisälsi tiedoston: %s

en: Scanning tags.
fi: Luetaan tägejä.

en: Scanning: %s
fi: Luetaan: %s

en: Scrollbar Widget: Could not get geometry of thumb pixmap.
fi: Vierityspalkki: Pixmapin geometria ei selviä

en: Search String
fi: Hakujono

en: Searching for "%s"
fi: Etsitään ilmausta %s

en: Searching for "%s" in "%s"
fi: Etsitään ilmausta %s kohteesta %s

en: Searching included file %s
fi: Haku sisälsi tiedoston %s

en: Searching tags file %s
fi: Etsitään tägitiedostoa %s

en: See ":help E312" for more information.
fi: :help E312 kertoo lisätietoja

en: See ":help W11" for more info.
fi: :help W11 kertoo lisätietoja.

en: See ":help W12" for more info.
fi: :help W12 kertoo lisätietoja.

en: See ":help W16" for more info.
fi: :help W16 kertoo lisätietoja.

en: Seek error in spellfile
fi: Hakuvirhe spell-tiedostoa luettaessa

en: Select Directory dialog
fi: Hakemiston valintaikkuna

en: Selected %s%ld of %ld Lines; %lld of %lld Words; %lld of %lld Bytes
fi: Valittu %s%ld/%ld riviä, %lld/%lld sanaa, %lld/%lld tavua

en: Selected %s%ld of %ld Lines; %lld of %lld Words; %lld of %lld Chars; %lld of %lld Bytes
fi: Valittu %s%ld/%ld riviä, %lld/%lld sanaa, %lld/%lld merkkiä, %lld/%lld tavua

en: Selection
fi: Valinta

en: Sending to printer...
fi: Lähetetään tulostimelle...

en: Show connections
fi: Näytä yhteydet

en: Show size in Points
fi: Näytä koko pisteinä

en: Show this message
fi: Näytä tämä viesti

en: Signs for %s:
fi: Merkit kohteelle %s:

en: Size:
fi: Koko:

en: Skipping undo file write, nothing to undo
fi: Ohitetaan kumoustiedoston kirjoitus, koska ei ole peruutettavia

en: Sorry, help file "%s" not found
fi: ohjetiedostoa %s ei löydy

en: Sorry, no suggestions
fi: ei ehdotuksia

en: Sorry, only %ld suggestions
fi: vain %ld ehdotusta

en: Sorry, this command is disabled: the Perl library could not be loaded.
fi: komento ei toimi, Perl kirjastoa ei voinut ladata.

en: Source Vim script
fi: Lataa vim-skripti

en: Sponsor Vim development!
fi: Tue Vimin kehitystä

en: Stack size increases
fi: Pinon koko kasvaa

en: Style:
fi: Tyyli:

en: Substitute
fi: Korvaa

en: Super- and subscripts
fi: Ylä- ja alaindeksit

en: Swap file "
fi: Swap-tiedosto

en: Swap file "%s" exists, overwrite anyway?
fi: Swap-tiedosto %s on olemassa, ylikirjoitetaanko?

en: Swap file already exists!
fi: Swap-tiedosto on jo olemassa

en: Swap file is encrypted: "%s"
fi: Swap-tiedosto on salattu: %s

en: Swap files found:
fi: Swap-tiedostoja löytyi:

en: Switching to backtracking RE engine for pattern:
fi: Vaihdetaan käyttämään backtrackkaavaa RE-engineä ilmaukselle:

en: Symbols
fi: Symbolit

en: Tab page %d
fi: Tabisivu %d

en: Tear off this menu
fi: Repäise valikko irti

en: Technical
fi: Tekniset

en: Terminal
fi: Terminaali

en: Terminal-finished
fi: Terminaali-lopetettu

en: Testing the X display failed
fi: X-näytön testaus epäonnistui

en: Text Editor
fi: Tekstinmuokkain

en: Text;editor;
fi: Teksti;muokkain;editori;

en: The file was created on
fi: Tiedosto luotiin

en: The only match
fi: Ainoa täsmäys

en: This Vim was not compiled with the diff feature.
fi: Tähän Vimiin ei ole käännetty diff-toimintoja mukaan.

en: This cscope command does not support splitting the window.
fi: Tämä cscope-komento ei tue ikkunan jakamista.

en: Too many "+command", "-c command" or "--cmd command" arguments
fi: Liikaa +komentoja, -c-komentoja tai --cmd-komentoja

en: Too many compound flags
fi: Liikaa yhdyssanalippuja

en: Too many edit arguments
fi: Liikaa muokkausargumentteja

en: Too many postponed prefixes
fi: Liikaa jälkikäteistettyjä prefiksejä

en: Too many postponed prefixes and/or compound flags
fi: Liikaa jälkikäteistettyjä prefiksejä tai yhdyssanalippuja

en: Too many regions in %s line %ld: %s
fi: Liikaa regionseja kohteessa %s rivillä %ld: %s

en: Top
fi: Alku

en: Total number of words: %d
fi: Sanoja yhteensä: %d

en: Trailing text in %s line %d: %s
fi: Tekstiä rivin perässä tiedostossa %s rivillä %d: %s

en: Type  :qa  and press <Enter> to exit Vim
fi: Kirjoita :qa! ja <Enter> niin lopetat Vimin

en: Type  :qa!  and press <Enter> to abandon all changes and exit Vim
fi: Kirjoita :qa! ja <Enter> niin hylkäät muutokset ja lopetat Vimin

en: Type number and <Enter> (q or empty cancels):
fi: Valitse numero ja <Enter> (q tai tyhjä peruu):

en: Type number and <Enter> or click with the mouse (q or empty cancels):
fi: Kirjoita numero ja <Enter> tai valitse hiirellä (q tai tyhjä peruu):

en: Unable to read block 0 from
fi: Ei voi lukea lohkoa 0 kohteesta

en: Unable to register a command server name
fi: Komentopalvelimen nimen rekisteröinti ei onnistu

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Unknown option argument
fi: Tuntematon asetusargumentti

en: Unrecognized flags in %s line %ld: %s
fi: Tunnistamaton lippu kohteessa %s rivillä %ld: %s

en: Unrecognized or duplicate item in %s line %d: %s
fi: Tunnistamaton tai kaksoiskappale arvosta kohteessa %s rivillä %d: %s

en: Untitled
fi: Nimetön

en: Up
fi: Ylös

en: Use Vim version 3.0.
fi: Käytä Vimin versiota 3.0

en: Used CUT_BUFFER0 instead of empty selection
fi: Käytettiin CUT_BUFFER0:aa tyhjän valinnan sijaan

en: Using crypt key from swap file for the text file.
fi: Käytetään swäpin salausavainta tekstitiedostolle

en: Using swap file "%s"
fi: Käytetään swap-tiedostoa %s

en: VIM - ATTENTION
fi: VIM - HUOMAUTUS

en: VIM - Search and Replace...
fi: VIM - Etsi ja korvaa...

en: VIM - Search...
fi: VIM - Etsi...

en: VIM: Can't open window!
fi: VIM: Ei voi avata ikkunaa

en: VIMRUN.EXE not found in your $PATH.
    External commands will not pause after completion.
    See  :help win32-vimrun  for more information.
fi: VIMRUN.EXEä ei löydy muuttujasta $PATH.
    Ulkoiset komennot eivät pysähdy suorituksen lopussa.
    Lisätietoja komennolla  :help win32-vimrun

en: Vim - Font Selector
fi: Vim - fonttivalitsin

en: Vim Warning
fi: Vim-varoitus

en: Vim dialog
fi: Vim-ikkuna

en: Vim error
fi: Vim-virhe

en: Vim error: ~a
fi: Vim-virhe: ~a

en: Vim exiting with %d
fi: Vim sulkeutuu koodilla %d

en: Vim is open source and freely distributable
fi: Vim on avointa lähdekoodia ja vapaasti jaossa

en: Vim macro files (*.vim)	*.vim
    All Files (*)	*
fi: Vim-makrot (*.vim)	*.vim
    Kaikki tiedostot (*)	*

en: Vim macro files (*.vim)	*.vim
    All Files (*.*)	*.*
fi: Vimin makrotiedostot (*.vim)	.vim
    Kaikki tiedostot (*.*)	*.*

en: Vim: Caught %s event
fi: Vim: Napattiin %s

en: Vim: Error reading input, exiting...
fi: Vim: Virhe luettaessa syötettä, poistutaan...

en: Vim: Error: Failure to start gvim from NetBeans
fi: Vim: Virhe: Gvimin käynnistys NetBeansistä ei onnistu

en: Vim: Error: This version of Vim does not run in a Cygwin terminal
fi: Vim: Virhe: Tämä versio Vimistä ei toimi Cygwinin terminaalissa

en: Vim: Main window unexpectedly destroyed
fi: Vim: Pääikkuna tuhoutui odottamatta

en: Vim: Reading from stdin...
fi: Vim: Luetaan vakiosyötteestä...

en: Vim: Received "die" request from session manager
fi: Vim: sessiomanageri lähetti die-pyynnön

en: Vim: Warning: Input is not from a terminal
fi: Vim: Varoitus: Syöte ei tule terminaalilta

en: Vim: Warning: Output is not to a terminal
fi: Vim: Varoitus: Tuloste ei mene terminaalille

en: W10: Warning: Changing a readonly file
fi: W10: Varoitus: Muutetaan kirjoitussuojattua tiedostoa

en: W11: Warning: File "%s" has changed since editing started
fi: W11: Varoitus: Tiedostoa %s on muutettu muokkauksen aloituksen jälkeen

en: W12: Warning: File "%s" has changed and the buffer was changed in Vim as well
fi: W12: Varoitus: Tiedostoa %s on muutettu ja Vimin puskurissa on muutoksia tiedostoon

en: W13: Warning: File "%s" has been created after editing started
fi: W13: Varoitus: Tiedosto %s on luotu muokkauksen aloituksen jälkeen

en: W14: Warning: List of file names overflow
fi: W14: Varoitus: Tiedostonimiluettelon ylivuoto

en: W15: Warning: Wrong line separator, ^M may be missing
fi: W15: Varoitus: Väärä rivierotin, ^M saattaa puuttua

en: W16: Warning: Mode of file "%s" has changed since editing started
fi: W16: Varoitus: Tiedoston %s oikeuksia on muutettu muokkauksen aloituksen jälkeen

en: W17: Arabic requires UTF-8, do ':set encoding=utf-8'
fi: W17: Arabialle pitää olla UTF-8:aa, aseta :set encoding=utf-8

en: W18: Invalid character in group name
fi: W18: Virheellinen merkki ryhmän nimessä

en: W19: Deleting augroup that is still in use
fi: W19: käytössä oleva augroup poistetaan

en: W20: Required python version 2.x not supported, ignoring file: %s
fi: W20: Vaadittu python-versio 2.x ei ole tuettu. Ohitetaan: %s

en: W21: Required python version 3.x not supported, ignoring file: %s
fi: W21: Vaadittu python-versio 3.x ei ole tuettu. Ohitetaan: %s

en: W22: Text found after :endfunction: %s
fi: W22: Ylimääräistä tekstiä :endfunction jälkeen: %s

en: WARNING: The file has been changed since reading it!!!
fi: VAROITUS: tiedosto on muuttunut viime lukukerran jälkeen!

en: Warning
fi: Varoitus

en: Warning: Cannot find word list "%s.%s.spl" or "%s.ascii.spl"
fi: Varoitus: Ei löydetty sanalistaa %s.%s.spl tai %s.ascii.spl

en: Warning: Cannot find word list "%s_%s.spl" or "%s_ascii.spl"
fi: Varoitus: Ei löydetty sanalistaa %s_%s.spl tai %s_ascii.spl

en: Warning: Entered other buffer unexpectedly (check autocommands)
fi: Varoitus: Puskuri vaihtui odottamatta (tarkista autocommands)

en: Warning: Using a weak encryption method; see :help 'cm'
fi: Varoitus: Käytetään heikkoa salausmenetelmää, ks. :help 'cm'

en: Warning: both compounding and NOBREAK specified
fi: Varoitus: sekä yhdyssanamuodostus että NOBREAK käytössä

en: Warning: region %s not supported
fi: Varoitus: osaa %s ei tueta

en: Warning: terminal cannot highlight
fi: Varoitus: terminaalista puuttuu korostus

en: While opening file "
fi: Avattaessa tiedostoa

en: Will not overwrite with undo file, cannot read: %s
fi: Ei ylikirjoitetat kumoustiedostolla, koska ei voida lukea: %s

en: Will not overwrite, this is not an undo file: %s
fi: Ei ylikirjoiteta, koska tämä ei ole kumoustiedosto: %s

en: Window position: X %d, Y %d
fi: Ikkunan sijainti: X %d, Y %d

en: Word '%.*s' added to %s
fi: Sana %.*s lisätty kohteeseen %s

en: Word '%.*s' removed from %s
fi: Sana %.*s poistettu kohteesta %s

en: Word from other line
fi: Sana toisella rivillä

en: Write partial file?
fi: Kirjoita osittainen tiedosto

en: Writing spell file %s...
fi: Kirjoitetaan oikaisulukutiedostoa %s...

en: Writing suggestion file %s...
fi: Kirjoitetaan ehdotustiedostoa %s...

en: Writing undo file: %s
fi: Kirjoitetaan kumoustiedostoa: %s

en: Writing viminfo file "%s"
fi: Kirjoitetaan viminfo-tiedostoa %s

en: Wrong CHECKCOMPOUNDPATTERN value in %s line %d: %s
fi: Väärä CHECKCOMPOUNDPATTERN-arvo kohteessa %s rivillä %d: %s

en: Wrong COMPOUNDMIN value in %s line %d: %s
fi: Väärä COMPOUNDMIN-arvo kohteessa %s rivillä %d: %s

en: Wrong COMPOUNDRULES value in %s line %d: %s
fi: Väärä COMPOUNDRULES-arvo kohteessa %s rivillä %d: %s

en: Wrong COMPOUNDSYLMAX value in %s line %d: %s
fi: Väärä COMPOUNDSYLMAX-arvo kohteessa %s rivillä %d: %s

en: Wrong COMPOUNDWORDMAX value in %s line %d: %s
fi: Väärä COMPOUNDWORDMAX-arvo kohteessa %s rivillä %d: %s

en: XSMP ICE connection watch failed
fi: XSMP:n ICE-yhteyden tarkkailu epäonnistui

en: XSMP SmcOpenConnection failed: %s
fi: XSMP SmcOpenConnection epäonnistui: %s

en: XSMP handling save-yourself request
fi: XSMP käsittelee save-yourself-pyyntöä

en: XSMP lost ICE connection
fi: XSMP kadotti ICE-yhteyden

en: XSMP opening connection
fi: XSMP avaa yhteyttä

en: YES
fi: KYLLÄ

en: Yes
fi: Kyllä

en: [CONVERSION ERROR in line %ld]
fi: [MUUNNOSVIRHE rivillä %ld]

en: [CR missing]
fi: [CR puuttuu]

en: [Command Line]
fi: [Komentorivi]

en: [Deleted]
fi: [Poistettu]

en: [Device]
fi: [Laite]

en: [File too big]
fi: [Liian iso tiedosto]

en: [Help]
fi: [Ohje]

en: [ILLEGAL BYTE in line %ld]
fi: [VIRHEELLINEN OKTETTI rivillä %ld]

en: [Incomplete last line]
fi: [Vajaa viimeinen rivi]

en: [Location List]
fi: [Sijaintiluettelo]

en: [NOT converted]
fi: [EI muunnettu]

en: [New DIRECTORY]
fi: [uusi HAKEMISTO]

en: [New File]
fi: [Uusi tiedosto]

en: [New]
fi: [Uusi]

en: [No Name]
fi: [Nimetön]

en: [No write since last change]
fi: [Viimeisintä muutosta ei ole kirjoitettu]

en: [Not edited]
fi: [Muokkaamaton]

en: [Permission Denied]
fi: [Lupa kielletty]

en: [Preview]
fi: [Esikatselu]

en: [Prompt]
fi: [Kehote]

en: [Quickfix List]
fi: [Pikakorjausluettelo]

en: [READ ERRORS]
fi: [LUKUVIRHEITÄ]

en: [RO]
fi: [Luku]

en: [Read errors]
fi: [Lukuvirheitä]

en: [Scratch]
fi: [Raapust]

en: [calls] total re/malloc()'s %lu, total free()'s %lu
fi: [kutsut] yht. re/malloc() %lu, yht. free() %lu

en: [character special]
fi: [merkki erikoinen]

en: [converted]
fi: [muunnettu]

en: [crypted]
fi: [salattu]

en: [dos format]
fi: [dos-muoto]

en: [end of lines]
fi: [rivien lopussa]

en: [file ..]       edit specified file(s)
fi: [tiedosto ..]       muokkaa tiedostoja

en: [long lines split]
fi: [pitkät rivit hajotettu]

en: [mac format]
fi: [mac-muoto]

en: [noeol]
fi: [eiriviv.]

en: [readonly]
fi: [kirjoitussuojattu]

en: [socket]
fi: [soketti]

en: [unix format]
fi: [unix-muoto]

en: _Cancel
fi: _Peru

en: _Close
fi: _Sulje

en: _Open
fi: _Avaa

en: _Save
fi: _Tallenna

en: a :tag command will use the tagstack
fi: :tag-koento käyttää tägipinoa

en: a <Tab> in an indent inserts 'shiftwidth' spaces
fi: <Tab> sisennyksessä lisää shiftwidth väliä

en: a function to be used to perform tag searches
fi: funktio jota käytetään tägihakuihin

en: a new window is put below the current one
fi: uusi ikkuna pannaan nykyisen alle

en: a new window is put right of the current one
fi: uusi ikkuna luodaan oikealle puolelle nykyistä

en: active
fi: aktiivinen

en: add 's' flag in 'shortmess' (don't show search message)
fi: lisää s-asetus shortmess-komennolle (älä näytä hakuviestiä)

en: add() argument
fi: add()-argumentti

en: adjust breakindent behaviour
fi: muuta breakindent-asetusta

en: adjust case of a keyword completion match
fi: vaihda merkkitasoa avainsanatäydennystäsmäykselle

en: after
fi: jälkeen muutoksen

en: alias for 'term'
fi: alias komennolle term

en: allow CTRL-_ in Insert and Command-line mode to toggle 'revins'
fi: salli CTRL_ ja insert ja komentorivitilan muuttaa asetusta revins

en: allow reading/writing devices
fi: salli laitteiden luku ja kirjoitus

en: allow setting expression options from a modeline
fi: salli asetusilmausasetus modeline-riveistä

en: allow timing out halfway into a key code
fi: salli aikakatkaisu kesken näppäinkoodin

en: allow timing out halfway into a mapping
fi: salli aikakatkaisu kesken kuvauksen

en: alternate format to be used for a status line
fi: vaihtoehtoinen formaatti tilariville

en: alternate format to be used for the ruler
fi: vaihtele viivottimeen muotoa

en: always write without asking for confirmation
fi: aina kirjoita kysymättä vahvistusta

en: amount of memory used by :mkspell before compressing
fi: muisti joka käytetään komennolle :mkspell ennen tiivistämistä

en: and run diff with the original file to check for changes)
fi: ja katso diffillä muutokset alkuperäiseen tiedostoon)

en: apply 'langmap' to mapped characters
fi: suorita langmap kuvatuile merkeille

en: argument for 'shell' to execute a command
fi: argumentti komennolle shell komennon suorittamiseen

en: as 'autowrite', but works with more commands
fi: kuten autowrite, mutta toimii useamman komennon kanssa

en: attempt to assign sequence of size %d to extended slice of size %d
fi: yritettiin asettaa sekvenssiä jonka koko on %d sliceen jonka koko on %d

en: attempt to assign sequence of size greater than %d to extended slice
fi: yritettiin sijoittaa sekvenssiä jonka koko on enemmän kuin %d sliceen

en: attempt to refer to deleted buffer
fi: yritettiin viitata poistettuun puskuriin

en: attempt to refer to deleted tab page
fi: yritettiin viitata poistettuun välilehteen

en: attempt to refer to deleted window
fi: yritettiin viitata poistettuun ikkunaan

en: auto-removing autocommand: %s <buffer=%d>
fi: poistetaan autocommand automaattisesti: %s <puskuri=%d>

en: automatically detected character encodings
fi: tunnista automaattisesti merkistökoodaus

en: automatically read a file when it was modified outside of Vim
fi: automaattisesti lue tiedosto kun sitä muokattiin vimin ulkopuolella

en: automatically save and restore undo history
fi: automaattisest tallenna ja palauta perumishistoria

en: automatically set the indent of a new line
fi: automaattisesti sisennä uudet rivit

en: automatically write a file when leaving a modified buffer
fi: automaattisesti kirjoitetaan tiedosto kun poistutaan puskurista

en: before
fi: ennen muutosta

en: behave very Vi compatible (not advisable)
fi: käyttäydy tarkalleen kuin vi (ei suositella)

en: binary file editing
fi: binääritiedoston muokkaus

en: block of %ld line yanked%s | block of %ld lines yanked%s
fi[0]: lohkollinen %ld riviltä kopioitu%s
fi[1]: lohkollinen %ld riviltä kopioitu%s

en: buffer
fi: puskuri

en: buffer is invalid
fi: puskuri on virheellinen

en: buffer is not to be written
fi: puskuri jota ei kirjoiteta

en: by
fi: :

en: by Bram Moolenaar et al.
fi: tekijät Bram Moolenaar et al.

en: called inputrestore() more often than inputsave()
fi: inputrestore() suoritettu useammin kuin inputsave()

en: calling %s
fi: kutsutaan funktiota %s

en: can't delete OutputObject attributes
fi: ei voi poistaa OutputObject-attribuutteja

en: can't read output of 'charconvert'
fi: charconvertin tulostetta ei voida lukea

en: cannot change console mode ?!
fi: ei voi vaihtaa konsolitilaa?

en: cannot create buffer/window command: object is being deleted
fi: ei voi luoda puskuri- tai ikkunakomentoa, olio on poistumassa

en: cannot delete line
fi: ei voitu poistaa riviä

en: cannot delete vim.Dictionary attributes
fi: ei voi poistaa vim.Dictionary-attribuutteja

en: cannot delete vim.List attributes
fi: ei voi poistaa vim.List-attribuutteja

en: cannot get line
fi: ei voida hakea riviä

en: cannot have both a list and a "what" argument
fi: ei voida käyttää sekä list- ja what-argumenttia yhtä aikaa

en: cannot insert line
fi: ei voitu lisätä riviä

en: cannot insert/append line
fi: rivin lisäys ei onnistu

en: cannot modify fixed dictionary
fi: ei voida muuttaa kiinnitettyä sanakirjaa

en: cannot modify fixed list
fi: ei voida muokata kiinitettyä listaa

en: cannot open
fi: ei voi avata

en: cannot register callback command: buffer/window is already being deleted
fi: callbackia ei voi rekisteröidä: puskuri tai ikkuna on poistettu

en: cannot register callback command: buffer/window reference not found
fi: callbackia ei voi rekisteröidä: puskurin tai ikkunan viitettä ei löydy

en: cannot replace line
fi: ei voitu korvata riviä

en: cannot save undo information
fi: ei voitu tallentaa kumoustietoja

en: cannot set attribute %s
fi: ei voi asettaa attribuuttia %s

en: cannot set line(s)
fi: ei voi asettaa rivejä

en: cannot yank; delete anyway
fi: Ei voi kopioida; poista joka tapauksessa

en: change
fi: muutos

en: change the way backslashes are used in search patterns
fi: vaihda takakenoviivojen merkitystä ha’uissa

en: change to directory of file in buffer
fi: vaihda puskuritiedostonhakemisto

en: change to pwd of shell in terminal buffer
fi: vaihda komentorivin pwd terminaalipuskurissa

en: changed window size
fi: ikkunan koko muutettu

en: changes
fi: muutosta

en: changes have been made and not written to a file
fi: muutokset jotka tehtiin eikä kirjoitettu tiedostoon

en: changes to the text are possible
fi: muutokset tekstiin eivät ole mahdollisia

en: character encoding for the current file
fi: merkistökoodaus tälle tiedostolle

en: character encoding used by the terminal
fi: terminaalin merkistökoodaus

en: character encoding used in Vim: "latin1", "utf-8",
    "euc-jp", "big5", etc.
fi: Vimin merkistöt: "latin1", "utf-8",
    "euc-jp", "big5", jne.

en: character(s) to enclose a shell command in
fi: merkit joilla komento ympäröidään

en: characters to escape when 'shellxquote' is (
fi: merkit jotka lainaataan kun shellxquote on (

en: characters to use for the status line, folds and filler lines
fi: merkit joita käytetään tilarivillä, taitoksissa ja täyterivillä

en: check built-in termcaps first
fi: tarkasta sisäänrakennettu termcaps ensin

en: close
fi: sulkeminen

en: cmd: %s
fi: kmnt: %s

en: columns to highlight
fi: sarakkeet jotka korostetaan

en: command for executing cscope
fi: komento jolla cscope suoritetaan

en: command line editing
fi: komentorivin muokkaus

en: command-line completion shows a list of matches
fi: komentorivitäydennys näyttää luettelon täsmäyksistä

en: continuing in %s
fi: jatkaa kohdassa %s

en: controls whether concealable text is hidden
fi: määrittelee josko piilotettavat tekstit piilotetaan

en: copy whitespace for indenting from previous line
fi: kopioi tyhjeet sisennystä varten edelliseltä riviltä

en: could not source "%s"
fi: ei voitu ladata %s

en: couldn't open buffer
fi: ei voitu avata puskuria

en: cs_create_connection exec failed
fi: cs_create_connection epäonnistui

en: cs_create_connection setpgid failed
fi: cs_create_connection setpgid epäonnistui

en: cs_create_connection: fdopen for fr_fp failed
fi: cs_create_connection: fdopen fr_fp epäonnistui

en: cs_create_connection: fdopen for to_fp failed
fi: cs_create_connection: fdopen to_fp epäonnistui

en: cscope commands:
fi: cscope-komennot:

en: cscope connection %s closed
fi: cscope-yhteys %s on katkaistu

en: cursor position outside buffer
fi: kursorin sijainti puskurin ulkopuolella

en: custom tab page label for the GUI
fi: mukautetta tabisivun nimi GUIlle

en: custom tab page tooltip for the GUI
fi: mukautette tabisivun ponnahdusohje GUIlle

en: custom tab pages line
fi: mukautettu välilehtirivi

en: default height for the preview window
fi: oletuskorkeus esikatseluikkunalle

en: defaulting to '
fi: oletusarvona

en: definition of what comment lines look like
fi: määrittää miltä kommentirivit näyttävät

en: delay in milliseconds before a balloon may pop up
fi: viive millisekunneissa ennen kuin pallo puhkeaa

en: delay in msec for each char written to the display
    (for debugging)
fi: viive millisekunneissa ennen kuin merkit piirretään näytölle
    (vianetsintää varten)

en: delete combining (composing) characters on their own
fi: poista yhdistyvät merkit yksin

en: deleted block 1?
fi: poistettu lohko 1?

en: dictionary is locked
fi: dictionary on lukittu

en: did not switch to the specified tab page
fi: ei voitu vaihtaa annetulle välilehtisivulle

en: did not switch to the specified window
fi: ei vaihdettu annettuun ikkunaan

en: diff mode
fi: diff-tila

en: directory where to store files with :mkview
fi: hakemisto johon :mkview tallentaa tiedostoja

en: display the buffer right-to-left
fi: näytä puskuri oikealta vasemmalle

en: display the current mode in the status line
fi: näytä nykyinen tila tilarivillä

en: displaying text
fi: tekstin näyttö

en: dlerror = "%s"
fi: dlerror = %s

en: do clever autoindenting
fi: älykäs automaattinen sisennys

en: do not ring the bell for these reasons
fi: älä soita kelloa näille syille

en: don't quit the editor until the file is successfully written!
fi: älä lopeta editoria kesken tallentamisen.

en: don't redraw while executing macros
fi: ei uudelleenpiirtoa makroja suoritettaessa

en: don't unload a buffer when no longer shown in a window
fi: älä poista puskuria muistista vaikka se ei näy enää ikkunassa

en: editing text
fi: muokataan tekstiä

en: emoji characters are full width
fi: emojit ovat täysleveitä

en: empty keys are not allowed
fi: tyhjiä avaimia ei voi käyttää

en: empty or "tagfile" to list file name of matching tags
fi: tyhjä tai tagfile, tiedostonimi tägejä varten

en: empty, "nofile", "nowrite", "quickfix", etc.: type of buffer
fi: empty, "nofile", "nowrite", "quickfix", jne., puskurityypit

en: enable entering digraphs with c1 <BS> c2
fi: mahdollista digraafit  näppäilemällä c1 <BS> c2

en: enable lisp mode
fi: salli lisp-tila

en: enable reading .vimrc/.exrc/.gvimrc in the current directory
fi: lue .vimrc/.exrc/.gvimrc nykyisestä hakemistostsa

en: enable specific indenting for C code
fi: spesifinen sisennys C-koodille

en: enable using settings from modelines when reading a file
fi: salli asetukset modelines-riveistä tiedostoa luettaessa

en: encoding of the ":make" and ":grep" output
fi: koodaus jota :make ja :grep käyttävät tulosteessa

en: encoding used to print the PostScript file for :hardcopy
fi: koodaus jota käytetään kommenon :hardcopy postscript-tiedostossa

en: encryption method for file writing: zip, blowfish or blowfish2
fi: salausmenetelmä tiedoston kirjoitukselle: zip, blowfish tai blowfish2

en: end-of-line format: "dos", "unix" or "mac"
fi: rivinloppuformaatti: dos, unix tai mac

en: entering a search pattern: 1: use :lmap; 2: use IM; 0: neither
fi: hakukuvion syöttö: 1 käytä :lmap-asetusta, 2 käytä IM:ää, 0 ei kumpikaan

en: environment variable
fi: ympäristömuuttuja

en: error converting Scheme values to Vim
fi: virhe Schemestä Vimiin konversiossa

en: error handler
fi: virhekäsittelin

en: executing external commands
fi: ulkoisten komentojen suoritus

en: expand <Tab> to spaces in Insert mode
fi: laajenna <Tab> väleiksi syöttötilassa

en: expected 3-tuple as imp.find_module() result, but got %s
fi: odotettiin 3-tuplea tuloksena imp.find_module()-kutsulle, ei %s

en: expected 3-tuple as imp.find_module() result, but got tuple of size %d
fi: odotettiin 3-tuple tuloksnea imp.find_module()-kutsulle, mutta tuplen koko onkin %d

en: expected bytes() or str() instance, but got %s
fi: odotettiin instanssia tyypeistä bytes() tai str(), ei %s

en: expected int() or something supporting coercing to int(), but got %s
fi: odotettiin tyyppiä int() tai jotain joka muuntuu tyyppiin int(), ei %s

en: expected int(), long() or something supporting coercing to long(), but got %s
fi: odotettiin instanssia tyypeistä int(), long() tai mitä tahansa joka muuntuisi tyyppiin long(), ei %s

en: expected sequence element of size 2, but got sequence of size %d
fi: sekvenssin elementin koon pitäisi olla 2, ei %d

en: expected str() or unicode() instance, but got %s
fi: odottettiin insanssia tyypeistä str() tai unicode(), ei %s

en: expected vim.Buffer object, but got %s
fi: odotettiin vim.Buffer-oliota, ei %s

en: expected vim.TabPage object, but got %s
fi: odotettiin vim.TabPage-oliota, saatiin %s

en: expected vim.Window object, but got %s
fi: odotettiin vim.Window-oliota, saatiin %s

en: expression to show in balloon eval
fi: komento palloevaluaatiolle

en: expression used for "gq" to format lines
fi: ilmaus jolla gq formatoi rivejä

en: expression used for character encoding conversion
fi: ilmaus jolla merkistökoodaus muunnetaan

en: expression used to display the text of a closed fold
fi: ilmaus jonka mukaan näytetään suljettu taitos

en: expression used to obtain a diff file
fi: ilmaus jolla saadaan aikaan diff-tiedosto

en: expression used to obtain the indent of a line
fi: ilmaus jolla selvitetään rivin sisennys

en: expression used to patch a file
fi: ilmaus jolla saadaan aikaan patch-tiedosto

en: expression used to print the PostScript file for :hardcopy
fi: ilmaus jota käytetään postscript-tiedostoon :harcopy-komennossa

en: expression used to transform an include line to a file name
fi: ilmaus jota käytetään muuntamaan include-rivi tiedostonimeksi

en: expression used when 'foldmethod' is "expr"
fi: ilmaus kun foldmethod on expr

en: expressions disabled at compile time
fi: ilmaukset poistettu käytöstä käännösaikana

en: extend() argument
fi: extend()-argumentti

en: extendnew() argument
fi: extendnew()-argumentti

en: failed to add item to list
fi: ei voitu lisätä kohtaa listaan

en: failed to add key '%s' to dictionary
fi: avaimen %s lisääminen sanakirjaan ei onnistu

en: failed to change directory
fi: hakemistoa ei voitu muuttaa

en: failed to find window in the current tab page
fi: ei voitu löytää ikkunaa nykyiselle välilehtisivulle

en: failed to rename buffer
fi: ei voity uudelleennimetä puskuria

en: failed to run function %s
fi: ei voitu suorittaa funktiota %s

en: failed to run the code
fi: ei voitu suorittaa koodia

en: failed to switch to buffer %d
fi: ei voitu vaihtaa puskuriin %d

en: fewer lines
fi: riviä vähemmän

en: file
fi: tiedosto

en: file name extension for the backup file
fi: tiedostonimenlopuke varmuuskopiolle

en: file name used for the viminfo file
fi: tiedostonimi viminfo-tiedostolle

en: file names in a cscope file are relative to that file
fi: tiedostonimet cscope-tiedostossa ovat suhteellisia

en: file names in a tags file are relative to the tags file
fi: tiedostonimet tägitiedostossa ovat suhteellisia tiedostoon

en: file that "zg" adds good words to
fi: tiedosto johon zg lisää sallittavat sanat

en: file to write messages in
fi: tiedosto johon viestit kirjoitetaan

en: filename / context / line
fi: tiedosto / konteksti / rivi

en: filter() argument
fi: filter()-argumentti

en: finished
fi: lopetettu

en: finished sourcing %s
fi: ladattu %s

en: fixes missing end-of-line at end of text file
fi: korjaa puuttuvat rivinvaihdot tiedoston lopussa

en: flags to change how spell checking works
fi: asetukset joilla säädetään oikaisulukua

en: flatten() argument
fi: flatten()-argumentti

en: folding
fi: taittelu

en: folding type: "manual", "indent", "expr", "marker",
    "syntax" or "diff"
fi: taitostyyppi: "manual", "indent", "expr", "marker",
    "syntax" tai "diff"

en: folds with a level higher than this number will be closed
fi: taitostaso jota suuremmat taitokset suljetaan

en: forcibly sync the file to disk after writing it
fi: pakota tiedosto kovalevylle kirjoittamisen jälkeen

en: format of the header used for :hardcopy
fi: otsakkeen muoto :hardcopy-komennolle

en: frame at highest level: %d
fi: kehys ylimmällä tasolla: %d

en: frame is zero
fi: kehys on nolla

en: from the first line
fi: ensimmäiseltä riviltä

en: function %s does not exist
fi: funktiota %s ei ole

en: function called for the "g@" operator
fi: funktio jota g@-operaattori kutsuu

en: function for filetype-specific Insert mode completion
fi: funktio tiedostotyyppispesifiselle syöttötilantäydennykselle

en: function to display text in the quickfix window
fi: funktio jolla näytetään tekstiä quickfix-ikkunassa

en: function to enable/disable IME
fi: funktio jolla aloitetaan tai lopetetaan IME

en: function to obtain IME status
fi: funktio joka hakee IME-tilan

en: function used for thesaurus completion
fi: funktio jota tesaurustäydennykseen käytetään

en: give messages when adding a cscope database
fi: anna viestejä kun lisätään cscope-tietokantaan

en: global
fi: globaali

en: gvimext.dll error
fi: gvimext.dll-virhe

en: hashtab changed during iteration
fi: hashtab muuttui kesken iteraation

en: height of the command-line window
fi: komentorivi-ikkunan korkeus

en: help
fi: ohje

en: hidden option
fi: piilotettu asetus

en: hide the mouse pointer while typing
fi: piilota hiiren osoitin kun kirjoitetaan

en: highlight all matches for the last used search pattern
fi: korosta kaikki viimeisen haun täsmäykset

en: highlight group to use for the window
fi: korostusryhmä tälle ikkunalle

en: highlight spelling mistakes
fi: korosta kirjoitusvirheet

en: highlight the screen column of the cursor
fi: korosta kursorisarake

en: highlight the screen line of the cursor
fi: korosta kursoririvi

en: how many command lines are remembered
fi: montako riviä pidetään muistissa

en: how many components of the path to show
fi: montako komponenttia polusta näytetään

en: how to handle case when searching in tags files:
    "followic" to follow 'ignorecase', "ignore" or "match"
fi: miten merkkitasot käsitellän tägitiedostoissa:
    followic (toimii kuin ignorecase), ignore tai match

en: identifies the preview window
fi: esikatseluikkunan tunnistus

en: if non-zero, number of spaces to insert for a <Tab>
fi: jos epänolla, välien määrä näppäilylle <Tab>

en: ignore case when completing file names
fi: ohita merkkitaso tiedostonimitäydennyksissä

en: ignore case when using a search pattern
fi: ohita kirjaintaso hakulausekkeissa

en: ignore case when using file names
fi: ohita merkkitaso tiedostonimissä

en: important
fi: tärkeä

en: in Insert mode: 1: use :lmap; 2: use IM; 0: neither
fi: syöttötilassa 1: käytä :lmap-asetusta 2: käytä IM:ää, 0 ei kumpikaan

en: in path ---
fi: polusta ---

en: in which direction 'equalalways' works: "ver", "hor" or "both"
fi: mihin suuntaan equalalways toimii: ver, hor tai both

en: include "lastline" to show the last line even if it doesn't fit
    include "uhex" to show unprintable characters as a hex number
fi: lisäasetus "lastline" näyttää viimeisen rivin vaikka se ei mahtuisi
    lisäasetus "uhex" näyttää tulostumattomat merkit heksalukuina

en: index must be int or slice, not %s
fi: indeksin pitää olla int tai slice, ei %s

en: initial height of the help window
fi: ohjeikkunan aloituskoko

en: input method style, 0: on-the-spot, 1: over-the-spot
fi: syöttötilatyyli 0: on-the-spot, 1: over-the-spot

en: insert characters backwards
fi: lisää merkkejä takaperin

en: insert() argument
fi: insert()-argumentti

en: internal error: NULL reference passed
fi: sisäinen virhe: NULL-viite annettu

en: internal error: failed to add item to list
fi: sisäinen virhe: ei voitu lisätä kohtaa listaan

en: internal error: failed to get Vim list item %d
fi: sisäinen virhe: ei pystytty hakea vimin listan indeksiä %d

en: internal error: imp.find_module returned tuple with NULL
fi: sisäinen virhe: imp.find_module palautti tuplen joka sisältää nullin

en: internal error: invalid value type
fi: sisäinen virhe: huono arvotyyppi

en: internal error: no Vim list item %d
fi: sisäinen virhe: ei vim-listan indeksiä %d

en: internal error: not enough list items
fi: sisäinen virhe: ei tarpeeksi listan kohtia

en: internal error: unknown option type
fi: sisäinen virhe: tuntematon asetustyyppi

en: interval in milliseconds between polls for MzScheme threads
fi: millisekunteja MzScheme-säikeiden kutsujen välissä

en: invalid attribute: %s
fi: virheellinen attribuutti: %s

en: invalid buffer number
fi: virheellinen puskurinumero

en: invalid expression
fi: virheellinen ilmaus

en: invalid mark name
fi: virheellinen merkin nimi

en: is a device (disabled with 'opendevice' option)
fi: on laite (ei käytössä opendevice-asetuksen takia)

en: is a directory
fi: on hakemisto

en: is not a file
fi: ei ole tiedosto

en: is not a file or writable device
fi: ei ole tiedosto tai kirjoitettava laite

en: is read-only (add ! to override)
fi: on kirjoitussuojattu (lisää komentoon ! ohittaaksesi)

en: is read-only (cannot override: "W" in 'cpoptions')
fi: on kirjoitussuojattu (ei voida ohittaa koska W on cpoptionsissa)

en: keep a backup after overwriting a file
fi: säilytä varmuuskopio ylikirjoittamisen jälkeen

en: keep oldest version of a file; specifies file name extension
fi: säilytä vanhat versiot, määritä tiedoston tarkenne

en: keep the height of the window
fi: säilytä ikkunan korkeus

en: keep the width of the window
fi: säilytä ikkunan leveys

en: key sequence to toggle paste mode
fi: näppäinyhdistelmä jolla siirrytään liittämistilaan ja pois

en: key that activates the X input method
fi: näppäin jolla X-syötetila aloitetaan

en: key that precedes Vim commands in a terminal window
fi: näppäin jota käytetään ennen vim-komentoja terminaali-ikkunassa

en: key that triggers command-line expansion
fi: näppäin jonka perusteella komentorivilaajennus suoritetaan

en: key used to open the command-line window
fi: näppäin jolla avataan komentorivi-ikkuna

en: keyboard interrupt
fi: näppäimistökeskeytys

en: keys that trigger C-indenting in Insert mode
fi: näppäimet joiden mukaan C-sisenns toimii syöttötilassa

en: keys that trigger indenting with 'indentexpr' in Insert mode
fi: näppäimet jotka käynnistävät siennyksen indentexpr-asetuksen syöttötilassa

en: language specific
fi: kielispesifi

en: language to be used for the menus
fi: valikkojen kieli

en: last line in the file has an end-of-line
fi: tiedoston viimeisellä rivillä on rivinvaihto

en: like 'shellquote' but include the redirection
fi: kuten shellquote mutta uudelleenohjaus sisältyy

en: like 'wildchar' but can also be used in a mapping
fi: kuten wildchar mutta voidaan kuvata

en: line %4ld:
fi: rivi %4ld:

en: line %6d, word %6ld - %s
fi: rivi %6d, sana %6ld - %s

en: line %ld
fi: rivi %ld

en: line %ld of %ld --%d%%-- col
fi: rivi %ld/%ld --%d %%-- sarake

en: line %ld: %s
fi: rivi %ld: %s

en: line %ld: could not source "%s"
fi: rivi %ld: ei voitu ladata %s

en: line %ld: sourcing "%s"
fi: rivi %ld: ladataan %s

en: line length above which to break a line
fi: rivin pituus jonka jälkeen rivi katkaistaan

en: line less
fi: rivi vähemmän

en: line number out of range
fi: rivinumero arvoalueen ulkopuolella

en: linenr out of range
fi: rivinumero arvoalueen ulkopuolelta

en: list constructor does not accept keyword arguments
fi: listakonstruktori ei tue avainsanaparametrejä

en: list index out of range
fi: listaindeksi arvoalueen ulkopuolelta

en: list is locked
fi: luettelo on lukittu

en: list of ASCII characters that can be combined into complex shapes
fi: ASCII-merkit jotka voidaan yhdistää monimutkaisiksi muodostelmiksi

en: list of accepted languages
fi: sallittujen kielten lista

en: list of autocommand events which are to be ignored
fi: autocommand-tapahtumat jotka ohitetaan

en: list of characters that are translated in Normal mode
fi: merkit jotka käännetään normaalitilassa

en: list of dictionary files for keyword completion
fi: hakemistot avainsanatäydennykselle

en: list of directories for the swap file
fi: hakemistot swap-tiedostolle

en: list of directories for undo files
fi: hakemistot perumistiedostoille

en: list of directories to put backup files in
fi: hakemistot joiin varmuuskopiot lisätään

en: list of directories used for plugin packages
fi: hakemistot joita käytetään liitännäispaketeille

en: list of directories used for runtime files and plugins
fi: hakemistot joita käytetään ajonaikaisiin tiesotoihin ja liitännäisiin

en: list of directory names used for :cd
fi: hakemistot joita käytetään komennolle :cd

en: list of directory names used for file searching
fi: hakemistot joita käytetään tiedostohakuihin

en: list of file formats to look for when editing a file
fi: tiedostoformaatit joita katsotaan tiedostoa muokatessa

en: list of file name extensions added when searching for a file
fi: tiedostonimipäätteet joista etsitään tiedostoja

en: list of file name extensions that have a lower priority
fi: tiedostnimipäätteet joilla on matalampi prioriteetti

en: list of file names to search for tags
fi: tiedostonimet joista etsitään tägejä

en: list of flags for using the mouse
fi: asetukset hiirelle

en: list of flags specifying which commands wrap to another line
fi: asetukset joilla määritellään mikä komento rivittää uudelleen

en: list of flags that specify how the GUI works
fi: asetukset GUIn toiminnoille

en: list of flags that tell how automatic formatting works
fi: asetukset joiden mukaan automaattinen formatointi toimii

en: list of flags to make messages shorter
fi: asetukset viestin lyhennykseen

en: list of flags to specify Vi compatibility
fi: asetukset jotka määrittävät vi-yhteensopivuuden

en: list of font names to be used for CJK output from :hardcopy
fi: fontit joita käytetään CJK-tulosteelle :hardcopy-komennossa

en: list of font names to be used for double-wide characters
fi: fonttinimet joita käytetään kaksoisleveille merkeille

en: list of font names to be used in the GUI
fi: fonttinimet joita käytetään GUIssa

en: list of formats for error messages
fi: virheviestien formaatit

en: list of formats for output of 'grepprg'
fi: formaatit grepprg-asetuksen tulosteelle

en: list of items that control the format of :hardcopy output
fi: asetukset jotka määrittävät :hardcopu-tulostusta

en: list of number of spaces a soft tabsstop counts for
fi: välien määrä pehmeälle tabulaattorille

en: list of number of spaces a tab counts for
fi: välien määrä tabulaattorille

en: list of pairs that match for the "%" command
fi: parit jotka täsmäävät komennolla %

en: list of patterns to ignore files for file name completion
fi: kuviot jotka ohitetaan tiedostonimitäydennyksessä

en: list of preferred languages for finding help
fi: suositut kielet ohjeiden haussa

en: list of strings used for list mode
fi: merkkijonot joita käytetään lista-tilassa

en: list of thesaurus files for keyword completion
fi: tesaurus-tiedostot avainsanatäydennykselle

en: list of words that cause more C-indent
fi: sanat jotka aiheuttavat C-sisennyksen

en: list of words that specifies what to put in a session file
fi: sanat jotka määrittävät mitä istuntotiedostoon pannaan

en: list of words that specifies what to save for :mkview
fi: sanat jotka määrittävät mitä :mkview tallentaa

en: list that specifies what to write in the viminfo file
fi: mitä viminfoon tallennetaan

en: load plugin scripts when starting up
fi: lataa liitännäisskriptit alussa

en: logoff
fi: uloskirjautuminen

en: long lines wrap
fi: pitkien rivien rivitys

en: make all windows the same size when adding/removing windows
fi: tee kaikista ikkunoista saman kokoisia lisätessä tai poistettaessa

en: many jump commands move the cursor to the first non-blank
    character of a line
fi: monet siirtymiskomennot siirtävät kursorin rivin 
    ensimmäiseen ei-välilyöntimerkkiin

en: map() argument
fi: map()-argumentti

en: mapnew() argument
fi: mapnew()-argumentti

en: mapping
fi: kuvaus

en: margin from the right in which to break a line
fi: marginaali jonka oikealta puolelta katkaistaan rivi

en: mark name must be a single character
fi: merkin nimen pitää olla yksi merkki

en: mark not set
fi: merkko ei ole asetettu

en: markers used when 'foldmethod' is "marker"
fi: merkinnät kun foldmethod on marker

en: match %d
fi: täsmäys %d

en: match %d of %d
fi: täsmäys %d/%d

en: match in file
fi: täsmäys tiedostossa

en: max number of lines to keep for scrollback in a terminal window
fi: enimmäismäärä rivejä terminaali-ikkunan vieritysmuistissa

en: maximal
fi: enitntään

en: maximum amount of memory in Kbyte used for all buffers
fi: enimmäismäärä muistia kilotavuissa kaikille puskureille

en: maximum amount of memory in Kbyte used for one buffer
fi: enimmäismäärä muistia kilotavuissa yhdelle puskurille

en: maximum amount of memory in Kbyte used for pattern matching
fi: enimmäismäärä muistia kilotavuissa hakuja varten

en: maximum column to look for syntax items
fi: suurin sarakenumero joka syntaksijäsennetään

en: maximum depth of function calls
fi: funktiokutsujen enimmäismäärä

en: maximum depth of mapping
fi: enimmäissyvyys kuvaukselle

en: maximum fold depth for when 'foldmethod' is "indent" or "syntax"
fi: enimmäistaitossyvyys kun foldmethod on indent tai syntax

en: maximum height of the popup menu
fi: enimmäiskorkeus ponnahdusvalikolle

en: maximum number lines to save for undo on a buffer reload
fi: enimmäismäärä rivejä jotka tallenetaan perumista varten puskurin uudelleenavaukselle

en: maximum number of changes that can be undone
fi: enimmäismäärä muutoksia jotka voidaan perua

en: maximum number of combining (composing) characters displayed
fi: enimmäismäärä yhdistyviä merkkejä joka näytetään

en: maximum number of items in one menu
fi: valikkokohtien enimmäismäärä

en: maximum number of lines to use scrolling instead of redrawing
fi: enimmäismäärä rivien vieritykselle uudelleenpiirtämisen sijaan

en: maximum number of tab pages to open for -p and "tab all"
fi: enimmäimäärä tabisivuja avattaessa -p ja tab all

en: maximum time in msec to recognize a double-click
fi: enimmäisaika millisekunneissa kaksoisnapsautukselle

en: mch_get_shellsize: not a console??
fi: mch_get_shellsize: ei ole konsoli?

en: menu  Edit->Global Settings->Toggle Insert Mode
fi: valikko Muokkaa->Yleiset asetukset->Vaihda syötetilaa

en: menu  Edit->Global Settings->Toggle Vi Compatible
fi: valikko Muokkaa->Yleiset asetukset->Vaihda Vi-yhteensopivuutta

en: menu  Help->Orphans           for information
fi: valikko Ohje->Orvot            lisätietoja varten

en: menu  Help->Sponsor/Register  for information
fi: valikko Ohje->Sponsoroi/Rekisteröi lisätietoja varten

en: messages and info
fi: viestit ja info

en: methods used to suggest corrections
fi: metodit joita kirjoitusvirheiden korjauksessa käytetään

en: minimal
fi: vähintään

en: minimal number of columns to keep left and right of the cursor
fi: vähimmäismäärä sarakkeita kursorin vasemmalla ja oikealla puolella

en: minimal number of columns to scroll horizontally
fi: vähimmäismäärä sarakkeita vaakavieritykselle

en: minimal number of columns used for any window
fi: vähimmäismäärä sarakkeita kaikille ikkunoille

en: minimal number of columns used for the current window
fi: vähimmäismäärä sarakkeita nykyiselle ikkunalle

en: minimal number of lines to scroll at a time
fi: vähimmäismäärä rivienvieritykselle

en: minimal number of lines used for any window
fi: vähimmäismäärä rivejä kaikille ikkunoille

en: minimal number of lines used for the current window
fi: vähimmäismäärä rivejä nykyiselle ikkunalle

en: minimum number of screen lines for a fold to be closed
fi: vähimmäismäärä rivejä taitoksen sulkemiseen

en: minimum width of the popup menu
fi: vähimmäisleveys ponnahdusvalikoille

en: modeline
fi: mode-rivi

en: modes in which text in the cursor line can be concealed
fi: tilat joissa teksti kursoririvillä voidaan piilottaa

en: more line
fi: rivi lisää

en: more lines
fi: riviä lisää

en: moving around, searching and patterns
fi: liikkumin, hakeminen ja kuviot

en: multi-byte characters
fi: monitavuiset merkit

en: multiple tab pages
fi: monta tabisivua

en: multiple windows
fi: monta ikkunaa

en: name of a keyboard mapping
fi: näppäinkartan nimi

en: name of syntax highlighting used
fi: syntaksikorostuksen nimi

en: name of the Lua dynamic library
fi: Luan dynaamisen kirjaston nimi

en: name of the MzScheme GC dynamic library
fi: MzSchemen GC:n dynaamisen kirjaston nimi

en: name of the MzScheme dynamic library
fi: MzSchemen dynaamisen kirjaston nimi

en: name of the Perl dynamic library
fi: Perlin dynaamisen kirjaston nimi

en: name of the Python 2 dynamic library
fi: Python 2:n dynaamisen kirjaston nimi

en: name of the Python 2 home directory
fi: Python 2:n kotihakemisto

en: name of the Python 3 dynamic library
fi: Python 3:n dynaamisen kirjaston nimi

en: name of the Python 3 home directory
fi: Python 3:n kotihakemist

en: name of the Ruby dynamic library
fi: Rubyn dynaamisen kirjaston nimi

en: name of the Tcl dynamic library
fi: Tcl:n dynaamisen kirjaston nimi

en: name of the errorfile for the 'makeprg' command
fi: virhetiedoston nimi makeprg-komennolle

en: name of the file that contains error messages
fi: tiedostonimi virheviesteille

en: name of the font to be used for :hardcopy
fi: fontin nimi :hardcopy-komennolle

en: name of the main help file
fi: pääohjetiedoston nimi

en: name of the printer to be used for :hardcopy
fi: tulostin jota asetetaan :hardcopy-komennolle

en: name of the shell program used for external commands
fi: komentorivisovellus ulkoisille komennoille

en: name of the used terminal
fi: terminaalin nimi

en: name of the winpty dynamic library
fi: winpty:n dynaamisen kirjaston nimi

en: netbeans is not supported with this GUI
fi: netbeans ei toimi tässä käyttöliittymässä

en: new shell started
fi: uusi kuori avattu

en: no
fi: ei

en: no cscope connections
fi: ei cscope-yhteyksiä

en: no matches
fi: ei täsmäyksiä

en: no specific match
fi: ei tarkkaa täsmäystä

en: no such tab page
fi: välilehteä ei ole

en: no such window
fi: ikkunaa ei ole

en: no syncing
fi: ei synkkausta

en: not allowed in the Vim sandbox
fi: ei sallittu Vimin hiekkalaatikossa

en: not found
fi: ei löytynyt

en: not found in '%s': "%s"
fi: '%s' ei löydy kohteesta: %s

en: not implemented yet
fi: ei toteutettu

en: nroff macro names that separate paragraphs
fi: nroff-makrot jotka erottavat kappaleita

en: nroff macro names that separate sections
fi: nroff-makrot jotka erottavat osioita

en: number changes  when               saved
fi: numero muutoksia aika              tallennettu

en: number must be greater or equal to zero
fi: luvun on oltava yhtä suuri tai suurempi kuin nolla

en: number must be greater than zero
fi: luvun on oltava nollaa suurempi

en: number of characters typed to cause a swap file update
fi: merkkien määrä joka kirjoitetaan ennen swap-tiedoston päivitystä

en: number of columns to use for the line number
fi: sarakkeiden määrä rivinumerointia varten

en: number of lines in the display
fi: näytön rivimäärä

en: number of lines to check for modelines
fi: rivien määrä joista etsitään modelinejä

en: number of lines to scroll for CTRL-F and CTRL-B
fi: vieritysrivimäärä näppäilyille CTRL-F ja CTRL-B

en: number of lines to scroll for CTRL-U and CTRL-D
fi: rivivieritysmäärä näppäilyille CTRL-U ja CTRL-d

en: number of lines used for the command-line
fi: komentorivin rivimäärä

en: number of pixel lines to use between characters
fi: pikselien määrä merkkien välissä

en: number of screen lines to show around the cursor
fi: rivien määrä joka näytetään kursorin ympärille

en: number of significant characters in a tag name or zero
fi: merkittävin merkkien määrä tägin nimessä tai nolla

en: number of spaces a <Tab> in the text stands for
fi: välien määrä joka vastaa <Tab>-merkkiä tekstissä

en: number of spaces used for each step of (auto)indent
fi: välien määrä jokaisen automaattisen sisennystason

en: obsolete, use 'fileformat'
fi: vanhentunut, käytä fileformat-asetusta

en: obsolete, use 'fileformats'
fi: vanhentunut, käytä fileformats-asetusta

en: options for C-indenting
fi: C-sisennysasetukset

en: options for text rendering
fi: tekstinäyttöasetukset

en: options for the Insert mode completion info popup
fi: asetukset syöttötilantäydennysinfoponnahdusvalikoille

en: options for using diff mode
fi: asetukset diff-tilalle

en: override 'ignorecase' when pattern has upper case characters
fi: sivuuta 'ignorecase'  kun hakulausekkeessa on isoja kirjaimia

en: pair of fonts to be used, for multibyte editing
fi: Fonttipari monitavuiselle muokkaukselle

en: paste mode, insert typed text literally
fi: liittämistila, lisää kirjoitetunt tekstin sellaisenaan

en: pattern for a macro definition line
fi: lauseke makromäärittelyriville

en: pattern for an include-file line
fi: kuvio include-tiedostoriveille

en: pattern to locate the end of a sentence
fi: ilmaus joka määrittää lauseen lopun

en: pattern to recognize a numbered list
fi: kuvio jolla numeroidut rivit tunnistetaan

en: patterns that specify for which files a backup is not made
fi: kuviot joiden mukaan varmuuskopioita ei tehdä

en: pause listings when the screen is full
fi: tauota listaus kun ruutu on täynnä

en: pe_line_count is zero
fi: pe_line_count on nolla

en: percentage of 'columns' used for the window title
fi: sarakkeiden prosenttiosuus ikkunan otsikosta

en: perform shaping of Arabic characters
fi: suorita arabialaisten merkkien muotoilu

en: pre-vimrc command line
fi: esi-vimrc-komentorivi

en: prepare for editing Arabic text
fi: valmistele arabialaisen tekstin muokkausta

en: prepend a Byte Order Mark to the file
fi: lisää tavujärjestysmerkki bom tiedoston alkuun

en: preserve indentation in wrapped text
fi: säilytä sisennys rivitetyssä  tekstissä

en: preserve kind of whitespace when changing indent
fi: säilytä tyhjeen tyyppi kun muutetaan sisennystä

en: printing
fi: tulostus

en: problem while switching windows
fi: virhe ikkunaa vaihtaessa

en: program used for "=" command
fi: komento komennolle =

en: program used for the ":grep" command
fi: ohjelma jota :grep-komento käyttää

en: program used for the ":make" command
fi: ohjelma jota :make-komento käyttää

en: program used for the "K" command
fi: ohjelma komennolle K

en: program used to format lines with "gq" command
fi: ohjelma jolla formatoidaan gq-rivit

en: reading and writing files
fi: tiedostojen luku ja kirjoitus

en: readonly attribute: buffer
fi: kirjoitussuojausattribuutti: puskuri

en: recognize keys that start with <Esc> in Insert mode
fi: tunnista näppäimet jotka alkavat merkillä <Esc> syöttötilassa

en: recognize mappings in mapped keys
fi: tunnista kuvaukset näppäinasetteluissa

en: recording
fi: tallennetaan

en: remove() argument
fi: remove()-argumentti

en: replace with %s (y/n/a/q/l/^E/^Y)?
fi: korvaa kohteella %s (y/n/a/q/l/^E/^Y)?

en: request terminal key codes when an xterm is detected
fi: kutsu terminaalikoodit kun xterm on havaittu

en: restore the screen contents when exiting Vim
fi: palauta ruudun sisältö vimin lopettaessa

en: restoring display %s
fi: palautetaan näyttö %s

en: reverse() argument
fi: reverse()-argumentti

en: ring the bell for error messages
fi: soita kelloa virheviestien kanssa

en: room (in pixels) left above/below the window
fi: pikselien määrä ikkunan alla ja yllä

en: round to 'shiftwidth' for "<<" and ">>"
fi: pyöristä shiftwidth komennoille "<<" ja ">>"

en: row %d column %d
fi: rivi %d sarake %d

en: running
fi: suoritetaan

en: running make and jumping to errors (quickfix)
fi: suoritetaan make ja hypätään virheisiin (quickfix)

en: safer working with script files in the current directory
fi: turvallisempi tila skripteille nykyisessä hakemistossa

en: search commands wrap around the end of the buffer
fi: hakukomento palaa lopusta alkuun

en: search hit BOTTOM, continuing at TOP
fi: haku pääsi LOPPUUN, jatketaan ALUSTA

en: search hit TOP, continuing at BOTTOM
fi: haku pääsi ALKUUN, jatketaan LOPUSTA

en: select the default regexp engine used
fi: valitse oletusregexp-murre jota käytetään

en: selecting text
fi: tekstin valinta

en: set the text of the icon for this window
fi: aseta teksti kuvakkeelle tässä ikkunassa

en: set to "all" to close a fold when the cursor leaves it
fi: asetus all sulkee kaikki taitokset kun kursori poistuu niistä

en: set to "msg" to see all error messages
fi: asetuksella msg näytetään kaikki virheviestit

en: shell
fi: kuori

en: shell returned %d
fi: kuori palautti arvon %d

en: show (partial) command keys in the status line
fi: näytä (osittaiset) komentonäppäimet tilarivillä

en: show <Tab> as ^I and end-of-line as $
fi: näytä <Tab> merkinnällä ^I ja rivinloppu merkinnällä $

en: show cursor position below each window
fi: näytä kursori jokaisen ikkunan alla

en: show info in the window title
fi: näytä tietoja ikkunan otsikkorivillä

en: show match for partly typed search command
fi: näytä osittain täsmäävät haun osat

en: show the line number for each line
fi: näytä rivinumerot joka riville

en: show the relative line number for each line
fi: näytä suhteellinen rivinumero joka rivillä

en: shutdown
fi: sammutus

en: size of a terminal window
fi: terminaali-ikkunan koko

en: size of toolbar icons
fi: kuvakkeiden koko työkalupalkissa

en: slice step cannot be zero
fi: slicen askel ei voi olla nolla

en: sort() argument
fi: sort()-argumentti

en: sourcing "%s"
fi: ladataan %s

en: specifies escape characters in a string
fi: määritä lainausmerkit merkkijonossa

en: specifies for which commands a fold will be opened
fi: komento jonka mukaan taitokset avataan

en: specifies how Insert mode completion works for CTRL-N and CTRL-P
fi: määrittää miten syöttötilantäydennys toimii näppäiyille CTRL-N ja CTRL-P

en: specifies how command line completion works
fi: määrittelee kuinka komentorivitäydennys toimii

en: specifies printable characters
fi: määrittää tulostettavat merkti

en: specifies slash/backslash used for completion
fi: määrit vinoviiva/takakenoviiv täydennykselle

en: specifies the characters in a file name
fi: määrittää tiedostonimimerkit

en: specifies the characters in a keyword
fi: määritä avainsanan merkit

en: specifies the characters in an identifier
fi: määritä tunnisteen merkit

en: specifies what <BS>, CTRL-W, etc. can do in Insert mode
fi: määrittää mitä <BS>, CTRL-W jne. voi tehdä syöttötilassa

en: specifies what the cursor looks like in different modes
fi: määrittää miltä kursori näyttää eri tiloissa

en: specifies which area 'cursorline' highlights
fi: määritä alue cursorline-korostuksesta

en: stack_idx should be 0
fi: stack_idx pitää olla 0

en: start a dialog when a command fails
fi: aloita dialogi kun komento epäonnistuu

en: string cannot contain newlines
fi: merkkijono ei saa sisältää rivinvaihtoja

en: string to put before wrapped screen lines
fi: merkkijono joka lisätään rivitettyihin riveihin

en: string to restore the title to when exiting Vim
fi: merkkijono joksi otsikko palautetaan Vimin lopettaessa

en: string used to put the output of ":make" in the error file
fi: merkkijono jolla :make-komennon tuloste pannaan virhetiedostoon

en: syncing on C-style comments
fi: synkkaa C-tyylin kommentteihin

en: syncing starts
fi: synkkaus aloitettu

en: syncing starts at the first line
fi: synkkaus aloitettu ensimmäiseltä riviltä

en: syntax case ignore
fi: syntaksin merkkitason ohitus

en: syntax case match
fi: syntaksin merkkitason täsmäys

en: syntax conceal off
fi: syntaksin piilotus pois

en: syntax conceal on
fi: syntaksin piilotus päällä

en: syntax foldlevel minimum
fi: syntaksin taittotaso minimi

en: syntax foldlevel start
fi: syntaksin oikaisuluku päätasolla

en: syntax iskeyword not set
fi: syntax iskeyword asettamatta

en: syntax spell default
fi: syntaksin oikaisuluku oletusarvolla

en: syntax spell notoplevel
fi: syntaksin oikaisuluku ei-päätasolla

en: syntax spell toplevel
fi: syntaksin oikaisuluku päätasolla

en: syntax, highlighting and spelling
fi: syntaksi, korostus ja oikaisuluku

en: system specific
fi: järjestelmäspesifit

en: tab
fi: välilehti

en: tabs and indenting
fi: tabulaattorit ja sisennys

en: tag %d of %d%s
fi: tägi %d/%d%s

en: tagname
fi: täginimi

en: tags
fi: tägit

en: template for comments; used to put the marker in
fi: malline kommenteille, käytetään merkintään

en: tenth of a second to show a match for 'showmatch'
fi: kymmenesosasekunti showmatch-asetuksen näytölle

en: terminal
fi: terminaali

en: terminal connection is fast
fi: nopea terminaaliyhteys

en: terminal that requires extra redrawing
fi: terminaali joka tarviaa enemmän uudelleenpiirtämistä

en: terminal will perform bidi handling
fi: terminaali suorittaa kaiken kaksisuuntaisen tekstin käsittelyn

en: the "~" command behaves like an operator
fi: komento ~ toimii kuin operaattor

en: the ASCII code for the first letter of the Hebrew alphabet
fi: ASCII-koodi heprealaisten aakkosten ensimmäiselle merkille

en: the CJK character set to be used for CJK output from :hardcopy
fi: CJK-merkisttö CJK-tulosteelle :hardcopy-komennossa

en: the higher the more messages are given
fi: korkeampi numero lisää viestien määrää

en: the swap file
fi: swap-tiedosto

en: the window with the mouse pointer becomes the current one
fi: ikkuna johon hiiri osoittaa on nykyinen

en: the window with the mouse pointer scrolls with the mouse wheel
fi: ikkuna johon hiiri osoittaa vierittää hiiren rullalla

en: this window scrolls together with other bound windows
fi: tämä ikkuna vierittää yhdessä yhdistettyjen ikkunoiden kanssa

en: this window's cursor moves together with other bound windows
fi: tämän ikkunan kursori liikkuu yhdessä muiden liitettyjen ikkunoiden kanssa

en: threshold for reporting number of changed lines
fi: kynnys muuttuneiden rivien ilmoittamiselle

en: time in msec after which the swap file will be updated
fi: aika millisekunneissa jonka jälkeen swap-tiedosto päivitetään

en: time in msec for 'timeout'
fi: aika millisekunneissa asetukselle timeout

en: time in msec for 'ttimeout'
fi: aika millisekunneissa asetukselle ttimeout

en: timeout for 'hlsearch' and :match highlighting in msec
fi: aikakatkaisu komennoille hlsearch ja :match korostettaessa millisekunneissa

en: to %s on %s
fi: tulostimelle %s kohteessa %s

en: type  :help cp-default<Enter> for info on this
fi: kirjoita :help cp-default<Enter> ohjetta oletuksista varten

en: type  :help iccf<Enter>       for information
fi: kirjoita :help iccf<Enter>    lisätietoa varten

en: type  :help register<Enter>   for information
fi: kirjoita :help register<Enter> lisätietoja varten

en: type  :help sponsor<Enter>    for information
fi: kirjoita :help sponsor<Enter>  lisätietoja varten

en: type  :help version8<Enter>   for version info
fi: kirjoita :help version8<Enter> versiotietoja varten

en: type  :help<Enter>  or  <F1>  for on-line help
fi: kirjoita :help<Enter> tai <F1> ohjetta varten

en: type  :q<Enter>               to exit
fi: kirjoita :q<Enter>            lopettaaksesi

en: type  :set nocp<Enter>        for Vim defaults
fi: kirjoita :set nocp<Enter>      Vimin oletuksiin

en: type of file; triggers the FileType event when set
fi: tiedostotyyppi, suorittaa FileType-tapahtuman jos päällä

en: type of pty to use for a terminal window
fi: pty-tyyppi terminaali-ikkunalle

en: unable to convert %s to a Vim dictionary
fi: ei voitu konvertoida oliota %s vim-sanakirjaksi

en: unable to convert %s to a Vim list
fi: ei voitu konvertoida tyypistä %s vim-listaksi

en: unable to convert %s to a Vim structure
fi: ei voi konvertoida oliota %s vim-tietorakenteeksi

en: unable to get option value
fi: ei voitu hakea asetuksen arvoa

en: unable to unset global option %s
fi: ei voi tyhjentää yleistä asetusta %s

en: unable to unset option %s which does not have global value
fi: ei voi tyhjentää asetusta %s jolla ei ole yleistä arvoa

en: uniq() argument
fi: uniq()-argumentti

en: unknown
fi: tuntematon

en: unknown flag:
fi: tuntematon asetus:

en: unknown option
fi: tuntematon asetus

en: unknown vimOption
fi: tuntematon vimOption

en: unnamed function %s does not exist
fi: nimetöntä funktiota %s ei ole

en: unset to display all folds open
fi: poista käytöstä niin taitokset avataan

en: use 8.3 file names
fi: käytä 8.3-tiedostonimiä

en: use GUI colors for the terminal
fi: käytä GUI-värejä terminaalissa

en: use Hebrew keyboard mapping
fi: käytä heprealaista näppäinkarttaa

en: use Insert mode as the default mode
fi: käytä syöttötilaa oletuksena

en: use a popup window for preview
fi: käytä popup-ikkunaa esikatseluun

en: use a pseudo-tty for I/O to external commands
fi: käytä pseudo-tty:tä ulkoisten komentojen syötteeseen ja tulosteeseen

en: use a swap file for this buffer
fi: kätä swap-tiedostoa tälle puskurille

en: use a temp file for shell commands instead of using a pipe
fi: käytä väliaikaistiedostoa komentorivikomennoille putken sijaan

en: use a visual bell instead of beeping
fi: visuaalinen kello piippauksen sijaan

en: use balloon evaluation in the GUI
fi: käytä palloevaluaatioita GUIssa

en: use balloon evaluation in the terminal
fi: käytä palloevaluaatioita terminaalissa

en: use binary searching in tags files
fi: käytä binäärihakua tägitiedostoille

en: use cscope for tag commands
fi: käytä cscope-tägikomentoja

en: use diff mode for the current window
fi: käytä diff-tilaa nykyiselle ikkunalle

en: use forward slashes in file names; for Unix-like shells
fi: käytä vinoviivoja teidostonimissä, unix-tyyppisille komentoriveille

en: use phonetic Hebrew keyboard mapping
fi: käytä foneettista heprealaista näppäinkarttaa

en: use smooth, antialiased fonts
fi: käytä antialiasoituja fontteja

en: use the 'g' flag for ":substitute"
fi: käytä g-asetusta komennolle :substitute

en: use two spaces after '.' when joining a line
fi: käytä kahta välilyöntiä pisteen jälkeen rivejä yhdistellessä

en: used to ignore lines when 'foldmethod' is "indent"
fi: ohitetaan rivit kun foldmethod on indent

en: used to redirect command output to a file
fi: käytetään komennon uudelleenohjaamiseen tiedostoon

en: user defined function for Insert mode completion
fi: käyttäjän funktio syöttötilantäydennykselle

en: using the mouse
fi: hiiren käyttö

en: value for 'foldlevel' when starting to edit a file
fi: taitostaso tiedoston avauksessa

en: value is too large to fit into C int type
fi: arvo on liian suuri mahtumaan C:n int-tyyppiin

en: value is too small to fit into C int type
fi: arvo on liian pieni mahtumaan C:n int-tyyppiin

en: various
fi: vaihtelevia

en: version
fi: versio

en: warn when using a shell command and a buffer has changes
fi: varoita kun komentorivikomentoa käytetään ja puskurissa on muutoksia

en: what happens with a buffer when it's no longer in a window
fi: mitä tapahtuu puskurille joka ei ole enää ikkunassa

en: what method to use for changing case of letters
fi: mitä metodia käytetään kirjaintason vaihtamiseen

en: what the mouse pointer looks like in different modes
fi: miltä osoitin näyttää eri tiloissa

en: when completing tags in Insert mode show more info
fi: kun tägejä täydennetään lisäystilassa näytä lisää tietoja

en: when inserting a bracket, briefly jump to its match
fi: kun lisätään suljetta, hyppää hetkeksi sen pariin

en: when not empty, string to be used for the window title
fi: kun epätyhjä, merkkijono ikkunan otsikkorivillä

en: when not empty, text for the icon of this window
fi: kun epätyhjä, teksti kuvakkeelle tässä ikkunassa

en: when set always use IM when starting to edit a command line
fi: kun asetettu, käytetään aina IM:ää kun aloitetaan komentorivin muokkaus

en: when set never use IM; overrules following IM options
fi: kun IM on pois käytöstä, ohittaa IM-asetukset

en: when to edit the command-line right-to-left
fi: milloin komentorivimuokkaus on oikealta vasemmalle

en: when to open a quickfix window for cscope
fi: milloin avatan quickfix-ikkuna cscopelle

en: when to use the shell or directly execute a command
fi: milloin kuorta käytetään suoraan komentojen suoritukseen

en: when to use virtual editing: "block", "insert", "all"
    and/or "onemore"
fi: virtuaalinen muokkaus: "block", "insert", "all"
    ja/tai "onemore"

en: whether the buffer shows up in the buffer list
fi: näkyykö puskuri puskurilistassa

en: whether to make the backup as a copy or rename the existing file
fi: tehdäänkö varmuuskopio kopioimalla tai uudelleennimeämällä

en: whether to show the signcolumn
fi: milloin merkkisarake näytetään

en: whether to use Python 2 or 3
fi: käytetäänkö pythonia 2 vai 3

en: whether to use a popup menu for Insert mode completion
fi: käytetäänkö ponnahdusvalikkoa syöttötilantäydennyksessä

en: which characters might cause a line break
fi: mitkä merkit voivat hajottaa rivin

en: which highlighting to use for various occasions
fi: mitä korostusta käytetään eri tilanteissa

en: width of ambiguous width characters
fi: moniselitteisesti leveiden merkkien leveys

en: width of the column used to indicate folds
fi: sarakkeen leveys taitoksen merkitsemiseen

en: width of the display
fi: näytön leveys

en: window
fi: ikkuna

en: window index is out of range
fi: ikkunan indeksi alueen ulkopuolella

en: window is invalid
fi: ikkuna on virheellinen

en: with GTK2 GUI.
fi: GTK2-GUIlla.

en: with GTK2-GNOME GUI.
fi: GTK2-Gnome-GUIlla.

en: with GTK3 GUI.
fi: GTK3-GUIlla.

en: with GUI.
fi: GUIlla.

en: with Haiku GUI.
fi: Haiku-GUIlla.

en: with Photon GUI.
fi: Photon-GUIlla.

en: with X11-Athena GUI.
fi: X11-Athena-GUIlla.

en: with X11-Motif GUI.
fi: X11-Motif-GUIlla.

en: with X11-neXtaw GUI.
fi: X11-neXtaw-GUIlla.

en: without GUI.
fi: ilman GUIta.

en: words that change how lisp indenting works
fi: sanat joiden mukaan lisp-sisennys toimii

en: wrap long lines at a character in 'breakat'
fi: rivitä pitkät rivit merkeistä breakat

en: write a backup file before overwriting a file
fi: kirjoita varmuuskopio ennen tiedoston korvausta

en: writefile() first argument must be a List or a Blob
fi: writefile()-funktion ensimmäisen argumentin on oltava List tai Blob

en: writing files is allowed
fi: tiedostojen kirjoittaminen sallitaan

en: writing to device disabled with 'opendevice' option
fi: laitteeseen kirjoittaminen pois käytöstä opendevice-asetuksella
