mintty - en to nb translation catalogue (232 entries)

en: (Default)
nb: (Standard)

en: (OEM codepage)
nb: (OEM-kodeside)

en: (ANSI codepage)
nb: (ANSI-kodeside)

en: There are no available terminals
nb: Det er ingen tilgjengelige terminaler

en: Error: Could not open log file
nb: Feil: Klarte ikke å åpne loggfilen

en: Error: Could not fork child process
nb: Feil: Klarte ikke å adskille underprosessen

en: DLL rebasing may be required; see 'rebaseall / rebase --help'
nb: DLL-rebasing kan være nødvendig; se 'rebaseall / rebase --help'

note: __ %1$s: client command (e.g. shell) to be run; %2$s: error message
en: Failed to run '%s': %s
nb: Klarte ikke å kjøre '%s': %s

note: __ %1$s: client command (e.g. shell) terminated, %2$i: exit code
en: %s: Exit %i
nb: %s: Avslutt %i

note: __ default inline notification if ExitWrite=yes
en: TERMINATED
nb: AVSLUTTET

en: Error: Could not fork child daemon
nb: Feil: Klarte ikke å adskille underdaemonen

note: __ %s: unknown option name
en: Ignoring unknown option '%s'
nb: Ignorerer det ukjente alternativet '%s'

en: Internal error: too many options
nb: Intern feil: For mange innstillinger

en: Internal error: too many options/comments
nb: Intern feil: For mange innstillinger/kommentarer

note: __ %2$s: option name, %1$s: invalid value report errors only during initialisation
en: Ignoring invalid value '%s' for option '%s'
nb: Ignorerer den ukjente verdien '%s' for '%s'-innstillingen

note: __ %s: option name
en: Ignoring option '%s' with missing value
nb: Ignorerer '%s'-innstillingen som mangler en verdi

note: __ %1$s: config file name, %2$s: error message
en: Could not save options to '%s':
    %s.
nb: Klarte ikke å lagre innstillingene til '%s':
    %s.

en: ◇ None (printing disabled) ◇
nb: ◇ Ingen (utskriving er skrudd av) ◇

en: ◆ Default printer ◆
nb: ◆ Standardskriver ◆

note: __ UI language
en: – None –
nb: – Ingen –

en: @ Windows language @
nb: @ Windows-språk @

en: * Locale environm. *
nb: * Regionsområde *

en: = cfg. Text Locale =
nb: = Oppsatt tekstregion =

en: simple beep
nb: enkelt bipp

en: no beep
nb: ingen bipp

en: Default Beep
nb: Standardbipp

en: Critical Stop
nb: Kritisk stopp

en: Question
nb: Spørsmål

en: Exclamation
nb: Utropstegn

en: ◇ None (system sound) ◇
nb: ◇ Ingen (systemlyd) ◇

note: __ terminal theme / colour scheme __ emojis style
en: ◇ None ◇
nb: ◇ Ingen ◇

note: __ indicator of unsaved downloaded colour scheme
en: downloaded / give me a name!
nb: lastet ned / gi meg et navn!

en: Could not load web theme
nb: Klarte ikke å laste ned nett-temaet

en: Cannot write theme file
nb: Klarte ikke å skrive til temafilen

en: Cannot store theme file
nb: Klarte ikke å lagre temafilen

note: __ Options - Text:
en: as font
nb: som skrifttype

note: __ Options - Text:
en: as colour
nb: som farge

en: as font & as colour
nb: skrifttype & farge

note: __ Dialog button - show About text
en: About...
nb: Om …

note: __ Dialog button - save changes
en: Save
nb: Lagre

note: __ Dialog button - cancel
en: Cancel
nb: Avbrytt

note: __ Dialog button - apply changes
en: Apply
nb: Bruk

note: __ Dialog button - take notice
en: I see
nb: Jeg skjønner

note: __ Options - Looks: treeview label
en: Looks
nb: Utseende

note: __ Options - Looks: panel title
en: Looks in Terminal
nb: Utseende i terminalen

note: __ Options - Looks: section title
en: Colours
nb: Farger

note: __ Options - Looks:
en: &Foreground...
nb: &Forgrunn …

note: __ Options - Looks:
en: &Background...
nb: &Bakgrunn …

note: __ Options - Looks:
en: &Cursor...
nb: &Musepeker …

note: __ Options - Looks:
en: &Theme
nb: &Tema

note: __ Options - Looks: name of web service
en: Color Scheme Designer
nb: Fargepalettutformer

note: __ Options - Looks: store colour scheme
en: Store
nb: Lagre

note: __ Options - Looks: section title
en: Transparency
nb: Gjennomsiktighet

note: __ Options - Looks: transparency __ Options - Keys: __ Options - Mouse: __ Options - Window:
en: &Off
nb: &Av

note: __ Options - Looks: transparency
en: &Low
nb: &Lav

note: __ Options - Looks: transparency, short form of radio button label "Medium"
en: &Med.
nb: &Mid.

note: __ Options - Looks: transparency
en: &Medium
nb: &Middels

note: __ Options - Looks: transparency
en: &High
nb: &Høy

note: __ Options - Looks: transparency
en: Opa&que when focused
nb: Fast&het ved fokus

note: __ Options - Looks: transparency
en: Blu&r
nb: Ukla&rhet

note: __ Options - Looks: section title
en: Cursor
nb: Musepeker

note: __ Options - Looks: cursor type
en: Li&ne
nb: Li&nje

note: __ Options - Looks: cursor type
en: Bloc&k
nb: Blok&kmerking

note: __ Options - Looks: cursor type
en: &Underscore
nb: &Understreking

note: __ Options - Text: treeview label
en: Text
nb: Tekst

note: __ Options - Text: panel title
en: Text and Font properties
nb: Tekst- og skrifttypeegenskaper

note: __ Options - Text: section title
en: Font
nb: Skrift

note: __ Options - Text: __ Font chooser:
en: Font st&yle:
nb: Skrifttypest&il:

note: __ Font chooser:
en: &Size:
nb: &Størrelse:

note: __ Options - Text:
en: Sho&w bold as font
nb: Vi&s fet tekst som skrifttype

note: __ Options - Text:
en: Show &bold as colour
nb: Vis &fet tekst som farge

note: __ Options - Text:
en: Show bold
nb: Vis fet tekst

note: __ Options - Text:
en: &Allow blinking
nb: &Tillat blinking

note: __ Options - Text:
en: Font smoothing
nb: Skrifttypeutjevning

note: __ Options - Text:
en: &Default
nb: &Standard

note: __ Options - Text: __ Options - Window: scrollbar
en: &None
nb: &Ingen

note: __ Options - Text:
en: &Partial
nb: &Delvis

en: &Locale
nb: &Region

en: &Character set
nb: &Tegnsett

note: __ Options - Text - Emojis: __ Options - Text:
en: Emojis
nb: Emojier

note: __ Options - Text - Emojis:
en: Style
nb: Stil

note: __ Options - Text - Emojis:
en: Placement
nb: Plassering

note: __ Options - Keys: treeview label
en: Keys
nb: Nøkler

note: __ Options - Keys: panel title
en: Keyboard features
nb: Tastaturegenskaper

note: __ Options - Keys:
en: &Backarrow sends ^H
nb: &Bakoverpil sender ^H

note: __ Options - Keys:
en: &Delete sends DEL
nb: &Delete sender DEL

note: __ Options - Keys:
en: Ctrl+LeftAlt is Alt&Gr
nb: Ctrl+LeftAlt er Alt&Gr

note: __ Options - Keys:
en: AltGr is also Alt
nb: AltGr er også Alt

note: __ Options - Keys: section title
en: Shortcuts
nb: Snarveier

note: __ Options - Keys:
en: Cop&y and Paste (Ctrl/Shift+Ins)
nb: Kop&ier og lim inn (Ctrl/Shift+Ins)

note: __ Options - Keys:
en: &Menu and Full Screen (Alt+Space/Enter)
nb: &Meny og fullskjerm (Alt+Space/Enter)

note: __ Options - Keys:
en: &Switch window (Ctrl+[Shift+]Tab)
nb: &Bytt vindu (Ctrl+[Shift+]Tab)

note: __ Options - Keys:
en: &Zoom (Ctrl+plus/minus/zero)
nb: &Forstørr (Ctrl+pluss/minus/null)

note: __ Options - Keys:
en: &Alt+Fn shortcuts
nb: &Alt+Fn-snarveier

note: __ Options - Keys:
en: &Ctrl+Shift+letter shortcuts
nb: &Ctrl+Shift+bokstav-snarveier

note: __ Options - Keys: section title
en: Compose key
nb: Compose-tast

note: __ Options - Mouse: treeview label
en: Mouse
nb: Mus

note: __ Options - Mouse: panel title
en: Mouse functions
nb: Musefunksjoner

note: __ Options - Mouse: __ Options - Selection:
en: Cop&y on select
nb: Kop&ier ved velging

note: __ Options - Mouse: __ Options - Selection: __ Context menu:
en: Copy with TABs
nb: Kopier som &TABs

note: __ Options - Mouse: __ Options - Selection:
en: Copy as &rich text
nb: Kopier som &rik tekst

note: __ Options - Mouse: __ Options - Selection:
en: Copy as &HTML
nb: Kopier som &HTML

note: __ Options - Mouse:
en: Clic&ks place command line cursor
nb: Kli&kk plasserer ledetekstmusepekeren

note: __ Options - Mouse: section title
en: Click actions
nb: Klikkhandlinger

note: __ Options - Mouse:
en: Right mouse button
nb: Høyre museknapp

note: __ Options - Mouse:
en: &Paste
nb: &Lim inn

note: __ Options - Mouse:
en: E&xtend
nb: U&tvid

note: __ Options - Mouse:
en: &Menu
nb: &Meny

note: __ Options - Mouse:
en: Middle mouse button
nb: Midtre museknapp

note: __ Options - Mouse:
en: &Nothing
nb: &Ingenting

note: __ Options - Mouse: section title
en: Application mouse mode
nb: Programmusemodus

note: __ Options - Mouse:
en: Default click target
nb: Standard klikkmålpunkt

note: __ Options - Mouse: application mouse mode click target
en: &Window
nb: &Vindu

note: __ Options - Mouse: application mouse mode click target
en: &Application
nb: &Program

note: __ Options - Mouse:
en: Modifier for overriding default
nb: Modifikator for å overstyre standardene

note: __ Options - Selection: treeview label
en: Selection
nb: Markering

note: __ Options - Selection: panel title
en: Selection and clipboard
nb: Utvalg og utklippstavle

note: __ Options - Selection:
en: Clear selection on input
nb: Tøm utvalget ved inndata

note: __ Options - Selection: section title
en: Clipboard
nb: Utklippstavle

note: __ Options - Selection:
en: Trim space from selection
nb: Trim vekk mellomrom fra utvalg

note: __ Options - Selection:
en: Allow setting selection
nb: Tillat å fastsette utvalg

note: __ Options - Selection: section title __ Options - Window: treeview label
en: Window
nb: Vindu

note: __ Options - Selection:
en: Show size while selecting (0..12)
nb: Vis størrelsen under utvelging (0..12)

note: __ Options - Selection:
en: Suspend output while selecting
nb: Suspender utdata ved utvelging

note: __ Options - Window: panel title
en: Window properties
nb: Vindusegenskaper

note: __ Options - Window: section title
en: Default size
nb: Standardstørrelse

note: __ Options - Window:
en: Colu&mns
nb: Kolo&nner

note: __ Options - Window:
en: Ro&ws
nb: Ra&der

note: __ Options - Window:
en: C&urrent size
nb: Nå&værende størrelse

note: __ Options - Window:
en: Re&wrap on resize
nb: Bryt på nytt ved endring av størrelse

note: __ Options - Window:
en: Scroll&back lines
nb: Antall skrolle&historikklinjer

note: __ Options - Window:
en: Scrollbar
nb: Rullefelt

note: __ Options - Window: scrollbar
en: &Left
nb: &Venstre

note: __ Options - Window: scrollbar
en: &Right
nb: &Høyre

note: __ Options - Window:
en: Modifier for scrolling
nb: Modifikator for skrolling

note: __ Options - Window:
en: &PgUp and PgDn scroll without modifier
nb: &PgUp- og PgDn-skrolling uten modifikator

note: __ Options - Window: section title
en: UI language
nb: Grensesnittsspråk

note: __ Options - Terminal: panel title
en: Terminal features
nb: Terminalegenskaper

note: __ Options - Terminal:
en: &Answerback
nb: &Tilbakemelding

note: __ Options - Terminal: section title
en: Bell
nb: Bjelle

note: __ Options - Terminal: bell
en: ► &Play
nb: ► &Ring

note: __ Options - Terminal: bell
en: &Wave
nb: &Vink

note: __ Options - Terminal: bell
en: &Flash
nb: &Blink

note: __ Options - Terminal: bell
en: &Highlight in taskbar
nb: &Fremhev i verktøylinjen

note: __ Options - Terminal: bell
en: &Popup
nb: &Oppsprett

note: __ Options - Terminal: section title
en: Printer
nb: Skriver

note: __ Options - Terminal:
en: Prompt about running processes on &close
nb: Spør om pågående prosesser ved &avslutning

en: [Printing...]
nb: [Skriver …]

note: __ Options - Text: font chooser activation button
en: &Select...
nb: &Velg …

note: __ Font chooser: title bar label
en: Font
nb: Skrifttype

note: __ Font chooser: button
en: &Apply
nb: &Anvend

note: __ Font chooser:
en: &Font:
nb: &Skrifttype:

note: __ Font chooser:
en: Sample
nb: Prøveeksemplar

note: __ Font chooser: text sample ("AaBbYyZz" by default)
en: Ferqœm’4€
nb: AaBbZzØø

note: __ Font chooser: this field is only shown with FontMenu=1
en: Sc&ript:
nb: Sk&ript:

note: __ Font chooser: this field is only shown with FontMenu=1
en: <A>Show more fonts</A>
nb: <A>Vis flere skrifttyper</A>

note: __ Colour chooser: title bar label
en: Colour
nb: Farge

note: __ Colour chooser:
en: B&asic colours:
nb: G&runnleggende farger:

note: __ Colour chooser:
en: &Custom colours:
nb: &Tilpassede farger:

note: __ Colour chooser:
en: De&fine Custom Colours >>
nb: De&finer tilpassede farger >>

note: __ Colour chooser:
en: Colour
nb: Farge

note: __ Colour chooser:
en: &Hue:
nb: &Sky:

note: __ Colour chooser:
en: &Sat:
nb: &Met:

note: __ Colour chooser:
en: &Lum:
nb: &Lys:

note: __ Colour chooser:
en: &Red:
nb: &Rød:

note: __ Colour chooser:
en: &Green:
nb: &Grønn:

note: __ Colour chooser:
en: &Blue:
nb: &Blå:

note: __ Colour chooser:
en: A&dd to Custom Colours
nb: L&egg til i de tilpassede fargene

note: __ Options: dialog title
en: Options
nb: Innstillinger

note: __ Options: dialog title: "mintty <release> available (for download)"
en: available
nb: tilgjengelig

en: Error
nb: Feil

note: __ Context menu, session switcher ("virtual tabs") menu label
en: Session switcher
nb: Øktbytter

note: __ Context menu, session launcher ("virtual tabs") menu label
en: Session launcher
nb: Øktstarter

en: Shift+
nb: Skift+

note: __ System menu:
en: &Restore
nb: &Gjenoppretting

note: __ System menu:
en: &Move
nb: &Flytt

note: __ System menu:
en: &Size
nb: &Størrelse

note: __ System menu:
en: Mi&nimize
nb: Mi&nimer

note: __ System menu:
en: Ma&ximize
nb: Ut&vid

note: __ System menu:
en: &Close
nb: &Lukk

note: __ System menu:
en: New &Window
nb: Nytt &Vindu

note: __ System menu:
en: New &Tab
nb: Ny &Fane

note: __ Context menu:
en: &Copy
nb: &Kopier

note: __ Context menu:
en: &Paste
nb: &Lim inn

note: __ Context menu:
en: Copy → Paste
nb: Kopier → Lim inn

note: __ Context menu:
en: S&earch
nb: S&øk

note: __ Context menu:
en: &Log to File
nb: &Loggfør til fil

note: __ Context menu:
en: Character &Info
nb: Tegn&info

note: __ Context menu:
en: VT220 Keyboard
nb: VT220-tastatur

note: __ Context menu:
en: &Reset
nb: &Tilbakestill

note: __ Context menu:
en: &Default Size
nb: &Standardstørrelse

note: __ Context menu:
en: Scroll&bar
nb: Skrolle&linje

note: __ Context menu:
en: &Full Screen
nb: &Fullskjerm

note: __ Context menu:
en: Flip &Screen
nb: Speilvend &skjermen

note: __ System menu:
en: Copy &Title
nb: Kopier &tittelen

note: __ System menu: __ Context menu:
en: &Options...
nb: &Innstillinger …

note: __ Context menu:
en: Ope&n
nb: Åp&ne

note: __ Context menu:
en: Copy as text
nb: Kopier som tekst

note: __ Context menu:
en: Copy as RTF
nb: Kopier som RTF

note: __ Context menu:
en: Copy as HTML text
nb: Kopier som HTML-tekst

note: __ Context menu:
en: Copy as HTML
nb: Kopier som HTML

note: __ Context menu:
en: Copy as HTML full
nb: Kopier som full HTML

note: __ Context menu:
en: Select &All
nb: Velg &alle

note: __ Context menu:
en: Save as &Image
nb: Lagre som &bilde

note: __ Context menu: write terminal window contents as HTML file
en: HTML Screen Dump
nb: HTML-skjermdump

note: __ Context menu: clear scrollback buffer (lines scrolled off the window)
en: Clear Scrollback
nb: Tøm skrollehistorikkbufferen

note: __ Context menu: generate a TTY BRK condition (tty line interrupt)
en: Send Break
nb: Send «Break»

note: __ Context menu, user commands
en: User commands
nb: Brukerkommandoer

en: Processes are running in session:
nb: Prosesser som pågår i denne økten:

en: Close anyway?
nb: Vil du lukke det likevel?

en: Reset terminal?
nb: Tilbakestill terminal?

en: Try '--help' for more information
nb: Prøv med '--help' for mere informasjon

en: Could not load icon
nb: Klarte ikke å laste inn ikonet

en: Usage:
nb: Bruk:

note: __ help text (output of -H / --help), after initial line ("synopsis")
en: Start a new terminal session running the specified program or the user's shell.
    If a dash is given instead of a program, invoke the shell as a login shell.
    
    Options:
      -c, --config FILE     Load specified config file (cf. -C or -o ThemeFile)
      -e, --exec ...        Treat remaining arguments as the command to execute
      -h, --hold never|start|error|always  Keep window open after command finishes
      -p, --position X,Y    Open window at specified coordinates
      -p, --position center|left|right|top|bottom  Open window at special position
      -p, --position @N     Open window on monitor N
      -s, --size COLS,ROWS  Set screen size in characters (also COLSxROWS)
      -s, --size maxwidth|maxheight  Set max screen size in given dimension
      -t, --title TITLE     Set window title (default: the invoked command) (cf. -T)
      -w, --window normal|min|max|full|hide  Set initial window state
      -i, --icon FILE[,IX]  Load window icon from file, optionally with index
      -l, --log FILE|-      Log output to file or stdout
          --nobidi|--nortl  Disable bidi (right-to-left support)
      -o, --option OPT=VAL  Set/Override config file option with given value
      -B, --Border frame|void  Use thin/no window border
      -R, --Report s|o      Report window position (short/long) after exit
          --nopin           Make this instance not pinnable to taskbar
      -D, --daemon          Start new instance with Windows shortcut key
      -H, --help            Display help and exit
      -V, --version         Print version information and exit
    See manual page for further command line options and configuration.
nb: Start en ny terminaløkt som kjører det valgte programmet eller brukerens skall.
    Dersom en strek blir brukt i stedet for et problem, start opp skallet som et påloggingsskall.
    
    Innstillinger.
      -c, --config FIL   Last inn den spesifiserte oppsettsfilen (sammenlign med. -C eller -p TemaFil)
      -e, --exec …     Behandle gjenværende argumenter som kommandoer som skal kjøres
      -h, --hold never|start|error|always  Behold vinduet åpent etter at kommandoen har kjørt seg ferdig
      -p, --position X,Y   Åpne et vindu ved de spesifiserte koordinatene
      -p, --position center|left|right|top|bottom  Åpne et vindu ved den spesifiserte posisjonen
      -p, position --position @N    Åpne vinduet på skjerm N
      -s, --size KOLONNER,REKKER  Bestem skjermstørrelsen i tegn (også KOLONNERxREKKER)
      -s, --size maxwidth|maxheight  Bestem maks-skjermstørrelsen i det gitte skjermforholdet
      -t, --title TITTEL    Bestem vindustittelen (standard: den benyttede kommandoen) (sammenlign med -T)
      -w, --window normal|min|max|full|hide  Bestem vinduets starttilstand
      -i, --icon FIL[,IX]  Last inn vindusikon fra en fil, om ønskelig med indeks
      -l, --log FIL|-    Loggfør utdataen til en fil eller stdout
         --nobidi|--nortl  Skru av bidi (høyre-til-venstre-støtte)
      -o, --option INNST=VERDI  Bestem/Overstyr oppsettsfilinnstillingen med den oppgitte verdien
      -B, --Border frame|void  Bruk en tynn eller ingen vinduskant
      -R, --Report s|o    Rapporter vindusposisjonen (kort/lang) etter avslutning
         --nopin      Gjør at denne økten ikke kan festes fast til verktøylinjen
      -D, --daemon     Start en ny økt med Windows-snarveistasten
      -H, --help        Vis hjelp og avslutt
      -V, --version     Skriv versjonsinformasjon og avslutt
    Se bruksanvisningssiden for ytterligere ledetekstinnstillinger og oppsett.

en: WSL distribution '%s' not found
nb: WSL-distribusjonen '%s' ble ikke funnet

en: Duplicate option '%s'
nb: Duplikatinnstilling '%s'

en: Unknown option '%s'
nb: Ukjent alternativ '%s'

en: Option '%s' requires an argument
nb: '%s'-innstillingen krever et argument

en: Syntax error in position argument '%s'
nb: Syntaksfeil i posisjonsargumentet '%s'

en: Syntax error in size argument '%s'
nb: Syntaksfeil i størrelsesargumentet '%s'

en: Syntax error in geometry argument '%s'
nb: Syntaksfeil i geometriargumentet '%s'

en: Mintty could not detach from caller, starting anyway
nb: Mintty klarte ikke å løsrive seg fra påkalleren, men starter opp likevel

en: Using default title due to invalid characters in program name
nb: Benytter standardtittelen på grunn av ugyldige tegn i programnavnet

note: __ Options - Text: font properties information: "Leading": total line padding (see option RowSpacing), Bold/Underline modes (font or manual, see options BoldAsFont/UnderlineManual/UnderlineColour)
en: Leading: %d, Bold: %s, Underline: %s
nb: Linjeskille: %d, Fet: %s, Understreket: %s

note: __ Options - Text: font properties: value taken from font
en: font
nb: skrifttype

en: Font not found, using system substitute
nb: Skrifttypen ble ikke funnet, benytter systemerstatningen

en: Font has limited support for character ranges
nb: Skrifttypen har begrenset støtte for tegnseksjoner

en: Font installation corrupt, using system substitute
nb: Skrifttypeinstallasjonen er korrumpert, benytter systemerstatningen

en: Font does not support system locale
nb: Skrifttypen støtter ikke systemets regioninnstilling

en: There is no warranty, to the extent permitted by law.
nb: Det gis ingen forsikringer, i den grad loven tillater det.

note: __ %s: WEBSITE (URL)
en: Please report bugs or request enhancements through the issue tracker on the mintty project page located at
    %s.
    See also the Wiki there for further hints, thanks and credits.
nb: Vennligst meld inn bugger eller forespør forbedringer gjennom rapportlisten på mintty sin prosjektside, som er hos
    %s.
    Se også wikien der for flere tips, takk, og krediteringer.
