mintty - en to sv translation catalogue (243 entries)

en: (Default)
sv: (standard)

en: (OEM codepage)
sv: (OEM-teckentabell)

en: (ANSI codepage)
sv: (ANSI-teckentabell)

en: There are no available terminals
sv: Det finns inga tillgängliga terminaler

en: Error: Could not open log file
sv: Fel: Kunde inte öppna loggfilen

en: Error: Could not fork child process
sv: Fel: Kunde inte förgrena underprocess

en: DLL rebasing may be required; see 'rebaseall / rebase --help'
sv: Ombasering av DLL-filer kanske krävs; se "rebaseall / rebase --help"

note: __ %1$s: client command (e.g. shell) to be run; %2$s: error message
en: Failed to run '%s': %s
sv: Misslyckades att köra "%s": %s

note: __ %1$s: client command (e.g. shell) terminated, %2$i: exit code
en: %s: Exit %i
sv: %s: Avsluta %i

note: __ default inline notification if ExitWrite=yes
en: TERMINATED
sv: AVSLUTAD

en: Error: Could not fork child daemon
sv: Fel: Kunde inte förgrena underdemon

note: __ Options - Text - Emojis - Placement
en: stretch
sv: sträck ut

note: __ Options - Text - Emojis - Placement
en: align
sv: justera

note: __ Options - Text - Emojis - Placement
en: middle
sv: centrerad

note: __ Options - Text - Emojis - Placement
en: full
sv: fullständig

note: __ %s: unknown option name
en: Ignoring unknown option '%s'
sv: Ignorera det okända alternativet "%s"

en: Internal error: too many options
sv: Internt fel: För många alternativ

en: Internal error: too many options/comments
sv: Internt fel: För många alternativ/kommentarer

note: __ %2$s: option name, %1$s: invalid value report errors only during initialisation
en: Ignoring invalid value '%s' for option '%s'
sv: Ignorerar det okänt värdet "%s" för alternativet "%s"

note: __ %s: option name
en: Ignoring option '%s' with missing value
sv: Ignorerar alternativet "%s" som saknar värde

note: __ %1$s: config file name, %2$s: error message
en: Could not save options to '%s':
    %s.
sv: Kunde inte spara alternativ till "%s":
    %s.

en: ◇ None (printing disabled) ◇
sv: ◇ Ingen (utskrift inaktiverat) ◇

en: ◆ Default printer ◆
sv: ◆ Standardskrivare ◆

note: __ UI language
en: – None –
sv: – Inget –

en: @ Windows language @
sv: @ Windowsspråk @

en: * Locale environm. *
sv: * Miljöspråk *

en: = cfg. Text Locale =
sv: = Konfigurerat språk =

en: simple beep
sv: enkel ljudsignal

en: no beep
sv: ingen ljudsignal

en: Default Beep
sv: Standardljudsignal

en: Critical Stop
sv: Kritiskt stopp

en: Question
sv: Fråga

en: Exclamation
sv: Varning

en: ◇ None (system sound) ◇
sv: ◇ Inget (systemljud) ◇

note: __ terminal theme / colour scheme __ emojis style
en: ◇ None ◇
sv: ◇ Inget ◇

note: __ indicator of unsaved downloaded colour scheme
en: downloaded / give me a name!
sv: nedladdad / namnge mig!

en: Could not load web theme
sv: Kunde inte läsa in webbtema

en: Cannot write theme file
sv: Kan inte skriva temafil

en: Cannot store theme file
sv: Kan inte lagra temafil

note: __ Options - Text:
en: as font
sv: teckensnitt

note: __ Options - Text:
en: as colour
sv: färg

en: as font & as colour
sv: teckensnitt & färg

note: __ Dialog button - show About text
en: About...
sv: Om...

note: __ Dialog button - save changes
en: Save
sv: Spara

note: __ Dialog button - cancel
en: Cancel
sv: Avbryt

note: __ Dialog button - apply changes
en: Apply
sv: Verkställ

note: __ Dialog button - take notice
en: I see
sv: Jag förstår

note: __ Options - Looks: treeview label
en: Looks
sv: Utseende

note: __ Options - Looks: panel title
en: Looks in Terminal
sv: Terminalutseende

note: __ Options - Looks: section title
en: Colours
sv: Färger

note: __ Options - Looks:
en: &Foreground...
sv: &Förgrund...

note: __ Options - Looks:
en: &Background...
sv: &Bakgrund...

note: __ Options - Looks:
en: &Cursor...
sv: Mark&ör...

note: __ Options - Looks:
en: &Theme
sv: &Tema

note: __ Options - Looks: name of web service
en: Color Scheme Designer
sv: Färgtemadesigner

note: __ Options - Looks: store colour scheme
en: Store
sv: Lagra

note: __ Options - Looks: section title
en: Transparency
sv: Transparens

note: __ Options - Looks: transparency __ Options - Keys: __ Options - Mouse: __ Options - Window:
en: &Off
sv: A&v

note: __ Options - Looks: transparency
en: &Low
sv: &Låg

note: __ Options - Looks: transparency
en: &Medium
sv: &Medel

note: __ Options - Looks: transparency
en: &High
sv: &Hög

note: __ Options - Looks: transparency
en: Gla&ss
sv: Gla&s

note: __ Options - Looks: transparency
en: Opa&que when focused
sv: &Ingen transparens vid fokus

note: __ Options - Looks: transparency
en: Blu&r
sv: S&uddighet

note: __ Options - Looks: section title
en: Cursor
sv: Markör

note: __ Options - Looks: cursor type
en: Li&ne
sv: Li&nje

note: __ Options - Looks: cursor type
en: Bloc&k
sv: Blo&ck

note: __ Options - Looks: cursor type
en: Bo&x
sv: R&uta

note: __ Options - Looks: cursor type
en: &Underscore
sv: &Understreck

note: __ Options - Looks: cursor feature
en: Blinkin&g
sv: B&linkande markör

note: __ Options - Text: panel title
en: Text and Font properties
sv: Text- och teckensnittsegenskaper

note: __ Options - Text: section title
en: Font
sv: Teckensnitt

note: __ Options - Text: __ Font chooser:
en: Font st&yle:
sv: St&il:

note: __ Font chooser:
en: &Size:
sv: &Storlek:

note: __ Options - Text:
en: Sho&w bold as font
sv: &Visa fetstil som teckensnitt

note: __ Options - Text:
en: Show &bold as colour
sv: &Visa fetstil som färg

note: __ Options - Text:
en: Show bold
sv: Visa fetstil som

note: __ Options - Text:
en: &Allow blinking
sv: &Blinka

note: __ Options - Text:
en: Font smoothing
sv: Teckensnittsutjämning

note: __ Options - Text:
en: &Default
sv: &Standard

note: __ Options - Text: __ Options - Window: scrollbar
en: &None
sv: &Ingen

note: __ Options - Text:
en: &Partial
sv: &Delvis

en: &Locale
sv: Spr&åk

en: &Character set
sv: Tecken&uppsättning

note: __ Options - Text - Emojis: __ Options - Text:
en: Emojis
sv: Uttrycksymboler

note: __ Options - Text - Emojis:
en: Style
sv: Stil

note: __ Options - Text - Emojis:
en: Placement
sv: Placering

note: __ Options - Keys: treeview label
en: Keys
sv: Tangenter

note: __ Options - Keys: panel title
en: Keyboard features
sv: Tangentbordsfunktioner

note: __ Options - Keys:
en: &Backarrow sends ^H
sv: &Bakåtpil skriver ^H

note: __ Options - Keys:
en: &Delete sends DEL
sv: &Delete skriver DEL

note: __ Options - Keys:
en: Ctrl+LeftAlt is Alt&Gr
sv: Ctrl+VänsterAlt fungerar likadant som Alt&Gr

note: __ Options - Keys:
en: AltGr is also Alt
sv: AltGr fungerar även likadant som Alt

note: __ Options - Keys: section title
en: Shortcuts
sv: Kortkommandon

note: __ Options - Keys:
en: Cop&y and Paste (Ctrl/Shift+Ins)
sv: Ko&piera och klistra in (Ctrl/Shift+Ins)

note: __ Options - Keys:
en: &Menu and Full Screen (Alt+Space/Enter)
sv: &Meny och helskärm (Alt+Mellanslag/Enter)

note: __ Options - Keys:
en: &Switch window (Ctrl+[Shift+]Tab)
sv: B&yt fönster (Ctrl+[Shift+]Tabb)

note: __ Options - Keys:
en: &Zoom (Ctrl+plus/minus/zero)
sv: &Zooma (Ctrl+plus/minus/noll)

note: __ Options - Keys:
en: &Alt+Fn shortcuts
sv: Kortkommandon för Alt+&Fn

note: __ Options - Keys:
en: &Ctrl+Shift+letter shortcuts
sv: Kortkommandon för C&trl+Shift+bokstav

note: __ Options - Keys: section title
en: Compose key
sv: Kombinationstangent

note: __ Options - Mouse: treeview label
en: Mouse
sv: Mus

note: __ Options - Mouse: panel title
en: Mouse functions
sv: Musfunktioner

note: __ Options - Mouse: __ Options - Selection:
en: Cop&y on select
sv: Kopiera vid &markering

note: __ Options - Mouse: __ Options - Selection: __ Context menu:
en: Copy with TABs
sv: Kopiera (som text) med &TABB

note: __ Options - Mouse: __ Options - Selection:
en: Copy as &rich text
sv: Kopiera som &RTF-text

note: __ Options - Mouse: __ Options - Selection:
en: Copy as &HTML
sv: Kopiera som &HTML

note: __ Options - Mouse:
en: Clic&ks place command line cursor
sv: &Placera kommandotolkens markör vid musklick

note: __ Options - Mouse: section title
en: Click actions
sv: Klickåtgärder

note: __ Options - Mouse:
en: Right mouse button
sv: Höger musknapp

note: __ Options - Mouse:
en: &Paste
sv: &Klistra in

note: __ Options - Mouse:
en: E&xtend
sv: &Utvidga

note: __ Options - Mouse:
en: &Menu
sv: &Meny

note: __ Options - Mouse:
en: Middle mouse button
sv: Mittenmusknapp

note: __ Options - Mouse:
en: &Nothing
sv: &Inget

note: __ Options - Mouse: section title
en: Application mouse mode
sv: Applikationens musläge

note: __ Options - Mouse:
en: Default click target
sv: Standardklickmål

note: __ Options - Mouse: application mouse mode click target
en: &Window
sv: &Fönster

note: __ Options - Mouse: application mouse mode click target
en: &Application
sv: App&likation

note: __ Options - Mouse:
en: Modifier for overriding default
sv: Modifierare för att överskrida standardvärden

note: __ Options - Modifier - Super:
en: &Sup
sv: S&up

note: __ Options - Selection: treeview label
en: Selection
sv: Markering

note: __ Options - Selection: panel title
en: Selection and clipboard
sv: Markering och urklipp

note: __ Options - Selection:
en: Clear selection on input
sv: Rensa markering vid inmatning

note: __ Options - Selection: section title
en: Clipboard
sv: Urklipp

note: __ Options - Selection:
en: Trim space from selection
sv: Rensa omgivande mellanrum från markering

note: __ Options - Selection:
en: Allow setting selection
sv: Låt kontrollsekvenser ändra markeringar

note: __ Options - Selection: section title __ Options - Window: treeview label
en: Window
sv: Fönster

note: __ Options - Selection:
en: Show size while selecting (0..12)
sv: Visa storlek vid markering (0..12)

note: __ Options - Selection:
en: Suspend output while selecting
sv: Förhindra utmatning vid markering

note: __ Options - Window: panel title
en: Window properties
sv: Fönsteregenskaper

note: __ Options - Window: section title
en: Default size
sv: Standardstorlek

note: __ Options - Window:
en: Colu&mns
sv: Kolu&mner

note: __ Options - Window:
en: Ro&ws
sv: Ra&der

note: __ Options - Window:
en: C&urrent size
sv: &Nuvarande

note: __ Options - Window:
en: Re&wrap on resize
sv: Justera radbrytningar vid storleksförändring

note: __ Options - Window:
en: Scroll&back lines
sv: &Radbuffert

note: __ Options - Window:
en: Scrollbar
sv: Rullningslist

note: __ Options - Window: scrollbar
en: &Left
sv: &Vänster

note: __ Options - Window: scrollbar
en: &Right
sv: H&öger

note: __ Options - Window:
en: Modifier for scrolling
sv: Modifierare för rullning

note: __ Options - Window:
en: &PgUp and PgDn scroll without modifier
sv: Rulla med &PgUp och PgDn utan modifierare

note: __ Options - Window: section title
en: UI language
sv: Gränssnittsspråk

note: __ Options - Terminal: panel title
en: Terminal features
sv: Terminalfunktioner

note: __ Options - Terminal:
en: &Type
sv: &Typ

note: __ Options - Terminal:
en: &Answerback
sv: Svarstr&äng

note: __ Options - Terminal: section title
en: Bell
sv: Ljud

note: __ Options - Terminal: bell
en: ► &Play
sv: ► &Spela upp

note: __ Options - Terminal: bell
en: &Wave
sv: .&wav-fil

note: __ Options - Terminal: bell
en: &Flash
sv: &Blinka

note: __ Options - Terminal: bell
en: &Highlight in taskbar
sv: &Visa i aktivitetsfältet

note: __ Options - Terminal: bell
en: &Popup
sv: &Popupp

note: __ Options - Terminal: section title
en: Printer
sv: Skrivare

note: __ Options - Terminal:
en: Prompt about running processes on &close
sv: Fråga om pågående processer vid &avslut

en: [Printing...]
sv: [Skriver ut...]

note: __ Options - Text: font chooser activation button
en: &Select...
sv: &Tecken...

note: __ Font chooser: title bar label
en: Font
sv: Teckensnitt

note: __ Font chooser: button
en: &Apply
sv: &Verkställ

note: __ Font chooser:
en: &Font:
sv: &Teckensnitt:

note: __ Font chooser:
en: Sample
sv: Exempel

note: __ Font chooser: text sample ("AaBbYyZz" by default)
en: Ferqœm’4€
sv: Flygande bäckasiner söka hwila 0123456789

note: __ Font chooser: this field is only shown with FontMenu=1
en: Sc&ript:
sv: Sk&ript:

note: __ Font chooser: this field is only shown with FontMenu=1
en: <A>Show more fonts</A>
sv: <A>Visa fler teckensnitt</A>

note: __ Colour chooser: title bar label
en: Colour
sv: Redigera färger

note: __ Colour chooser:
en: B&asic colours:
sv: Gr&undfärger:

note: __ Colour chooser:
en: &Custom colours:
sv: Anpassade f&ärger:

note: __ Colour chooser:
en: De&fine Custom Colours >>
sv: &Definiera anpassade färger >>

note: __ Colour chooser:
en: Colour
sv: Färg

note: __ Colour chooser:
en: |S&olid
sv: |R&en färg

note: __ Colour chooser:
en: &Hue:
sv: &Nyans:

note: __ Colour chooser:
en: &Sat:
sv: &Mättnad:

note: __ Colour chooser:
en: &Lum:
sv: &Ljusstyrka:

note: __ Colour chooser:
en: &Red:
sv: &Röd:

note: __ Colour chooser:
en: &Green:
sv: Gr&ön:

note: __ Colour chooser:
en: &Blue:
sv: &Blå:

note: __ Colour chooser:
en: A&dd to Custom Colours
sv: Lägg &till anpassade färger

note: __ Options: dialog title
en: Options
sv: Alternativ

note: __ Options: dialog title: "mintty <release> available (for download)"
en: available
sv: är tillgänglig

en: Error
sv: Fel

note: __ Context menu, session switcher ("virtual tabs") menu label
en: Session switcher
sv: Sessionväxlare

note: __ Context menu, session launcher ("virtual tabs") menu label
en: Session launcher
sv: Sessionstartare

note: __ System menu:
en: &Restore
sv: &Återställ

note: __ System menu:
en: &Move
sv: &Flytta

note: __ System menu:
en: &Size
sv: &Ändra storlek

note: __ System menu:
en: Mi&nimize
sv: Mi&nimera

note: __ System menu:
en: Ma&ximize
sv: Ma&ximera

note: __ System menu:
en: &Close
sv: &Stäng

note: __ System menu:
en: New &Window
sv: Nytt &fönster

note: __ System menu:
en: New &Tab
sv: Ny flik

note: __ Context menu:
en: &Copy
sv: &Kopiera

note: __ Context menu:
en: &Paste
sv: K&listra in

note: __ Context menu:
en: Copy → Paste
sv: Kopiera → Klistra in

note: __ Context menu:
en: S&earch
sv: S&ök

note: __ Context menu:
en: &Log to File
sv: &Logga till fil

note: __ Context menu:
en: Character &Info
sv: Tecken&information

note: __ Context menu:
en: VT220 Keyboard
sv: VT220-tangentbord

note: __ Context menu:
en: &Reset
sv: &Rensa

note: __ Context menu:
en: &Default Size
sv: &Standardstorlek

note: __ Context menu:
en: Scroll&bar
sv: &Rullningslist

note: __ Context menu:
en: &Full Screen
sv: &Helskärm

note: __ Context menu:
en: Flip &Screen
sv: Vänd &skärm

note: __ System menu:
en: Copy &Title
sv: Kopiera &namnlisten

note: __ System menu: __ Context menu:
en: &Options...
sv: &Alternativ...

note: __ Context menu:
en: Ope&n
sv: &Öppna

note: __ Context menu:
en: Copy as text
sv: Kopiera som text

note: __ Context menu:
en: Copy as RTF
sv: Kopiera som RTF

note: __ Context menu:
en: Copy as HTML text
sv: Kopiera som HTML-text

note: __ Context menu:
en: Copy as HTML
sv: Kopiera som HTML

note: __ Context menu:
en: Copy as HTML full
sv: Kopiera som fullständig HTML

note: __ Context menu:
en: Select &All
sv: Markera &allt

note: __ Context menu:
en: Save as &Image
sv: Spara som &bild

note: __ Context menu: write terminal window contents as HTML file
en: HTML Screen Dump
sv: HTML-skärmdump

note: __ Context menu: clear scrollback buffer (lines scrolled off the window)
en: Clear Scrollback
sv: Rensa radbuffert

note: __ Context menu: generate a TTY BRK condition (tty line interrupt)
en: Send Break
sv: Skriv Break

note: __ Context menu, user commands
en: User commands
sv: Användarkommandon

en: [NO SCROLL]
sv: [INGEN RULLNING]

en: [SCROLL MODE]
sv: [RULLNINGSLÄGE]

en: Processes are running in session:
sv: Processer som körs i sessionen:

en: Close anyway?
sv: Vill du stänga fönstret ändå?

en: Reset terminal?
sv: Rensa terminal?

en: Try '--help' for more information
sv: Prova att skriva "--help" för mer information

en: Could not load icon
sv: Kunde inte läsa in ikon

en: Usage:
sv: Användning:

en: [OPTION]... [ PROGRAM [ARG]... | - ]
sv: [ALTERNATIV]... [ PROGRAM [ARGUMENT]... | - ]

note: __ help text (output of -H / --help), after initial line ("synopsis")
en: Start a new terminal session running the specified program or the user's shell.
    If a dash is given instead of a program, invoke the shell as a login shell.
    
    Options:
      -c, --config FILE     Load specified config file (cf. -C or -o ThemeFile)
      -e, --exec ...        Treat remaining arguments as the command to execute
      -h, --hold never|start|error|always  Keep window open after command finishes
      -p, --position X,Y    Open window at specified coordinates
      -p, --position center|left|right|top|bottom  Open window at special position
      -p, --position @N     Open window on monitor N
      -s, --size COLS,ROWS  Set screen size in characters (also COLSxROWS)
      -s, --size maxwidth|maxheight  Set max screen size in given dimension
      -t, --title TITLE     Set window title (default: the invoked command) (cf. -T)
      -w, --window normal|min|max|full|hide  Set initial window state
      -i, --icon FILE[,IX]  Load window icon from file, optionally with index
      -l, --log FILE|-      Log output to file or stdout
          --nobidi|--nortl  Disable bidi (right-to-left support)
      -o, --option OPT=VAL  Set/Override config file option with given value
      -B, --Border frame|void  Use thin/no window border
      -R, --Report s|o      Report window position (short/long) after exit
          --nopin           Make this instance not pinnable to taskbar
      -D, --daemon          Start new instance with Windows shortcut key
      -H, --help            Display help and exit
      -V, --version         Print version information and exit
    See manual page for further command line options and configuration.
sv: Startar ny terminalsession som kör angivet program el. användarens skalprogram.
    Ett inloggande skalprogram startas om bindestreck anges istället för program.
    
    Alternativ:
     -c, --config FIL      Läs in angiven konfig.fil (cf. -C eller -o filnamn)
     -e, --exec ...        Behandla återstående argument som kommandon att köra
     -h, --hold never|start|error|always  Lämna fönster öppet när kommando avslutas
     -p, --position X,Y    Öppna fönster på angivna koordinater
     -p, --position center|left|right|top|bottom  Öppna fönster vid angiven position
     -p, --position @N     Öppna fönster på skärm nummer "N"
     -s, --size KOL,RAD    Ändra skärmstorleken i antalet tecken (även KOLxRAD)
     -s, --size maxbredd|maxhöjd  Ändra skärmens maximala storlek
     -t, --title NAMN      Ändra namnlisten (standard: anropat kommando) (cf. -T)
     -w, --window normal|min|max|full|hide  Ange fönstrets ursprungstillstånd
     -i, --icon FIL[,IX]   Läs in fönsterikon från fil, index är valfritt
     -l, --log FIL|-       Logga utmatning till fil eller stdout
         --nobidi|--nortl  Inaktivera dubbelriktad text (stöd av höger-till-vänster)
     -o, --option OPT=VAL  Ändra/åsidosätt konfig.alternativ med angivet värde
     -B, --Border frame|void  Använd tunn/ingen fönsterram
     -R, --Report s|o      Rapportera fönsterposition (short/long) efter avslut
         --nopin           Förhindra att denna instans fästs i aktivitetsfältet
     -D, --daemon          Startar en ny instans med Windows kortkommandotangent
     -H, --help            Visar hjälpinformation och avslutar
     -V, --version         Visar versionsinformation och avslutar
    Se manualsidan för ytterligare alternativ och konfigurationer av kommandotolken.

en: WSL distribution '%s' not found
sv: WSL-distributionen "%s" hittades inte

en: Duplicate option '%s'
sv: Alternativet "%s" är en dubblett

en: Unknown option '%s'
sv: Alternativet "%s" är okänt

en: Option '%s' requires an argument
sv: Alternativet "%s" kräver ett argument

en: Syntax error in position argument '%s'
sv: Syntaxfel vid positionsargumentet "%s"

en: Syntax error in size argument '%s'
sv: Syntaxfel i storleksargumentet "%s"

en: Syntax error in geometry argument '%s'
sv: Syntaxfel i geometriargumentet "%s"

en: Mintty could not detach from caller, starting anyway
sv: Mintty kunde inte frigöras från anroparen, men startas ändå

en: Using default title due to invalid characters in program name
sv: Standardnamnlisten används p.g.a. ogiltiga tecken i programmets namn

note: __ Options - Text: font properties information: "Leading": total line padding (see option RowSpacing), Bold/Underline modes (font or manual, see options BoldAsFont/UnderlineManual/UnderlineColour)
en: Leading: %d, Bold: %s, Underline: %s
sv: Radavst.: %d, fetstil: %s, understreck: %s

note: __ Options - Text: font properties: value taken from font
en: font
sv: tecken

note: __ Options - Text: font properties: value affected by option
en: manual
sv: manuellt

en: Font not found, using system substitute
sv: Teckensnittet hittades inte, systemets ersättningsteckensnitt används

en: Font has limited support for character ranges
sv: Teckensnittet har begränsat stöd för teckenintervall

en: Font installation corrupt, using system substitute
sv: Teckensnittsinstallationen är trasig, systemets ersättningsteckensnitt används

en: Font does not support system locale
sv: Teckensnittet har inte stöd för systemspråket

en: There is no warranty, to the extent permitted by law.
sv: Det finns ingen garanti i den utsträckning som tillåts enligt lag.

note: __ %s: WEBSITE (URL)
en: Please report bugs or request enhancements through the issue tracker on the mintty project page located at
    %s.
    See also the Wiki there for further hints, thanks and credits.
sv: Rapportera buggar eller ge förslag på förbättringar via bugghanteraren på minttys projektsida som finns på
    %s.
    Se även wikin där för mer tips, tack och erkännanden.
